Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč je rtut kapalná?

Od: fatalwir® odpovědí: 11 změna:

Zdravím, před nějakou tou dobou, jsme se ve škole učili elektronovou konfiguraci v atomech a je mi jasná periodicita vlastností prvků (halogeny, ...), ale nejde mi do hlavy proč zrovna rtut je sama o sobě kapalná a v jejím okolí (v tabulce) jsou obyčejné pevné kovy. Má to nějaký rozumný důvod? Díky za případné objasnění.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

wad

2x

Ahoj,

rtut má podobné vlastnosti jako inertní (vzácné) plyny, které se stejně jako rtut běžně neslušují s vlastími molekulami, protože všechy jejich valenční orbitaly jsou plné.

Rtut samozřejmě podléhá nějakým reakcím, ale v malé míře. Je to první prvek, který má po naplněném f orbitalu i plný d orbital a s orbital. Plnost orbitalů značí špatné reakční vlastnosti. f orbital má slabý tzv. "shielding effect" tzn., že se do nich protony neopírají takovou silou do elektronů. Tato přebytečná síla se však využije na přitažení orbitalu s ještě blíže. Právě onen s orbital poskytuje elektrony k reakcím a tímto způsobem jeho reaktivita klesá.

Proč nejsou ostatní kovy tekuté? Zlato, které je sousedem rtuti má v s orbitalu pouze jeden elektron, aby bylo úplně stabilní, rádo ho propůjčí jinému zlatu nebo od něj elektron příjme, aby se onen orbital naplnil. (Jeden orbital tak v součtu zanikne, ovšem energicky je to výhodnější. To platí pro kovy 6. periody. Pro 4. a 5. periodu kovů je to v podstatě to samé, akorát mají daleko nižší hustotu, jelikož nemají orbital f. Kovy 6. periody díky f orbitalu zvyšují svou hmonost (přesněji kvuli protonům, jejichž přírůstek umožnil vznik tohoto orbitalu), přičemž jak jsem už říkal, f orbital stahuje s orbital blíže k jádru. Mají tedy podobnou velikost, ale jejich síly mohou být větší.

Dalo by se však ptát dál. Proč rtut není prášek? Konkrétně to nevím, nicméně přitažlivé síly mezi atomy jsou výsledkem tvaru atomu. Prostě atomům rtuti je dáno, že se budou přitahovat.

Proč radon je plyn a ne kapalina? Nevim... Asi to bude souviset s jeho p orbitalem, ale myslim, že jsem toho už popsal dost.

(Ale neposlouchejte mě, z chemie jsem rupnul xD)

 

luke237

0x
Google ma par peknych stranek (v anglictine).
luke237

Konkretne tento clanek podava presne vysvetleni. Je to dusledek relativistickeho pohybu elektronu v te konfiguraci obeznych drah, ktere rtut ma.

Kupodivu to vedci dokazali spocitat teprve jen pred par mesici

 


Tak jo, pry je to dano rychlym pohybem elektronu blizko jadra. Ale jeste by me zajimalo proc zrovna jeden jediny prvek. Proc jich neni vic, treba ve stejne skupine (sloupci).

luke237

Na konci tohoto clanku jsou porovnany vlastnosti rtuti, zlata a thalia a vysvetleno, proc se tak lisi.

Je tam i jinak vysvetlena ta tekutost rtuti. Relativity se v tom jejich vysvetleni jen dotykaji.

luke237
Zapomnel jsem napsat, ze zakladem vlastnosti rtuti je tezke jadro a plne obsazena posledni elektronova hladina "s".
luke237

Pekna stranka o tom, jak se zaplnuji elektronove vrstvy.

Google ma take pekne periodicke /... podle zaplneni jednotlivych vrstev elektrony u prvku.

 


0x

Potom je mnohem zajimávější než rtut třeba liquid metal (tekutý kov) to jsou ještě víc "absurdnější vlastnosti" ...

luke237
Rtut je jediny kov, ktery je za normalni teploty a tlaku tekuty, takze o jakem tekutem kovu mluvis?

Ale mě nezajímají vlastnosti, ale proč zrovna ta jediná rtut má tu jedinou vlastnost, že je kapalná. Víceméně už to chápu.

luke237

Hangar delal narazku na Terminatora, kterou jsi asi nepostrehl.

Ty vlastnosti rtuti jsou zpusobene velice slabou vazbou mezi jednotlivymi atomy rtuti. To je dusledek tezkeho jadra a posledni elekrony obsazena hladina musi byt "s" a musi byt zaplnena zcela. Kolik takovych prvku v periodicke tabulce je, si uz musis zjistit sam.

Pozor - nekdy se ty posledni hladiny udajne nenaplnuji elektrony tak, jak by mely podle bezne ucene teorie. Je to v jednom z tech odkazu, co jsem poslal drive.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma elektronová konfigurace

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]