Nejste přihlášen/a.
Zasahovala někdy, v dobách jejího největšího rozmachu, Římská říše i na území dnešní České republiky? Vím, že byli vedle v Německu, ale třeba došli až na Šumavu nebo ještě dál. Je vůbec známo, kam přesně (alespoň +/-100 km) zasahovaly hranice Římské říše v této době? Našly se někde u nás nějaké předměty z té doby? Velmi by mě to zajímalo, ale nenašel jsem o tom žádné relevantní a důvěryhodné informace. Díky
Vemte v potas, čemu se tehdy říkalo hranice říše. Hranice říše byly jaskési označení území ve kterém nějaký vladař nebo nějaký místodržitel dokázal vybírat daně. Neměly nic společného s geografií.
No a dál. Nevím jestli je to pravda nebo ne, jméno Olomouc prý pochází z latinského pojmenování Olomucinum, které onomu místu dali římští vojáci. Na Moravu se moc netlačili hlavně z toho důvodu, že tehdy vypadala úplně jinak, než dnes. Špatná zem, bažiny, močály, pralesy, moskyti, vlci, tma, nic k jídlu a těch pár tisíc keltů či kvádů jim nestálo za námahu. Do české kotliny prý nedošli zase z toho důvodu, že pro ně byla z ruky a trmácet se přes pohraniční hory byla pouze a jedině ztráta času. Obvykle se trmáceli takovou dálku pouze proto, aby si to rozdávali s germány a museli sebou hodit, aby byli do zimy zpátky.
Takže krátká odpověď na váš dotaz, římští vojáci na území ČR byli, ale Římská říše ne.
Já tomu nerozumím. Ale může diskutovat. Asi je rozdíl uznaná hranice a území, kde se římské vojsko, předvoj zdržovalo a potom opustilo.
U nás v Čechách určitě nějaký předvoj byl, na Moravě též. Potvrzují to vykopávky /žárové pohřebiště/ tady ve Středočeském kraji je tzv ,,Pičhora,, u Dobřichova /okres Kolín/ pojmenovaná podle archeologa ,,Píče,,. Ale to jistě víte. Stojí za to se tam na malou procházku, asi 2 hodinovou, vydat. Příjemné prostředí, i naučné /poznávání stromů, pokud neopravili jsou tam prý chybky/, vhodné i pro malé děti.
Doporučuji malý, nenáročný výlet.
No, na hranicích v Evropě většinou měli nějakou pevnost (ze dřeva) nebo něco jako Hadriánův val v Británii. My to žádné pozůstatky sice nikde nemáme (nemýlím-li se), ale nemusely se třeba dochovat.
Dobrý den, toto jsem chtěl napsat už v noci, ale problém je, že Trenčín je na Slovensku . Zdravím!
bimbam - o prvenství nešlo ("bod" jsem dal i já Vám), ale tazatel je zřejmě mladý o mohl by hledat Trenčín na mapě ČR. O Římanech pod trenčínskou skálou se učí (možná učilo) už na základní škole. Vzhledem k umístění našeho území se dá předpokládat, že zde prošlo různé etnikum při svých cestách Evropou, tak se nemůžeme považovat jen za zcela čisté Slovany - ovšem, to už je jiné téma.
vilik - myslím, že se nehádáme. A mimochodem - název města Olomouc prý pochází od Mongolů a má to být něco jako mělký brod (pro koně).
Já vím, kde končí Morava . Ale Trenčín je tak blizoučko státní hranice, že se dá témeř jistě předpokládat, že alespoň jeden Říman kdysi na Moravě byl. A já navíc předpokládala, že zvídavý tazatel si to odvodí .
Nechtěla jsem nikomu sebrat prvenství, ale jestli se cítíte poškozen , napravuji to jedním bodem.
Nebojte se, tak mladý zase nejsem. Pořád pamatuju doby, kdy se jezdilo do Trenčína, aniž by musel člověk přejet státní hranici. Konec konců Trečín od ní není ani dnes zase tak daleko. Ale že tam mají latinský nápis jsem opravdu nevěděl, to se přizám.
Naše území síce podléhalo kmenům markomanským,kterých se Římané dost obávali.Říše římská zasahovala k Dunaji,ale vliv měla uršitě ve třetím století až na našem území..Po roce 350 už Řím silně oslaboval vlastními rozbroji.Ale začínala posilovat křestanská pozice a tato síla pak převzala pozici Římské říše v Evropě.
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.