Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, je mi to vcelku trapné dávat sem takovou otázku, ale nevím si nějak rady. Řeším jednu slovní úlohu a nemůžu přijít na nejmenší společný násobek 7, 6 a 8. Neporadil by mi někdo hlavně, jak postupuje?
Rozklad na prvočísla (viz rv) je standardní postup.
Druhá možnost: pro dvě čísla, třeba u nás ta poslední dvě, tedy 6 a 8, udělám prostý násobek 6*8 = 48, pak najdu největší společný dělitel těch dvou čísel, tedy NSD (6;8) = 2 a tím těch 48 vydělím: 48 : 2 = 24, což je nejmenší společný násobek šesti a osmi.
Následně přiberu třetí z čísel, tedy 7 a hledám analogicku nejmenší společný násobek 7 a 24:
7*24 = 168
NSD (7;24) = 1 (tato čísla jsou nesoudělná),
a NSN(7;24) = 168.1 = 168
čímž jsem hotov. Kdyby těch čísel bylo víc, postupně bych je přidával, až bych vyčerpal všechna. Lze to formulovat i jinak: mám-li počítat nejmenší společný násobek n čísel, zvolím libovolná dvě z nich a nahradím je jejich nejmenším společným násobkem, čímž převedu úlohu na stejnou úlohu, ale pro n–1 čísel.
Druhá otázka je, jak hledat největší společný dělitel. Zde pro malá čísla obvykle postupujeme opět rozkladem na prvočinitele, takže navržený postup nedává nic nového. Výhoda se může ukázat u velkých čísel, jejchž rozklad na prvočinitele se bude hledat obtířně. Pak můžeme NSD hledat třeba pomocí Euklidova algoritmu, který vyžaduje pouze znalost dělení se zbytkem a na prvočísla se vůbec neptá
(Pokud uvedený odkaz vám nevyhovuje, na klíčová slova "Euklidův algoritmus" vyhodí Google spoustu dalších odkazů.)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.