Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
má smysl studovat a má člověk vůbec ještě šanci uspět při studiu (v mém případě vysoké školy) i po 40 roce svého života? Nebo-li má pro někoho, kdo se nalézá mezi 40-50 rokem svého života znovu vyzkoušet studium na vysoké škole a to ještě při práci?
Necítím se nikterak starý (je to střední věk), ani fyzicky a ani duševně. Pracuji jako dělník a vím, že taková práce člověka těžko duševně naplňuje - jenom jej živí. Navíc čím je člověk starší, tím to více a více bude pocitovat. Mám obavu že mnohé práce už ani nejsou pro starší lidi (neříkám, že někdo se neživí takto po celý život), fyzických sil ubývá. Tak proč raději neudržovat nejenom tu fyzickou podstatu v dobré kondici, ale i tu duševní. V tom je studium velmi prospěšné.
Má to samozřejmě i svoje stinné stránky: ubere vám to čas, který jste dříve používali k něčemu jinému, ale zase vás to naučí s ním pracovat efektivněji. Musíte si vše dobře zorganizovat a nenechávat vše na poslední chvíli. Člověk musí opravdu dřít a to tvrdě.
Má smysl se do něčeho takového znovu pustit? Pokud jde o školu, dnes už bych volil něco praktického (technického), co mne nejenom uživí, ale něco mi i dá.
Děkuji všem za odpovědi, at už jsou jakékoliv
Určitě to má smysl. Snad se jen pokusit objektivně zhodnotit své možnosti a vybírat z toho, co člověka baví, pak to jde snadněji.
Já sám jsem jako technický VŠ rok dálkově studoval učňák kvůli rozšíření si vzdělání do oblasti elektro. Jako šedesátník jsem musel více spoléhat na logiku a méně na pamět.
Kombinované jednoroční studium prezenčně jeden den v týdnu (hlavně praxe a konzultace). Z cca 35 na začátku došlo k maturitě 20 a ti prošli. Test + jednotný test Cermat + praktický výrobek (7 hodin) + ústní odborná zkouška (15 + 15 minut).
Koukni na ssemi.cz/...
Snad na to přispívá Praha 9 a tak je (bylo) to zadarmo. Popřípadě zkusit přes úřad práce získat příspěvek na rozšíření/získání kvalifikace.
Pokud to berete jako zájmovou činnost, které jste ochoten věnovat 5 a více let z druhé poloviny, možná ale taky poslední třetiny svého života, tak proč ne. Pokud máte zajištěný služební postup u současného zaměstnavatele a podmínkou je absolvování VŠ, směle do toho. Pokud ale čekáte, že někdo na trhu práce skočí po padesátiletém VŠ bez odpovídající praxe, tak se na to rovnou vyprdněte (viz @peter), současnou práci si nechte jako zdroj obživy (do práce choďte kvůli penězům jako doteď) a najděte si jiný způsob seberealizace. Ještě by se dalo uvažovat o tom, jestli by se nedaly skloubit Vaše dosavadní zkušenosti a např. studium pedagogiky. Učitelů je pořád málo a těch prošlých praxí je jako šafránu. Ovšem nástupní plat učitele nebude z nejvyšších a člověk před padesátkou už nemá nervy ze železa, že...
Já mám VŠ už dávno, ale stejně se celý život učím nové věci. O další VŠ jsem sice uvažoval, ale nenašel jsem takovou, která bi mi rozšířila obzory ve směru, který by mě dostatešně zajímal.
Nevím, jestli vám to pomůže v práci (spíš asi ne), ale určitě vám to ukáže spoustu nového i v případě, že byste ji nedokončil.
Je mi jasné, že názory jsou různé a spíše více konzervativní (proč by to nešlo, jaký to má smysl ve věku tom a tom atd.). Jenže jste zapoměli na to, že svět se diametrálně změnil, ale ne tady, ale tam v Asii! A bude se měnit a mnoho profesí bude zanikat a to přirozeně, protože už je nikdo nebude chtít z mladé generace dělat, takže je nahradí cizinci a nebude trend stálých zaměstnanců-kmenových, ale agenturních, ale toto všechno už je a na západě to začalo již před desítkami let, tady je jenom spoždění. Kdo se nebude učit novým věcem a ustrne, je vyřazen na kolej, kde se jede mnohem menší rychlostí, nebo dokonce na slepou kolej.
Mohl bych vám říci, že je skvělé řemeslo, ale kolik jich už padlo, nebo bylo zničeno a vše přešlo v tovární výrobu a můžeme se bavit, co v jakém oboru je kvalitnější ručně a co továrně. V opačném případě se žádná robotizace-myslím tím opravdu velmi drasticky rychlá konat nebude a vše ustrne na x let, ale Evropa zřejmě (s touto zemí) se propadnou někde nevím kde). Tak proto nutnost té školy. Možá je problém i v tom, že jste mnozí nepoznali jeden den někde ve výrobě, montovně, logistice apod., protože pokud máte alespoň elementárná fanatazii a trochu tužeb, tak pochopíte, že to nemůžete (dělat jednu práci celý život) dělat dlouhodobě. Toto dokozali dělat lidé minulých generací, od mladé generace už toto nečekejte.
Možná je problém i v tom, že jste mnozí nepoznali jeden den někde ve výrobě, montovně, logistice apod., protože pokud máte alespoň elementárná fanatazii a trochu tužeb, tak pochopíte, že to nemůžete (dělat jednu práci celý život) dělat dlouhodobě.
No tomu se říká "úplně mimo". Věř, že práci u pásu jsem si vyzkoušel už někdy v šestnácti a trvalo mi tak tři dny, než jsem dospěl k závěru, že nikdy, ale opravdu nikdy víc. S tím, jak to tu jde pomalu, ale jistě do krajin, kde slunce nesvítí, jsem vyzkoušel kdeco (konstrukce, obchod, výroba (ano, i vlastníma rukama), technologie...) a tak mám širokej záběr a x let praxe, ale jasně cítím, že když půjdu na pohovor a budeme tam dva, já 50+ a někdo ve věku 30-40, tak hrábnou po něm, bez ohledu na moji praxi a vzdělání a bez ohledu na to, že on na 90% do pěti let uteče a já mám 15 let do důchodu, tudíž tendenci zůstat. A jak to tady po tobě čtu, ty jsi v přípravce. Ne, že bys neměl pravdu, ale máš pár (asi 25) let zpoždění. Nu, vizi máš, tak hodně štěstí. A utíkej, Foreste, utíkej...
Maturitu jsem si dodělával ve 33 letech. A včera, týden před mými padesátinami, mi přišlo rozhodnutí o přijetí ke studiu na VŠ.
Za sebe mohu říci, má to smysl, alespoň to zkusit. Nechci si do konce života pokládat otázku "co by, kdyby" a proč jsem to alespoň nezkusil. Původně jsem chtěl pokračovat na VŠ hned po maturitě, ale 5 let dálkového studia, s rodinou (dvěma dětmi), a náročným zaměstnáním mne nakonec odradilo.
U mne je situace taková, že se mi daří profesně postupovat výše a výše, možná díky intelektu, zkušenostem atd. Takže to vnímám i jako šanci seberozvoje. Ale hlavně, mne ta práce v oboru strojírenství a stavebnictví hodně baví.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.