Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda musí být práce na dohodu o provedení práce vždy odměněna alespoň minimální hodinovou mzdou. Je možné, aby se zaměstnavatel dohodl se zaměstnancem na tom, že za práci nebude vyplacena žádná odměna (např. protože se jedná o rodinné příslušníky)? Přijde mi divné, že by si rodinní příslušníci museli vyplácet odměnu, když by se dohodli na práci bez odměny. Jakým jiným způsobem by se dala tato situace vyřešit?
Předem moc děkuji za odpovědi.
DPP a DPČ se sjednávají na práce konané mimo pracovní poměr. Mzdou (ve státní sféře platem) je odˇměňována práce v pracovním poměru (s pracovní smlouvou).
Odměna za práci v případě dohod závisí na tom, co si strany v písemné dohodě sjednají.
Větší problém vidím v dohodách, v nichž je sjednána ve výši násobku hodinové odměny oproti kmenovým zaměstnancům. U těch jde (až na výjimky) o obcházení zákoníku práce.
doplněno 12.01.13 21:01:Nevidím důvod, proč by spolupracující rodinný příslušník nemohl mít sjednánu symbolickou odměnu, případně žádnou (obzvláště pokud jde o nárazovou občasnou výpomoc).
Dohody se s rodinnými příslušníky uzavírají spíše pro případnou inspekci (aby je inspekce nepovažovala za "černé zaměstnance").
doplněno 13.01.13 00:48:Hlaviku, u dohod nejde o mzdu, ale o odměnu.
doplněno 13.01.13 00:58:Je rozdíl mezi uzavřením dohody s rodinným příslušníkem, který doposud vypomáhal zdarma
a
zaměstnáním někoho na dohodu (tam by podle mne měla být odměna o něco vyšší než běžná mzda, protože zaměstnanec si z ní bude muset sám uhradit zdravotní pojištění).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.