Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kam na střední školu?

Od: veronika123* odpovědí: 28 změna:
Dobrý den, jsem v deváté třídě a nevím kam dále po zš. Nikdo, dokonce ani moji nejbližší mi nedokážou poradit. Mám ráda anglický jazyk a dějepis. Ale za to mi moc nejde německý jazyk, matematika, chemie a fyzika. Takže určitě ne žádné technické zaměření. Se známkami jsem na tom vcelku dobře myslím, sem tam nějaká dvojka. Jako obory mě zaujal cestovní ruch, ale to se moc nelíbilo rodičům, protože není moc jednoduché najít si v tom oboru po maturitě práci, nebo se nějak uplatnit. Dále jsem přemýšlela nad všeobecnou přípravou (gymplem), ale nejsem si vůbec jistá, jestli na to mám všichni říkají, že na gymnázium chodí jedničkáři ne dvojkaři. Potom mě napadlo gymnázium s humanitním nebo jazykovým zaměřením, ale nevím jak to tam funguje. Prosím o radu.

 

 

28 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Ono je to v podstatě jedno. Myslím, že většina lidí dělá v životě něco jiného, než co vystudovala (včetně mě). Nikde není psáno, že musíš pracovat v oboru. Studuj co tě baví a netrap se tím, co bude za 4 roky.

veronika123*

No já se trápím s tím co bude za 4 roky, spíš se trápím s tím že nevím kam budu za nějakých 5 měsíců muset podat přihlášku, ale děkuji za odpověď.

 


0x

Úplně souhlasím s tvou předposlední větou: Gymnázium s humanitním a jazykovým zaměřením. Zkus se toh držet.


doplněno 21.10.19 21:21:

Veroniko, řekněme, že mám. Ale jelikož je mi 63 let, jsou ty zkušenosti hodně moc vousaté. Takže mohu jen říci, že jsou dobré.

veronika123*

Děkuji moc za odpověď. A nemáte nějaké zkušenosti s tímto typem školy?
veronika123*

Děkuji moc za váš čas, ale kdyby jste náhodou slyšel i o nějaké konkrétní škole, třeba o některé která je dobrá budu moc ráda za tip.
vilik*
Gymnázium je bez vysoké na, no, slušně k ničemu, samotná škola je náročná na čas, strávený učením.
Vybral bych jakoukoliv jinou.
A ano, máme potomka na gymnáziu, 4x týdně přijde domů v 5 a teď, v deset hodin večer, se ještě učí. Dneska němčinu a dějepis.

A nemá po škole ještě dva kroužky? Jinak nevím, co by tam tak dlouho dělal. Jsem absolventem osmiletého gymplu s velmi dobrou pověstí a vždy jsme končili nejdéle ve tři, většinou ve dvě, a učil jsem se jen na písemky - párkrát za měsíc.

vilik*
No, kroužky nemá. Zato má odpolední vyučování.
Mimochodem, teď se zrovna pro změnu učí. Nějakou písemku nebo testy mají téměř denně.

A nezačínají třeba až v 9 ráno?

vilik*
3x týdně končí po čtvrté hodině + cesta domů.
Omlouvám se, v pět přijde pouze 3x týdně, 2x už ve tři.
Ale denně se opravdu minimálně 2 hodiny učí, spíše déle, neučí se pouze v pátek, v sobotu a v neděli dopoledne. Což mi přijde i tak dost.
veronika123*

Děkuji moc za zkušenost, ale taky každá škola (gympl) je jiná. Ale jestli se můžu zeptat na jakém gymnáziu je?
vilik*
Sice je pravda, že každá škola je jiná, ale s gymnáziem mám zkušenost nejen osobní, ale i zprostředkovanou více lidmi.
I takzvané humanitní zaměření neznamená, že není vyučována chemie, fyzika, biologie, matematika a informatika, ale že je také k nim vyučována hudební nebo výtvarná výchova, dějepis, zeměpis a povinné 2 jazyky.
Jestli váháte, navštivte několik burz škol a dnů otevřených dveří a ptejte se.
Ale opakuji, s jakoukoliv jinou školou, pokud by se třeba nepovedlo dokončit vyšší odbornou školu nebo alespoň bakalářské studium na vysoké škole, budete mít vzdělání v nějakém oboru. S gymnáziem budete mít pouze střední vzdělání s maturitou bez zaměření. Na práci v kanceláři budou chybět praktické informace a na prodavačku budete zbytečně dřít učivo, které, jak píšete, vám moc nejde. A kdybyste se na vysokou hlásila později, až budete vědět na jakou a jestli budete chtít, můžete jít z jakéhokoliv oboru s maturitou.
Nehledě na to, že na gymnázia je přetlak a na všechny přihlášené se nedostane. To ale můžete odhadnout z požadavků na předchozí přijímačky a podle počtu přihlášených a přijatých.
Mimochodem, chápat učivo hodně záleží na tom, jak ho vyučující dokáže podat. Možná budete ještě v životě překvapená, že některé z nyní ne moc oblíbených předmětů, třeba fyziku nebo matematiku, máte vlastně ráda.

 

 

dena*

0x
Zkus si polozit nejprve otazku jake zamestnani by te mohlo bavit. Kym chces byt. Takovym smerem by ses mela pak vydat. Je potreba mit cil, aby jsi nestudovala neco co pak nevyuzijes. Pokud budes vedet kym chces byt, potom by ti mohla poradit tvoje tridni ucitelka nebo ucitel na jakou skolu jit po ukonceni zakladni skoly.
veronika123*

To je právě to, nemám ponětí co za povolání bych chtěla v budoucnu dělat. A učitelé mi většinou odpoví něco ve stylu "to musíš vědět sama" nebo "já opravdu nevím, zeptej se rodičů" a rodiče " je to jenom na tobě". Ale děkuji za odpověď.

 

break

0x
V hotelnictví je lidí nedostatek...strýc shání do kšeftů schopný lidí léta, prý nejsou. Sestřenka s hotelovkou a s praxi si může veselé vybírat.
veronika123*

Hotelovka taky dobrý tip děkuji!
break
Studuj to,co by tě bavilo. Já kvůli rodičům studoval něco úplně jiného, než jsem chtěl. Pak je kolikrát nemozny se ve vysněným oboru prosadit kvůli chybějícímu papírů. Rekvalifikace je často nemozna a člověka to pak i mrzí. Když tě nebude střední bavit, klidně v prvaku, druhaku zmeň obor.sice ti kazdej bude říkat, že je to ztráta času, ale není. Ztráta času to je deset let po škole ...
Poptej se v podnicích a provozovnách, projdi si diskuze na internetu a nabídky práce z tvyho oboru. Do peti let se to moc nezmění ...
veronika123*

No já právě nevím co mě baví ani na co mám talent nebo podobně.
break
Zeptej se třeba učitelů, na co by ses hodila. Jestli si dobrá na jazyky a nejde ti matika, fyzika atd. tak by byla hloupost jít třeba na strojarnu...

 


0x

I na gymnáziích na "oboru"s humanitním zaměřením se stává, že např. matikář/ka dává do testů docela těžké příklady.

Tady je odkaz na stránku, kde jsou seznamy studijních oborů.

stredniskoly.cz/...

Výběr je potřebné udělat učitě pečlivě, tedy neukvapit se a pročíst si i nabídky jednotlivých škol.

veronika123*

Mockrát děkuju!

 


0x

Přemýšlej, jaká práce by tě bavila. Představ si, že ji budeš dělat většinu života a podle toho vybírej. Nepřemýšlej, že sedíš v kancelu, ale přemýšlej, co v tom kanclu děláš, jakou práci. Jestli vymýšlíš nebo počítáš. Tam si myslím, je základ výběru zaměstnání.

veronika123*
22.10.19 09:14

Děkuji

 

karla*

0x
To čím v budoucnu chceš být zjistíš tím, co tě baví. To znamená, co ráda děláš, čemu věnuješ svůj volný čas. V cestovním ruchu doporučuji umět jazyky. To samé platí o hotelové škole. Jakmile umíš jazyky, můžeš se dostat kamkoliv. Ono vlastně jakou školu uděláš je jedno, pokud umíš jazyky, jseš pracovitá, flexibilní a máš tah na branku. Tak se o sebe nemusíš bát. Existují dokonce i kurzy, nebo poradny, kde s tebou pracovníci udělají testy a vyhodnotí. Řeknou ti pak kam nejlépe sebe samotnou směřovat(zkus se s rodiči obrátit na pána Mühlfeit. Dělá také kurzy i pro děti, kde se odemýká potenciál. Já byla na jeho školení, které se týkalo rozvoji osobnosti a bylo super. Hodně prozradilo. Zkuste mu napsat, třeba rodiče at mu napíší a on třeba i poradí. At už svůj produkt a nebo i cizí nebo řekne, co a jak. Nejvíce ale kdo ti to prozradí, jseš ty sama. Musíš se poznat. Musíš zjistit, co tě baví, čím žiješ, co je tvůj svět. Poznej, kdy se ti v hlavě spustí ta flow opička, při které nevnímáš čas.V cestovním ruchu i v hotelnictví práci najdeš ale výhodou ti budou jazyky.Dále píšeš, že máš ráda historii, co takhle archeologie? Ta je hodně o historii, bádání a také o cestování. Angličtinu využij k tomu že ji zdokonalš a bude ti plusem pro tvou budoucí práci. Popřípadě si můžeš dodělat certifikáty a budeš mít také plus.Já ve svém věku se rozhodovala sejně, kam jít. Ale měla jsem ráda techniku. Ostatně měli jsme ji i doma a tak mé nůžky se rozevřely na dva obory. Stavební a strojařinu. Skončila jsem na strojařině, protože jsem k ní měla blíže i díky tomu, že dědeček pracoval jako strojař a měl v dílně i hodně strojů na kterých dělali snad všichni. I já.Na základní škole jsem se učila ruštinu, pak po revoluci jsme ještě mohli angličtinu. Tak jsem se ji učila. Mým snem bylo vycestovat do USA(takže jsem sháněla na vhs-kách původní filmy bez dabingu. Sháněla kazety s anglickou konverzací a pouštěla na walkmanu), což se mi po maturitě povedlo. Nakonec jsem dlouhou dobu žila v Kanadě, kde jsem se z barmanky vypracovala na obchodní manažerku pro stavební a těžební stroje. Ale měla jsem strojárnu za sebou a také praxi z domu. Takže jsem věděla co a jak funguje. Takže doporučuji poznat samu sebe. Zkus třeba pročíst knihu "pozitivní leader" nebo "úspěšná sebemanipulace". Dokáže také hodně prozradit a poradit na co se zaměřit. Důležité je aby jsi dělala to, co tě baví. Když to zjistíš, budeš štastná a práce ti bude zábavou. V Olomouci je třeba i pevnost poznání. Jako pracovníci tam jsou studenci univerzit, takže ti také řeknou hodně o čem je další studium, humanitních předmětů, které tam mají také své zastoupení. Člověk si tam hravou formou, může osahat hodně věcí od techniky přes vesmír po biologii, organiku a historii.
veronika123*

Opravdu mockrát děkuji určitě se na to s rodiči podívám!

 

skola

0x
Když nevíš, co by si chtěla dál studovat a jsi odhodlana studovat, doporučuju gymnazium spíše humanitní zaměření- na klasickém gymplu delame vse jak matiku, fyziku tak chemii a programovani. Jinak na kazde skole je vychovny poradce, který pomuze s vyberem skoly
veronika123*

A nevíte o nějakém dobrém gymnáziu s tímto zaměřením? Děkuji za odpověď.
skola
Vím, že je pražské humanitní gymnázium, ale nemám s tím zkušenosti..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma kam na střední školu

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]