Nejste přihlášen/a.
Bude -li tíha tělesa větší než vztlaková síla, klesne těleso na dno. Dno bude na těleso působit silou, rovnou rozdílu mezi tíhou a vztlakovou silou.
V ostatních případech je vztlaková síla rovná tíze tělesa. vztlaková síla je Fvzt = V*ρk*g kde V je objem tělesa a ρk hustota kapaliny. Tíha je V*ρt*g. Z rovnosti obou sil Vp*ρk =V*ρt kde Vp je ponořená část objemu tělesa.
Vp/V = ρt/ρk - poměr ponořeného k celkovému objemu je rovný poměru hustoty tělesa k hustotě kapaliny. Jsou li hustoty stejné, je těleso zcela ponořené. Je-li hustota tělesa menší, je část tělesa vynořená. V obou případech je tíha a vztlaková síla v rovnováze.
Hm, to je divný. Mě ve škole učili, že každé plovoucí těleso je vždycky více nebo méně ponořené a hloubka ponoru je daná rovnováhou tíhové a vztlakové síly. Žádné těleso proto nemůže ležet úplně na hladině úplně bez ponoru, protože by muselo mít tíhu nula.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.