Nejste přihlášen/a.
Xavere, tudy cesta nepovede. Měl byste se přemoci a začít číst → cokoliv, nejen literaturu ze seznamu k maturitě. Jen tak poznáte, co Vás zaujme, ke kterým autorům se časem budete rád vracet.
Přečíst něco jenom proto, že to potřebujete k maturitě, je podle mne k ničemu, protože stejně nebudete vědět, co jste četl, nic si nezapamatujete a stejně u maturity nebudete mít o čem mluvit.
Začněte od toho, co Vás zajímá, postupně přibírejte další oblasti.
A vzhledem k tomu, že jde o otázku na češtinu: Zvratné zájmeno si se nepíše s j na začátku. Jsi = 2. osoba slovesa být.
Nechci se ptát a divit, proč studujete gymnázium, když nejste schopen se přinutit přečíst pár knížek, když už vás nebaví, třeba jste talent na matematiku a fyziku, nebo jiné předměty, ale dost o tom.
Škola vám umožňuje si z velice pestrého seznamu vybrat a nenutí vás, abyste si přidali díla z vlastního výběru a usnadňuje vám tak volbu děl, jejichž znalost můžete prokázat u maturity.
Začněme poezií: v seznamu máte pár lahůdek, které se lehce čtou, Mácha Máj, Borovský Král Lávra, Seifert Maminka, Christian Morgenstern, Bezruč Slezké písně.. kruci, to máte tak málo času, abyste něco z toho nepřečetl, nebo jste to během těch osmi let na gymnáziu fakt ignoroval? Zkuste si přidat něco vlastního, Jiří Suchý, Jiří Žáček, Svatopluk Čech (Písně otroka jste snad brali, ne?), atd. Erbenovu Kytici jste také ignoroval?
Další díla jsou čtivá a učitelé je laskavě přijmou, například Jan Ámos Komenský Labyrint světa a ráj srdce (a kdybyste mohl, zkuste si přidat Erasma Rotterdamského Chvála bláznivosti). Romea a Julii jistě znáte, možná i Goldoniho Poprask na laguně, možná ho znáte z televize.
Oliver Twist se také dobře čte a najdete tam i postavu Uriáše Hepa (Uriah Heep není jen skupina, ale postava z románu), Revizora znáte možná z divadla (snad jako maturant také chodíte do divadla?) nebo z televize, totéž Divá Bára, film jste viděl?, totéž Noc na Karlštejně, jen si přečtěte originál od Vrchlického. Sienkiewiczův román Quo vadis? vás zaujme tak, že ho shltnete za tři večery.
Bulgakov Psí srdce je také zajímavé, je běžně v knihkupectí, nemusíte ho snáhět. Také byste si mohl přečíst a v duchu prožít i Deník Anny Frankové. V seznamu máte dva Kafky, možná by vás zaujal Zámek, který v seznamu sice nemáte, ale je to hodně zajímavé a absurdní čtení, pokud pojedete do Prahy, můžete se se spoustou dalších turistů z celého světa podívat na stanici metra Želivského podívat ke Kafkovu hrobu a pocítíte, že je to skutečně světový autor.
Haruki Murakami napsal víc knížek, Norské dřevo vám ve škole vybrali záměrně, je to pro vás čtivé. Kóbo Abe Písečná žena je hodně absurdní a fantaskní příběh, ale byl přeložený do mnoha jazyků a také zfilmovaný, ale kniha je kniha.
Patrik Ryan Jak jsem vyhrál válku je dobrá humoristická kniha i když pojednává o druhé světové válce a když si člověk odmyslí válku, může se smát dosyta.
Drda Němá barikáda je také kus historie, most Barikádníků už nestojí, ale historie se vymazat nedá, škola ví, proč vám to dává do doporučené četby, stojí to za přečtení, nebo možná znáte film.
Pokud máte rád jemný humor, jistě znáte Jirotkova Saturnina, mj. pěkně zfilmovaného. Atd. atd.. ten seznam je fantastický, brát jednu knihu za druhou a číst a číst, samé lahůdky, Smoljak Záskok, nic vám to neříká? Poláček Bylo nás pět také neznáte? Švandrlík Černí baroni (také film, stojí za přečtení), atd. atd. atd... když chcete být maturant tak čtěte a nevymlouvejte se na tréning.
proč studuje gymnázium?
pologramotní gymnazisti, to mě vždycky mohlo nas.. )
no ale vím, jak to chodilo za nás, v 80. letech, na sportovním gymplu, že se našim spolužákům, sportovcům, odpustilo hodně...skoro vše
pořád ale nevím proč mají takoví lidi mít stejnou maturitu jako skutečný gymplák. Já se taky nevydávám za sportovce, mistra republiky, bez tréningu a výkonů, tak proč oni se vydávají za absolventy gymnázia...
Asi nikomu nesednou na gymplu všechny předměty. To neznamená, že třeba bez dobré znalosti organické chemie by nemohl být člověk dobrý strojní inženýr nebo ekonom.
Osobně si o povinné četbě myslím to, že většinu těch děl nemůže mladý člověk vzhledem k nedostatku životních zkušeností stejně plně pochopit.
Na druhou stranu jsou v tomto seznamu velice čtivé knihy. I kdyby to měl jen přečíst kvůli příběhu, převyprávět to a říct na to svůj názor bez hlubšího historického bádání, za jakých časů bylo dílo napsáno a o situaci v době, kdy se děj odehrává, tak se tam takových 15 knížek určitě dá lehce vybrat.
Takovou Farmu zvířat přečte člověk za večer (tenká knížka, čtivý příběh) klidně i v originále, ale pak o tom bude týdny přemýšlet a v nejhorším případě skončí stočený do klubíčka někde v potemnělé místnosti s hlubokou depkou. Stejně tak ten Kafka, Annie Frank, Remarque atd.
Jistě si dovedete efektivně vybrat dílka, která už znáte (Záskok - Smoljak - vám asi moc neříká ale Jára da Cimrman už jo, že? takže ho taky asi znáte), možná jste viděl Revizora s Miroslavem Donutilem, nebo ho najdete na jutubku, ale je to přes hodinu koukání, ale stojí za to. Básničky nejsou dlouhé, jsou to útlé knížečky ale učitelé asi chtějí nějaké citace zpaměti, takže vybírejte citlivě, možná něco, co se nečte tak často, z Borovského nejen Krále Lávru, ale jistě vám v hlavě uvízne pár epigramů nebo veršíků třeba z Tyrolských elegií apod.
I když jste dobrý na mat-fyz, budiž vám příkladem třeba Robert Oppenheimer a jeho vztah k Bhagavadgítě, matfyzáci nejsou suchaři a každá znalost nějaké literatury je také zdobí. A jak praví klasik "i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále..". Haruki Murakami je dobrá četba, mezi učiteli není tak profláknutá jako klasika a šekspír, takže je bude zajímat váš názor, možná i Bulgakov Psí srdce. Když se začtete do Sienkiewicze do Qua Vadis? pochopíte něco z dějin ranného křestanství a historie a možná i dějinné souvislosti až do dnešních dob. Samozřejmě byste k tomu kouknul na další jeho díla (Křižáci - zfilmováno) nebo Pouští a pralesem pro děti a zase pochopíte něco z dějepisu severu Afriky. Vybírejte citlivě, asi umíte efektivně využívat váš cenný čas a jistě si najdete něco nejen z povinnosti, ale i to, co vás bude bavit a nějakým způsobem obohatí. Zkuste klidně i pár Sonetů od Shakespeara v nádherném překladu pana Hilského a možná najdete jakési vyjímačné sonety (najdete je na webu) 130 a 66 a možná najdete ze těch 154 i jiné zajímavé, kterými můžete učitelku překvapit.
Patrik Ryan - podobně jako Haškův Švejk je z válečného období a také humoristický, dokonce i s pěknými ilustracemi - oba dva romány. Za dlouhých zimních večerů se vám bude dobře číst, hlavně si z toho nedělejte bubáka a najděte si chvilku pro četbu třeba s hrnkem teplého čaje.
Sonety se hledají rychle, například Sonet 130 jinxjaneh.blog.cz/... a jistě najdete i několik jiných zajímavých překladů, například saspi.cz/...
Já jsem si pro Vás už včera vypsal doporučení (nakonec to člověk dělá kvůli sobě, zavzpomínal jsem si, jak jsme sami opovrhovali doporučenou četbou (sš 1980-1984)). Ale máte tady dost dobrých odpovědí. My jsme naštěstí měli docela osvíceného profesora, tak nám i v této tajemné době občas něco naznačil. Nakonec stejně jsem pochopil (nebo si to alespoň myslím) některé klasiky až mnohem později, či až dnes (51 let). Nemyslím si, že je důležité něco vědět. Nejdůležitější je něco umět.
Jinak bych osobně vybíral podle filmů. Film dáte za cca 2 hoďky a víte o co jde. A dost těchto knih jsou předlohami filmů. A času k maturitě není nazbyt. Osobně bych to dal, protože já čtu stylem 1 kniha za den (Kmotr teda tak den a půl). bohužel dnes už jen na dovolené).
Co jsem se bavila s maturanty, tak většinou, čeho se nejvíc báli tak to v pohodě dali, protože to nepodcenili. Naopak čeho se vůbec nebáli tak to podcenili, protože se dostatečně nepřipravili. Například dcera se bála také knížek, nakonec je všechny do posledního slova stihla přečíst. Naopak didakták neřešila, prý ho dělají ve škole furt a má z něj vždycky dvojku. takže se nepřipravovala a u maturity vyletěla. Určitě to dáš a když ne , tak je ještě podzimní termín? No a co, svět se nezboří.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.