Nejste přihlášen/a.
Zdravim, mam otce ktery, pred 2 mesici odesel z domova a policie a ni my jako rodina ho nemuzeme najit.Zjistili jsme spoustu dluhu ktere mel a zrejme kvuli tomu i odesel, nejspis to nezvladal a nikomu se nesveril ani nam .
chci se zeptat jestli se muzu nejak vzdat dedictvi nebo ucinit nejake kroky, abych nemusel dluhy o kterych jsem ani nevedel platit? mam rodinu s malym ditetem a vzitou pujcku, nezvladal bych do toho jeste platit dluhy po otci.Mockrat dekuji za odpovedi.
Stale doufame ze se vrati zivy a zdravi.
Také zdravím. Mluvit o dědictví je v tomto případě předčasné, ale odpovím Vám. Dědictví můžete nezvratně odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy vás k tomu vyzve soud. Nebudete tak dědit ani pozitiva, ani negativa. V případě, že přijmete dědictví, přecházejí na vás i případné dluhy, které vznikly před úmrtím osoby, po které dědíte. V tom případě byste za zděděné dluhy odpovídal však jen do výše zděděného majetku.
Nemůžete se předem vzdát dědictví. Dokud není prokázáno, že otec zemřel, nebo dokud nebyl úředně prohlášen za mrtvého, jde o jeho majetek (toho se vzdát nemůžete).
Dluhy mohou věřitelé vymáhat pouze po dlužníkovi (jde-li o dluhy vzniklé v době manželství, pak pravděpodobně i po manželce jako po spoludlužnici) a po případných ručitelích.
a kdyz to manzelka nezvladne platit, tak to potom preci spada i na dalsi cleny rodiny, deti a tak, ne?Je to v manzelstvi ale manzelka taky o tom nevedela, bohuzel...je to tady na hlavu v tom state...
I když s mnoha věcmi v tomto státě taky nesouhlasím, tohle až tak na hlavu není. Na hlavu je Váš otec, který se choval jako malý Jarda, nadělal dluhy, nedokázal použít mozek a teď fouknul, jako když Pepíček ve škole rozlil inkoust. Jako chlap by se k tomu měl postavit čelem a řešit to, i když udělal pitomost nehoráznou.
Správné je to, že buď se dědí všechno, tedy případný majetek i případné dluhy, nebo se dědici všeho zřeknou. Případného majetku i případných dluhů. Pokud to jsou dluhy opravdu velké a přivedly by dědice do problémů se splácením, musím jen říct - zaplatpámbu za to. Stát Vás zbaví dluhů po otci, tedy to není zas až tak na hlavu... Nebylo by daleko horší, kdyby to léta vymáhali z manželky, Vás jako syna, případně i z další generace?
Otec zatím snad není po smrti, je jenom nezvěstný, proto se mi zdá předčasné uvažovat o dědictví. jak píšete v poslední větě, doufejte, že se najde živý a zdravý, jen se bude někde klepat, co to udělal za pitomost. Bohužel, on někdy rozum nastupuje opožděně, až když už je hotovo a nedá se nic dělat. pak teprve začne ělověk přemýšlet, co by se stalo, kdyby... Jaga.
Věřitel má pohledávky za dlužníkem, spoludlužníkem a ručitelem. Nejstel-li ani jedním, nemůže po Vás nikdo nic vymáhat. To by připadalo v úvahu až v případě, že byste po dlužníkovi dědil.
doplněno 29.07.12 01:47:Pro BabuJagu:
V tomto případě jde o nezvěstného, takže otázka dědictví, jeho přijetí či odmítnutí není na místě.
Tazatel se ptá, zda se může již nyní vzdát dědictví, což není možné, protože zatím o dědictví nejde.
A stát nezbavuje potomky dlužníka dluhů, protože oni žádné dluhy nenadělali. Potomci (nejsou-li zároveň spoludlužníky nebo ručiteli) za dluhy svých rodičů neodpovídají. Pouze v případě, že by po rodičích dědili a dědictví přijali, by ručili do výše dědictví.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.