Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Elektrický obvod

Od: emma* odpovědí: 17 změna:
Ve škole jsme dostali za úkol napsat, jak v tomto případě polovodičová dioda pracuje (podle obvodu na obrázku).
Nevíte si s tím někdo rady? Předem děkuji

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Do žárovky půjde jedna sinusovka ve směru šipečky. Ta druhá má zavřeno. Takže žárovka bude svítit polovinou.

isteron

Myslím, že to bude aj kmitat. Ako sviečka.

Právě že ne. Vlákno se při 25 Hz nestačí zhasnout.

ovšem tady nikdo nezná frekvenci zdroje a pokud bychom uvažovali 50 Hz zdroj, bude pořád frekvence 50 Hz, ne polovina.

Jo to máš pravdu. No, už je to nějaký pátek, co jsem toto studoval.

figurek*

jj, tenhle nápad se kdysi používal ve vypínačích. Místo normálního vypínače stačilo namontovat dvojitý lustrák a jeho výstupní kontakty spojit diodou. Žárovka pak svítila buď naplno nebo napůl. Jenže při tom svícení napůl světlo viditelně a nesnesitelně kmitalo. Fakt že ano.

Já ti nevím. Pokud to byla klasická žárovka, baňka se žhavícím vláknem, tak to blikat nemůže. Zkoušel jsem to na 220V, klasická žárovka a neblikala. Právě proto, že se vlivem dělení sinusovky nestačí vlákno rozžhavit/zhasnout, svíti "napůl". Ale asi bude záležet na setrvačnosti vlákna u té které žárovky.

figurek*

nezhasíná, ale jak správně píšeš, jde o tepelnou setrvačnost. Tu mají slabší žárovky malou a světlo se chvěje. Ono to na první pohled není vidět, ale za nějakou čtvrthodinu to začneš rozpoznávat. Buď si jistý, takové světlo ti poleze na nervy. Zkus a uvidíš. Takto regulovat přes diodu můžeš jen halogeny.

 

 

mot

0x
nebo muze zarovka blikat

 

host*

0x

Vlnovka před svorkami (kolečka vpravo) znamená, že se na vstup obvodu přivádí střídavé napětí, u kterého se střídá polarita - chvilku kladná půlvlna a chvilku záporná půlvlna a pořád dokola. Takže to vypadá jako když na jedné svorce je plus a na druhé mínus a pak zase obráceně.

No a diodou může téci proud pouze jedním směrem, na schématické značce je to vidět jako ve směru šipky, je to polovodič. Takže žárovka může svítit pouze při kladné půlvlně střídavého proudu a v záporné půlvlně proud diodou v závěrném směru, tedy proti šipce téci nemůže. Je to hodně zjednodušené, ale snad to trochu pomůže, když už vám to nevysvětlili ve škole a chtějí po vás, abyste to vymysleli sami.

Kdyby v obvodu nebyla dioda, tak by žárovka normálně svítila. Při kladné i při záporné půlvlně. Takto bude svítit pouze při kladných půlvlnách, takž by měla svítit polovičním jasem. Ale svíti bude. Viz upload.wikimedia.org/...


doplněno 09.02.16 20:22:

doplním rádce mot: mohla by blikat..? Při frekvenci sítě 50 Hz by bylo blikání tak rychlé, že by nebylo vidět, podobně jako u filmu který má rychlost zobrazování 24 políček za sekundu, kde je vidět souvislý, netrhaný pohyb. Ale nebliká, protože rozžhavené vlákno žárovky má tak dlouhou tepelnou setrvačnost, že než rozžhavené vlákno žárovky stačí zhasnout, tak už se zase znovu rozsvítí, takže se dá říci, že trvale svítí bez viditelného blikání.

mot
a ono je nekde v zadani napsano,ze je tam 50Hz?
host*

mot: telé předpokládají že zdroj napětí má kmitočet 50 Hz, v jiných zemích mívají 60 Hz, ale učitel to neřeší, bere to jako fakt, prostě chtějí předvést diodu v obvodu střídavého proudu a indikují to zrovna žárovkou, kterou žáci znají. Kdyby tam byla LED, musel by před ní být ještě nějaký pracovní srážecí odpor. LED by blikala naprosto přesně, podobně jako se používají infračervené LED pro pulzní přenos kódu dálkového ovládání do televizoru, nebo pro další optický přenos dat, ale to je jiná kapitola.

Kdyby paní učitelka použila zdroj stejnosměrného napětí, třeba plochou baterii a žárovičku do baterky, tak by krásně mohla ukázat funci diody v závislosti na polaritě zdroje, ale použila střídavý zdroj. Jen je divné, že to žákům nevysvětlila a tak musejí hledat informace sami. Ale proč ne... kdo se ptá, dozví se. Kdo se neptá, ... atd.


doplněno 09.02.16 22:21:

elisa: graf závislosti průběhu napětí žárovce na čase je například na obrázku v odkazu upload.wikimedia.org/... kde vodorevná osa je časová osa, označíš si ji písmenkem t [s] a do hranaté závorky dáš jednotky času. Na svislé ose y bude napětí U [V] ve voltech.


doplněno 09.02.16 22:22:

Jenom místo schématické značky rezistoru (odporu) ve schématu použiješ schématickou značku žárovky.

mot
predpokladaji 50, ale neni definovano v zadani, tak si kazdy muze predpokladat co chce.
navic v zadani je, jak pracuje dioda, ne co dela zarovka
mot,
Co takhle místo 3X si rejpnout aspoň jednou vysvětlit, jak pracuje dioda...
Takové je přece zadání, ne?
Proč místo toho píšeš jen o chování žárovky, frekvenci a předpokladech...
isteron

Ad host. Mal som syna, ktorý sa bál sám spat potme. Zostrojil som mu stolnú lampu, ktorá mala zaradenú v obvode diódu. Podľa návodu svietila slabšie, ešte vtedy, keď neboli úsporné žiarovky. Tak som použil bežnú žiarovku 25W, 50Hz, 220 V. Lampa trochu blikala, a svietila o niečo slabšie ak neupravená lampa. Úprava vydržala asi 3 roky.

 

eliska*

Děkuji za vaše odpovědi, bohužel nám učitelka nezadala žádné hodnoty. Máme k tomu ještě sestavit graf závislosti proudu na čase, ale s tím si už nějak poradím.

 

buss

0x

Božíčku emmo, určitě vám učitelka řekla, je v literatuře, na intu k čemu v takovém případě dioda slouží, nebo vůbec k čemu je dobrá. Když zadáš k čemu slouží (polovodičová) dioda... a pod. Není nad to, si to načíst sám, včetně obrázků.


doplněno 09.02.16 23:16:

ernie, to půjde po jedné sinosuvce? Snad kladné pulsy.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]