Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Právo ohledně krytu civilní obrany

Od: vlk95® odpovědí: 8 změna:

Dobrý den, bydlíme v nově vzniklém družstvu a pár lidí se domluvilo že by navrhli, aby byl v krytu civilní obrany vybudována posilovna. Kryt civilní obrany patří našemu vchodu. Jak je to ohledně práva? Nic jsem na internetu nenašel.

1) Může se používat KCO na jiné účely než na obranu?

2) Může se tam stavět a předělávat?

3) Když to patří družstvu nemůže si město, armáda atd nárokovat právo na tento majetek například v případě války nebo jiných událostí?

4) Napiště prosím cokoliv co by tam nemělo být, co tam může být, jak se to nesmí a smí využívat. prostě cokoliv co vás ohledně tématu krytů napadne. Díky

(tu trojku berte jen jako takový dotaz co je bezvýznamný, ale já počítám se vším )

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hankauk*

0x

Vlku, první, co mě zaujalo, je ten kryt civilní obrany. Kdo rozhodl o tom, že budete mít v domě kryt civilní obrany? Slyším to poprvé a co mám takhle známé v domech v družstevním vlastnictví, o ničem takovém jsem neslyšela. Sama bydlím v pronajatém bytě s jedním majitelem a ani ten se nikdy nezmiňoval o tom, že by v domě nějaký kryt byl, či jej plánoval vystavět. Pokud je to nějaký "danajský dar" z minulosti, tak ho snad ani nemusíte mít?! Proto se ostatní domlouvají na jeho přeměně. Nedokážu si navíc představit, že by ministerstvo obrany mělo detailní seznam všech krytů civilní obrany v ČR?! Spíš bych se tedy nejdříve pídila po tom, jak vlastně došlo k tomu, že máte v domě tento kryt a pak bych se obrátila přímo na ministerstvo obrany s případným dotazem.


V Ostravě-Porubě má kryt každý dům v posledním vchodě. Stavěli to tu před 50-ti lety. A náhodou ten konec domu kde je kryt vyšel na náš vchod. Když se barák (vchod) před pár týdny kupoval museli jsme ho koupit i s krytem. Jelikož jsou kryty pod dvory tak jsou všude po porubě větrací vetonové otvory. viz foto z mého balkónu.

Každá budova tu má kryt. I moje základní škola. Ta měla dokonce dva oddělené kryty.

 

lidus*

0x

Léta byl ve vedlejším paneláků ve sklepě sklad plynových masek, lopatek a nevím čeho ještě, po revoluci se v tichosti zrušil a je tam dílna využívaná pár lidmi z domu. Někdy přemýšlím kde asi je moje plynová maska. Nejlépe se informujete na obecním úřadě.

 

robin1*

0x

Pokud by byl kryt ve vlastnictví družstva i v dnešní době aktivním krytem civilní obrany, pak mám za to, že by jste v katastru měli zapsané věcné břemeno. Jinak k otázkám

1) ano může nesmí to však znemožnit či znesnadnit jeho případné využití k určenému (původnímu) účelu

2) ddto 1)

3) ano může a to se týká jakéhokoliv majetku například v případě krizové situace atp.

4) viz 1)

Dále mně ještě napadá obrátit se na stavební úřad, zajisté nebudete první ani poslední s tímto dotazem a dostane se Vám fundované odpovědi. Na magistrátu bych se ptal dále na odboru krizového řízení případně CO. Konečně mám za to že většina malých krytů byla po roce 1989 "zrušena" či jak to napsat takže se neuvažuje s jejich případným užitím k původnímu účelu (hlavním důvodem byly náklady na jejich udržení v provozuschopném stavu)

Takže závěrem podle mne fitko v pohodě

 


Dnes tam byla schůze nájemníku. Já tam nešel, ale byla tam mamka. Když jsem se ptal jak to tam vypadá tak jsem dostal tyto informace. Jsou tam jakási dvě zařízení. A to zásobník na vodu a generátor vzduchu. Ten generátor musím ještě pozjištovat o co jde a jestli to není jen filtr a čerpadlo. Potom tam jsou sprchy záchody... Mnoho malých místností. Jsou tam nové rozovdy vody a elektřiny a taky tam jsou nové vodoměry. Ty dvě zařízení uvedené výše tam údajně musí zůstat. To je vše co jsem zjistil.

 

buss

0x

Nebude to tak jednoduché, pokud nebyl zrušen, tak je pod obcí, tam je človíček, co to má na starosti.

 

pravnik*

0x
Kryty spadají pod Hasičský záchranný sbor - tam zjistíte co s krytem můžete dělat.

 

urbeckl

0x

Ahoj asi dotaz je starý ale pořát aktualní !

1: všechny kryty spadaji bud , pod mněsto , nebo pod HZS (uhasičský záchraný zbor ) , dale pak statu tedy uřadu ve vecích zastupujících stát , pak armáda

2: už sem se setka že i velmy starý CO kryt byl vedený jako funkční i když už 60 let nebyl !

3: svěvolně přestavovat CO kryt bych rozhodně nedoporučoval ! smrdí pořádnou pokutou nebo soudem ! take mužete dostat pokutu od stavebního uřadu !

4: podle všeho co jsem pochopil ze zakonu to co je více než pul metru podzemi je státu ! jsou vyjimky jako sklepy studny atd ale to vše spadá pod stevební uřad ! čili na stavební povolení

5: další věc, lidi jsou hlupaci a myslí si že kryty už nikdy nebudou potřebovat ! ale omyl muže se stat cokoliv a pak hele potřebujeme kryt !

6: navíc pokud co kryt není přimo v majetku majitele domu ! tak by se při jeho přestavbě jednalo o poškozovaní cizí věci !

7: Osobně nemám nic proti využítí bunkru pro jiné učely jako posilovna ale v žadnám připadě neničit vybaveni a strukturu krytu ! neničit tlakové dveře atd ! prostě zachovat vše jak je ! ale klidně si tam udělat posilovnu

8: nevím od kud seš? ale např v ostravě mněl jeden napad udělat v krytu vinárnu , tak ji tam sice udělal ale kvuli mětanu mu to zavřely a tedka tam mám sklad vína ale kryt má jen v pronájmu ! nikdy mu ho obec neprodala ! vím že do najmu lze ziskat některé CO kryty

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]