Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vztahy mezi Čínou a Tibetem

Od: violaka odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

mohli by jste si to přečíst a sdělit mi jestli je to dobré.

Mám totiž do školy připravit referát o Tibetu na 1A o Čínské anexi. Na internetu je mnoho informací, tak jsem se snažila udělat nějaký výcuc. Myslíte, že mám všechno? Mám něco vynechat?

Děkuji za přečtení.

Čínská anexe Tibetu

V době od zániku Čchingského impéria do zabrání Tibetu čínskými vojsky v roce 1949 byl Tibet de facto nezávislým státem. Vztahy mezi Čínou a Tibetem se radikálně změnily poté, co z čínské občanské války vyšli vítězně komunisté. Dne 1. října 1949 vyhlásil předseda Ústředního výboru komunistické strany Mao Ce-tung vznik Čínské lidové republiky.

V říjnu 1950 jednotky Čínské lidové osvobozenecké armády vpochodovaly do Tibetu, aby "zachránily tři miliony Tibetanů před imperialistickým útlakem a zabezpečily ochranu západní čínské hranice".Vojska tibetské vlády nebyla schopna invazi zabránit. Dne 17. listopadu 1950 uveden do funkce. 14. Dalajláma (Tändzin Gjamccho).

O rok později Čína s představiteli Tibetu podepsala tzv. Sedmnáctibodovou dohodu. Ta zaručovala Tibetanům velkou míru autonomie a možnost vyznávat buddhismus.

Během následujících let se ale komunisté snažili Tibetanům vnutit radikální komunistické reformy a to vyvolalo bouři nevole, která vyvrcholila 10. března 1959 povstáním. Brutální zásah čínské armády nepřežilo 87 tisíc Tibetanů.

O sedm dní později uprchl dalajlama tajně do indického exilu. Ještě v roce 1959 se dalajláma usídlil v malém indickém městě. Ustanovil Ústřední tibetskou správu. Ta dodnes funguje coby tibetská exilová vláda a sama se považuje za jedinou oprávněnou vládu Tibetu.

Do Dharamsaly dalajlámu následovalo přibližně 80 000 Tibetanů.

Od té doby se na náhorní plošině odehrálo nesčetně nepokojů. V Tibetu byly ničeny buddhistické kláštery i další kulturní památky, páleny knihy a Tibetany stíhaly vlny represálií.

Dalajláma též naléhal na Organizaci spojených národů, aby se zabývala situací v Tibetu. Výsledkem těchto snah byly tři rezoluce OSN - první byla vydána ještě v roce 1959, další v roce 1961 a 1965. Všechny vyzývají čínskou vládu, aby zajistila dodržování lidských práv Tibetanů. V roce 1963 dalajláma vydal demokratickou ústavu pro budoucí Tibet, založenou na Všeobecné deklaraci lidských práv.

V průběhu dalších desetiletí dalajláma začal cestovat po celém světě. Setkal s mnohými význačnými představiteli; ( např. papež Jan Pavel II. nebo Václavem Havlem s nímž se setkal hned několikrát). Pro své mírové aktivity v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu míru.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jmhad*

2x

Z větší části jsi opsal Wikipedii. V rámci současného ideologického zaměření protičnských náled dobré.Vůči skutečnosti průměr,ale ta se neočekává zdůrazňovat

 


2x

Myslím, že to Ministerstvo propagandy schválí bez připomínek.

 

petes

0x

Jen bych uvedle jednu věc, kterou řada lidí - slepě vyřvávající "svobodu Tibetu" - neví: původní Tibetané byli velmi výbojní a bojovní, jednalo se o obávané bojovníky a nikoli jen mírumilovné mnichy, jak si každý představuje...

 


0x

Propagandisticky je to v pořádku. Ve skutečnosti Čína není jen ta špatná. Tibet modernizuje a investuje do jeho rozvoje, bez nich by to byl jen zaostalý skanzen. Na druhou stranu, je tady hezky vidět, že v mezinárodní politice platí vždy pravidlo silnějšího - pravidla určuje ten, kdo má víc zbraní a ten taky píše dějiny. Dalajláma může jezdit po světě a získávat podporu třeba po zbytek života, ale nic na daném stavu nezmění.

 

milan23*

0x
1989-2014
Mě se zdá že se v českém školství končí buď rokem1945 nebo v těch pokrokovějších rokem 1989
kristyn3*

tedka končím 3.ročník na střední odborné škole a pravda je,že jsme měli poslední rok dějepis a tedka jsem skončili r. 1993 vznikem ČR a prezidentem Havlem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]