Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hippokratova přísaha, starověká medicína

Od: pitulka* odpovědí: 2 změna:

1. Co víte o Hippokratově přísaze a jaký má dnes význam?

2. Proč považujeme řeckou medicínu za základ moderního lékařství?

3. Uveďte některé etické zásady charakteristické pro starověkou medicínu.

Prosím moc o pomoc při zodpovězení otázek. Děkuju :*.

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

claire*

0x

Vy nechcete pomoci, vy chcete, abychom za vás udělali úkol! Ale prosím, pomohu vám :

1. Vím o ní dost a umím ji česky, anglicky i řecky. Význam má dnes jiný než v minulosti.

2. A my považujeme řeckou medicínu za základ moderního lékařství? Co jiné starověké nebo středověké kultury?

3. Viz Hippokratova přísaha.

Pomohla jsem? Asi moc ne, že? Ale dohodněme se - zkuste se nad otázkami zamyslet sama, napište, na co jste přišla a my vám pak pomůžeme s doplněním nebo vás inspirujeme k dalším úvahám.

pitulka*

Já jsem si samozřejmě na otázky zodpověděla, ale nejsem si jistá, zda správně. Úkol mám už vypracovaný, chtěla jsem jen názor někoho dalšího.

doplněno 06.11.11 14:27:Co víte o Hippokratově přísaze a jaký má podle Vás dnes význam?
Hippokratova přísaha je slib skládaný lékaři a obsahující základní etické principy jejich povolání. Autorství je tradičně připisováno Hippokratovi nebo některému z jeho žáků. Z textu přísahy je zřejmé (viz níže), že zakazuje například potraty a euthanasii. Avšak to bylo za dob Hippokrata legální, tudíž se autorství někdy připisuje Pythagorejcům. Dnešní text Hippokratovy přísahy se liší od původního v rámci jednotlivých zemí či různých lékařských škol. Hippokratova přísaha se ve svém originálním znění na žádné lékařské fakultě neskládá. Absolventi skládají pouze slib, jehož znění si každá škola upravuje podle svého.
Dnešní význam Hippokratovy přísahy
Hippokratova přísaha je dle mého názoru starý etický kodex, který je zčásti přežitý. Z dnešního pohledu tedy lékař, který provede potrat, jedná v rozporu s Hippokratovou přísahou. Stejné je to i s gynekology, kteří předepisují antikoncepci jako na běžícím páse (jedná se vlastně o potratové pilulky). Avšak gynekologové neskládají HP, ale jen slib, tedy vlastně HP neporušují. V současnosti existuje řada genetických vyšetření, která určí, zda je plod v pořádku či nikoli. Pokud se objeví nějaké anomálie, lékař doporučí potrat, často i nátlakem. Avšak spousta žen nátlaku nepodlehla a dnes se těší zdraví svých dětí.

Setkáváme se s tím, že lékaři v dnešní době předepisují léky, za což získávají tučné provize od farmaceutických firem. Euthanasie u nás není legální, avšak pokud je člověk smrtelně nemocný, je nutné medicínsky pomoci nemocnému překonat utrpení. Lékař, který podá nemocnému tišící léky, porušuje tedy Hippokratovu přísahu.

Dalším sporným bodem přísahy je tvrzení, že by si lékař měl vážit a podporovat toho, kdo ho naučil umění lékařskému. S tímto se, dle mého názoru, téměř nesetkáme. Netvrdím, že si lékaři neváží svých učitelů, že by je však nějakým způsobem podporovali ze svého, to si nemyslím. Zároveň si nejsem stoprocentně jista mlčenlivostí všech lékařů. Neříkám, že by vědomě někoho poškozovali a mluvili o jeho zdravotním stavu, ale jistě se někdy někomu
o svých případech zmíní.

V průběhu času však došlo k transformaci (změně) textu Hippokratovi přísahy, např. tvrzení, že "Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k vyhnání plodu." bylo upraveno takto: "... budu postupovat velmi pečlivě v otázkách života a smrti a život se musím snažit zachránit. Ale může být i v mé moci život vzít . Tuto obrovskou zodpovědnost musím brát
s vědomím velké skromnosti a pokory a především, nesmím brát na sebe úlohu moci Boží."


Proč považujeme řeckou medicínu za základ moderního lékařství?
Řecké lékařství bylo ve svém nejstarším období silně pod vlivem náboženství, od čehož se odvíjely léčebné metody. Později však převládaly racionální postupy. Medicína v Řecku byla silně pod vlivem filosofie. K posunu došlo u Hippokrata, který striktně oddělil medicínu
a filosofii. Hippokrates chápal nemoc jako porušení rovnováhy mezi čtyřmi základními tělesnými tekutinami (krev, hlen, žluč, černá žluč). K vrcholu řecké medicíny došlo v helénském období. Řecký lékař Hippokrates (5.stol.př.n.l.) je považován za zakladatele tradice současného lékařství.

Ve starověkém Řecku došlo k zásadnímu zlomu v lékařství _ proměnilo se z náboženské disciplíny na obor vědecký. Na nemocného se již nepohlíželo jako na hříšníka, kterého potrestal Bůh. Nemoc byla vnímána jako důsledek nerovnováhy určitých prvků. Nemocní se řádně vyšetřili a vycházelo se z toho, že různé nemoci mají různé příznaky. Hledaly se nejen prostředky k léčení, ale i příčiny nemocí.

Uveďte některé etické zásady charakteristické pro starověkou medicínu.
Etickým kodexem lékařů je Hippokratova přísaha, která obsahuje etické zásady. Patří mezi ně

Ctít a vážit si svých učitelů
Léčit vždy v zájmu nemocného, dle svého nejlepšího vědomí a svědomí
Uchovat svůj život v čistotě
Zachovat slib mlčenlivosti

Tohle jsem tedy vymyslela, prosím o Vaše vyjádření...děkuji.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]