Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Skloňování příjmení

Od: nanynka odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

našla jsem tuto stránku náhodou, když jsem hledala pomoc při správném skloňování příjmení Losa a Grund (1.pád).

Pane Loso? Pane Losa? Pane Grunde? Pane Grund?

Jinak si myslím, že správně je pane Leve, paní Levová, základ slova je LEV, neberme v potaz podobnost se zvířetem a nenechme se tím splést, ale berme to jako pro nás neznámé slovo.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Já tvdím, že pátým pádem vokáme a volám důsledně; nemohu si pomoci, ale podle mne první pád v oslovění je téměř urážka (Grund! Co tu vocmrduješ!)

Ale u Lva bych klidně to e vypustil, nevidím žádný důvod, proč ne. To e se nevypouští proto, že jde o zvíře, ale proto, že jde o slovo s pohybným e. Obecně to není tak úplně jednoduché, viz

(b) Jména zakončená na -el ve vypouštění -e- kolísají. U jmen běžných, obvyklých, zpravidla původně křestních (i když mohou být ve funkci příjmení) se pohybné -e- v nepřímých pádech vypouští (2. p. Pavla, Karla, Havla), u českých jmen, kde -e- je součástí kmene slova, se ponechává (2. p. Zavřela, Strnadela, Chmela). U jmen cizího původu záleží na tom, zda je nositelem cizinec (pak se -e- obvykle ponechává: 2. p. Nobela, Schlegela), nebo Čech. Pokud je nositelem jména Čech, rozhoduje rodinná tradice, zda -e- ponechávat, či vypouštět (lze 2. p. Menzela i Menzla _ 5. p. Menzele i Menzle). Pokud se -e- ponechává ve výslovnosti, zachovává se v nepřímých pádech i v grafické podobě, pokud se -e- nevyslovuje, v grafické podobě ho v nepřímých pádech vypouštíme (Schlegel [šlégl] _ 2. p. Schlegla [šlégla] ×Schlegel [šlégel] _ 2. p. Schlegela [šlégela]). Ponecháváme ho vždy tam, kde by jeho vypuštěním vznikla obtížně vyslovitelná souhlásková skupina. V 5. p. mají tato jména koncovku -e (Pavle, Zavřele, Schleg(e)le, Chmele), ale u některých jmen (tam, kde se pohybné -e- nevypouští) se objevuje i koncovka -i, u některých jmen dochází ke kolísání (Gabrieli i Gabriele, Rafaeli i Rafaele, Nobeli i Nobele, Anděli i Anděle). Zvláštním případem je jméno Michael. Čteme-li jej česky, má v 5. p. koncovku -i (Michaeli), čteme-li jej anglicky [majkl], má koncovku -e (Michaele [majkle]).

(zdroj: prirucka.ujc.cas.cz/...)

ale zrovna u jména Lev mne nevypuštěné e tak trochu tahá za uši (Cntný pane Leve z Rožmitálu,...)

doplněno 26.11.10 13:22:

prirucka.ujc.cas.cz/...

nanynka

Toho pana Leva, Lva jsem vysvětlila samozřejmě s nadsázkou:D Takže tedy pane Grunde, pane Loso, je v pořádku? Děkuji

pegin*

já teda nevím přesně,ale já bych napsala pane Grund! a pane Los! mám dojem že za příjmení se žádné písmena navíc přidávat nemají. Třeba např. pane Dvořák! ne Dvořáku...tak asi tak

cocinkamichalka*

Myslím že příjmení se musí skloňovat, nesmí zůstat při oslovení v 5. pádu. Takže myslím, že pane LOSO a pane GRUNDLE bude správně.

cocinkamichalka*

Oprava: Pane GRUNDE...

To máte špatný dojem, a mohu Vám jen doporučit, abyste se ho co nejrychleji zbavila. Nevěříte-li mně a dalším rádcům, jukněte třeba na pestujemeweb.cz/...

doplněno 27.11.10 09:36:

Nebo pismak.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma skloňování příjmení

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]