Nejste přihlášen/a.
Na měsíci je tzv. gravirační zrychlení asi 8 krát menší než na Zemi, takže rychlost dopadu koulí na měsíci je menší, než by při stejné výšce byla na Zemi.
Obecně, rychlosti se sčítají jako vektory. Tedy směr dopadu obou koulí bude jiný, ale rychlost pádu stejná. Tedy kouole dopadnou na dané dno ve stejný okamžik.
Správně je odpověď b),
protože koule sice dopadnou na dno ve stejný okamžik, ale celková rychlost pohybu koule A by byla větší (i když tato celková rychlost pohybu koule A by nebyla kolmá k povrchu). Bylo by to tak stejné i na Zemi.
Koule B padá volným pádem, tedy rovnoměrně zrychleným pohybem (se zrychlením g). Dráha roste s časem jako s = (1/2)gt2 a rychlost v = gt. Vezmeme-li celkovou dráhu jako výšku (s = h), dostaneme odtud dobu pádu (t) a rychlost dopadu (v).
Koule A vykonává vodorovný vrh. Ten lze rozložit na volný pád a pohyb dopředu stálou rychlostí v0. Dobu volného pádu vypočítáme stejně jako u koule B, tedy doba pádu bude stejná. Rychlost rozložíme na vodorovnou složku vx = v0 a na svislou složku vy = gt (rychlost volného pádu). Platí v2 = (vx)2 + (vy)2, tedy koule A dopadne větší rychlostí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.