Nejste přihlášen/a.
Otázky jsou až příliš laické,bál bych se je doporučit.
Elektrolyzovat lze jen některé látky,z jejich roztoku.
Při elektrolyze CuSO4 je nutno počítat s koncentrací elektrolytu.Měď se bude vylučovat jen do určité koncentrace.Pak se začne vyvíjet z roztoku vodík.
U NaHCO3 se bude elektrolyzou oddělovat na katodě Na+ iont,z něj s vodou NaOH.Na anodě -HCO3 iont.Asi se vytvoří H2CO3
CHlor je nebezpečný,dusivý plyn i v docela nízké koncentraci
V době analogové fotografie bylo možné z upotřebeného ustalovače získat stříbro.
Kyselina clorovodíková nelze po domácku vyrobit.Získává se" spalováním "chloru a vodíku.
JB
Ještě mě napadlo,že docela dobrý zdroj technických kovů je odpad z elektroniky.integrované obvody,tištěné spoje,pájecí materiály,to vše obsahuje různé kovy.Dokonce i zlato a stříbro.Kontakty relátek obsahují Wolfram a paladium,Pro galvanické dělení kovů si prostuduj články o vylučovacích elektrochemických potenciálech.Pak se dá ze směsi kovů v roztocích vyloučit postupně jednotlivé prvky.
JABRAKA
1: Levněji vyjde nákup H2SO4 do akumulátorů - přibližně 38% H2SO4.
2: HCl nejsnadněji vyrobíš rozkladem NaCl tak, že do nasyceného roztoku soli budeš přidávat H2SO4 o co nejvyšší koncentraci Unikání chlorovodíku podpoříš zahřátím reakčního roztoku. Z bezpečnostního hlediska je potřeba zajistit, aby nedošlo k ucpání odvodu chlorovodíku.
3: HCl i chlor jsou především leptavé plyny. I při malých koncentracích hrozí po delší době závažné problémy s poleptáním sliznic. Může dojít k život ohrožujícímu edému plic, poleptání očí - i výpary a podobně..
4: kyselina uhličitá je za běžných podmínek hypotetická (neexistující). Podařilo se ji prokázat jen při nízkých teplotách
Ale stejně, podobné pokusy bych bez digestoře nedoporučoval. Spíš bys se měl věnovat studiu chemie. Na střední a pozděj vysoké škole se v laborkách vyřádíš bez většího rizika.
To bys ji chtěl vyrábět elektrolýzou?ale to je nesmysl,bylo by to značně nákladné a neekonomické.Dnes se vyrábí oxidací síry,nebo pyritu,jako oxid sírový.Pohlcením do vody vznikne pak koncentrovaná H2SO4.
JABRAKA
Nedá mi to a reaguji. Umíněně ji toužíte připravit z modré skalice. Jde to, ale jak již zde uvedeno, je to zdlouhavé neekonomické.
Síran měďnatý rozpustíme ve vodě a za míchání podrobíme elektrolýza za použití uhlíkových elektrod. Na katodě se vyloučí měď a na anodě kyslík. Kyselina zůstane v roztoku. Tento pochod však neproběhne do konce. Něco měďnatého iontu v roztoku vždy zůstane. Tzv. zbytkovou měď nebo lépe její úbytek z roztoku můžeme identifikovat např. když kapku elektrolytu na filtračním papíru vystavíme parám čpavku (zmodrá). Pak roztok pomalu odpařujeme, kyselinu oddestilujeme a nakonec destilát doředíme na požadovanou koncentraci podle její hustoty. Teorii ani výpočty nepřikládám, protože pochybuji, že by to někdo takto prováděl.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.