Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vysvětlí někdo, proč smrad...stoupá vzhůru?

Od: alena350® odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, pokusí se mi někdo vysvětlit, proč smrad, oder,ale vlastně jakákoli vůně stoupá vzhůru? zdá se mi logické (), že jakákoli vůně, pach... Jsou vlastně příměsí vzduchu, jako takové by měly být těžké a padat teda dolů. jde mi o schodiště v bytovém domě, z přízemního bytu jde nepříjemný pach, ale ten není cítit ve sklepě, respektive v podlaží pod tímto bytem.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Není pravda, že by veškeré smrady stoupaly vzhůru. Například takový sirovodík (docela slušný smraďoch) se drží při zemi, takže o něm ani nemusíte vědět, i když se v něm brodíte po kolena. Ve výšce hlavy nic necítíte, ale běda, když byste se ohnula. Každý zápach (vůně) je nějaký plyn (směs plynů). Některé jsou lehčí, jiné těžší než vzduch. Takže při stejné teplotě stoupají, či naopak klesají. Plyny živočišného původu často obsahují metan, který je lehčí, než směs ostatních plynů kolem nás, proto většina těchto smradů stoupá vzhůru (samotný metan cítit není). Chodba domu je navíc v podstatě komín, kde díky komínovému efektu veškeré plyny (i ty těžší) proudí nahoru.


Aha, tohle mi začíná dávat smysl a zdá se že tomu i rozumím. Ten příklad s bytovým domem možná nebyl nejvhodnější, Ale k podstatě jsme se dobrali. Odpověď jsem obodovala. A děkuji.

 

jabraka*

2x

Pokud se na věc podíváme vědecky,pak to "stoupání vzhůru"je především záležitostí specifické hmotnosti daného media.Dále pak teploty.Každý plyn se bude chovat v závislosti na těchto veličinách.Může se k tomu přidat ještě proudění.

Nejde jen o páchnoucí kompozice,ale i jiné škodliviny,třeba radon.Tento prvek má vysokou relativní hmotnost.Dokonce je těžší,jako páry rtuti,.Proto na rozdíl o tvrzení úřadů se velmui intenzivně tlačí k zemi a intoxikace je tedy skoro nemožná.

JAbraka

 


1x

Teplý vzduch stoupá vzhůru.

Je to tak, jde to s prouděním vzduchu.


Myslíte si, že smrad nebo vůně musí být teplé? Teplejší než okolotý vzduch?

 


0x

Když si uleví domácí miláček, tak taky to stoupá vzhůru protože ten "ozón" je teplejší než okolní vzduch. - ideálně když je pod někým - to je vůně

 


0x

"Smrad" i "vůně" jsou většinou plyny lehčí než vzduch. V bytovém domě se k tomu přidává ještě "komínový" efekt, kdy ve vyšších patrech bývá vzduch teplejší a tedy "hledá" únikové cesty dále vzhůru a na jeho místo se tlačí vzduch ze spodních pater.

 

smode*

0x
Dobrý den. Nikoliv. Když si někdo uleví tak ano, pach stoupá vzhůru protože, jak už bylo zmíněno, je teplejší než vzduch. Měl jsem však například problém s kanalizací v domě která byla v zimě cítit v jednom z pokojů. A představte si že pouze bezprostředně u podlahy. Půl metru nad ní a výše už ne.

A co na to fyzika? Nebo je to spíš otázka na chemii?

 

liska5

0x

V těch panelákových šachtách táhne vzduch i se smradem tzv. komínový efekt. U nás byla v přízemí porucha na plynovém potrubí a cítili to první ti nahoře. Obyvatelé přízemí nic.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]