Nejste přihlášen/a.
Proč se dříve říkalo mužům a ženám SOUDRUHU,SOUDRUŽKO? A proč se už takto neoslovujeme? Myslím že se i tykalo
Osobně jsem velice rád že se takto oslovovat nemusí. Před převratem někteří učitelé to to oslovování vynucovali, po převratu se proti tomu hrubě ohrazovali!
Soudruh (ženská forma soudružka) je titul, který k vzájemnému oslovování užívali a užívají příslušníci některých levicových seskupení, zvláště pak komunistických. Byl také užíván jako úřední oslovení v mnoha zemích s komunistickým rež/...
Tady komunistická diktatura kopírovala nacistickou-v Německu se oslovovali "soukmenovče-soukmenovkyně".Tady to komunisti vysvětlovali tak, že páni už tady nejsou, jen vládnoucí dělnická třída. Komunisti a odboráři si tykali. U soudu se ale neříkalo "Soudruhu obžalovaný-ale pane obžalovaný, tady jaksi titul pan nevadil. Ale byli i pracovní kolektivy, kde se všichni mezi sebou oslovovali pane.A říkali : "U nás kdybys někomu řekl soudruhu, tak se urazí " O tom by se ještě dalo hodně vzpomínat...
.
No protože si tak říkali "komáři" mezi sebou,podobně jako dnes v ČSSD si říkají "příteli". Jenomže tehdy byla jen jedna strana a to KSČ a každý musel být ve straně,tedy v tom KSČ.A pokud nebyl,tak byl podezřelý třídní nepřítel. Jestli se chcete oslovovat soudruhu a soudružko tak se odstěhujte do nějaké současné komunistické bašty. Vidíte v televizi severní korejské soudruhy,nebo čínské soudruhy a co dělají? Tak to vypadá,když se začne v celém národě "soudruhovat". Já osobně nechápu,proč KSČ u nás nebylo po 89tém postaveno mimo zákon a klidně sedí komunisti v parlamentu a kybicují jako tenkrát.Tykalo se mezi dospělými většinou v podniku.Dnes se říká ve firmě,až na to,že tehdy byl podnik státní,protože všechno bylo státní.Vznikaly ale takové,podle mého názoru,trapné situace,když o mnoho let mladší,většinou těžce angažovaná,soudružka břitce tykala chlapovi soudruhovi,který by jí mohl být dědečkem.
Oslovení soudruh vzniklo dávno před tím než vůbec byli komančové. To že za komunistů se oslovení zprofanovalo je úplně jiná věc. V podstatě každé "seskupení" lidí, která se snaží o nějakou změnu ve společnosti (ač dobrou nebo i špatnou) se začne nějak oslovovat. Jinak soudruh vzniknul ze slova soudružec což je člověk se spřízněnými názory.
Slovo soudruh jsem nepoužíval ani ve škole a oslovoval jsem normálně paní/ pane učitelko(učiteli. Jen jedna úča to chtěla, bylo proto oslovována souško. Pokud mě někdo v dospělosti oslovil soudruhu, normálně jsem ho upozornil , že soudruh nejsem. Pravda je že se mi to stalo snad jen dvakrát. Stejně tak jsem upzornil pana faráře když mě oslovil synu, že nejsem jeho syn. Taky bych mu v životě neřekl otče. Pro mě za mě at si každý mezi sebou oslovuje jak chce já si bohatě vystačím s oslovením pane /paní. Rodina, přátelé a kamarádi to je jiná kapitola. No a vida kamarád, vpodstatě stejný význam co soudruh, jen né ze slovanštiny a hlavně není zprofanovaný.
doplněno 21.06.11 20:16:Milane byl a v 90-94 ne jen členem, ale to neznamená že mě někdo mohl oslovovat soudruhu, To mám spojené úplně s jinou organizací I oslovení by nemělo být člověku nepříjemné.
Jen pro doplnění anglicky se soudruh řekně comrade, tedy vlastně kamarád. (I když samozřejmě ne tak docela, kamarád může být spíš friebd, což ovšem při zpětném překladu dá spíš přítel. Je to holt složifé, soušky a souzi.
(Jo a mongolsky (nebo jinak?) prý se soudružka řekne mamrd. Ověřím to ještě googlem.
Tak neověřím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.