Jen takový nápad... Jak dobře máte chlazenou bednu? Zjistěte, jaké jsou teploty komponent, když spustí hru. Já vidím na obrázku, že máte 48 stupňů na Grafice, která není v zátěži. To je docela dost. Také může být problém s teplovodivou pastou, která mohla být z výroby špatně nanesena, do teď to "tak nějak" fungovalo, ale nyní došlo k události (nová hra, která dala grafice co proto), která zapříčinila, že najednou se neodvádí teplo od GPU jak má. Proč to říkám? Máte zmíněných 48 stupňů, když grafika nic nedělá a já mám 50-65 (vím to protože při 70 stupních mám už nastavené nouzové otáčky ventilátorů, aby mě to hlukem upozornilo, že je problém - občas se stalo v létě, když bylo v bytě 28 stupňů), a to když je v zátěži na plné kule. To je zvláštní a u toho bych začal. Velice často se totiž setkávám s tím, že lidé chlazení neřeší, přitom je to úplný základ, který velice významně ovlivňuje životnost komponet. Pokud vám jakákoliv komponenta v plné zátěži dosáhne 80 stupňů, tak je to špatně a buďto máte blbě navržené odvětrání skříně, nebo špatně zvolený typ chlazení, příp. velikost chladiče.
doplněno 06.11.24 15:16: Pokud vám teplota grafické karty vyletí v zátěži třeba na 90 (příliš vysoká teplota, ale ne ještě dost na nouzové vypnutí PC), může to způsobit nestabilitu. To samé platí pro celý počítač. Pokud grafika vytopí skříň a ta je blbě odvětrávaná, tak se komponenty dostatečně nechladí. Vy budete řešit grafiku, ale třeba máte přehřátého něco jiného, co to způsobuje.
doplněno 06.11.24 15:20: Pardon, teď čtu znovu pořádně a syn říká, že se vypne a ne zamrzne. Ok, tak v tom případě je ještě větší pravděpodobnost toho, co tu píšu. Vypíná se to zřejmě na přehřátí nějaké komponenty, to je snadno měřitelné, tady bych s pátráním a testováním začal, než budete skupovat půlku internetu použitých komponent. Já používám řadu let Afterburner, který mi vyhovuje, ale určitě najdete i něco lepšího. Je toho mraky. Zdravím.
Testoval jsem na furmark nebo tak nějak a po 20 minutách dosáhla teploty 88. Skříň je pořád otevřená.
Pokud jsou teploty ok, také by to mohl dělat zdroj. Prostě nedává správné napětí (špatný poměr takt/napětí). Nehrál si syn s přetaktováním nějaké komponenty?
No, 88 je už moc . Starší komponenty by měly být v plné zátěži do 70 stupňů novější 80 strop. Ale i tak se to dá správně navrženým chlazením klidně utáhnout na těch 70. Mluvím z praxe (sám jsem si navrhoval chlazení skříně, které šlape jak má).
Jenže ono to vypne když se hra třeba spouští , to znamená při těch 48 stupních. Včera jsem synovi řekl at zapne hru u které to spadne a fakt se do ní ani nedostal
Skříň mám uzavřenou s osazenými prachovými filtry na vstupech. Čistím jednou za půl roku (stačí). Vnitřek PC čistím díky filtrům po dvou letech, jelikož filtry nedokážou zachytit mikroprach, který se cca za ty dva roky nastřádá a udělá takovou vrstvičku, která se dá ale snadno oštětečkovat a odsát. Pokud máte PC otevřený, můžete mít prach mezi žebry chlazení a vlastně všude možně. Při otevřeném PC mít 88 stupňů na grafice v zátěži je masakr. Pokud si dobře vzpomínám, tak s otevřeným PC se mi chladila grafika snad na absurdních 50 stupňů v plné zátěži při hraní.
Pokud PC nespane při Furmarku, tak je problém s hrou a ne s HW. Zkusili jste jinou podobně náročnou hru? Jestli u jiné hry (podobně náročné) běží vše normálně, pak bych zkusil reinstal padající hry. Mohlo dojít k poškození souborů na disku. Jestli má hru přes Steam, je zde možnost ověřit integritu souborů (Steam zkontroluje soubory hry, jestli jsou ok, když ne, tak stáhne a opraví poškozené/chybějící soubory).
Reakce na zprávu 15:41 (my si tady odpovídáme na předchozí zprávy, tak nám ty komentáře moc nenavazují )
Ok, pokud se do hry ani nedostane (ještě než se stihne grafika zahřát), vypadá to na poškozené soubory. Předpokládám, že se bavíme o hře, kterou už před tím hrál a ne že ji teprve nainstaloval a ona mu nejde. Já také třeba nepustím Doom Eternal, protože mám staré komponenty, sice GK měněna, ale zbytek je moc starý, abych to rozběhal. Předchozí Doom mi ale běžel normálně, hraji Elite Dangerous Odyssey, 30 (stanice) - 90 (vesmír) FPS. Doom mi běžel krásně na 60 FPS (schválně zamčené, takže asi by šel i na víc, ale při hraní na mě změny FPS působí rušivě, ED mám nakonec také zamčené na 60, ale ty hodnoty vím z dřívějška, kdy jsem to schválně měřil).
Včera jsem stihl akorát vyměnit gk za 1050 a hry se rozjeli hned. Jen je nikdo nehrál (pouze rozjezd). Ale zkusil jsem jich více a všechny jeli. Dneska to syn odzkouší. V sobotu počítač vyfoukám , protože je tam na ventilátorech dost prachu a i na gk. Jestli je ta karta v háji , jakou koupit do tak starého PC?
Grafické karty typu 1050 1060 1660 se jistě nepoužívaly na těžení a nebyly přetěžované. 1070 či 1080 by byly herně lepší ale o to větší je riziko spálení karty. Jsou koumáci co opraví grafiku v troubě, že funguje pár dnů...
Já myslel novou , z bazaru mám strach
A jakou máte částku pro investici?
Ty bazarové 1060 jsou za pár korun na bazoši - cca. 1500,- a zrovna takových bych se nebál..., nové RTX 3050 - 4300,-Kč a nějaká rtx4060 je už za 7300,-
No tak do 6000 Kč , jen at to v pc funguje
kolem 6tis v akci či s kuponem... - RTX3060
Ještě bych poprosil o odkaz , protože vidím že je u nich i nějaké ( ti ) tak abych nekoupil něco špatně. A děkuji za rady.
Hlavní otázka je jestli vůbec zdroj utáhne rtx 3060 či jinou.
Zdroj opravdu nevím , teď jsem v práci tak neumím zjistit
pokud má zdroj, který utáhl rx580, pak utáhne i rtx3060
Pokud se počítač při spuštění nějaké hry vyloženě vypne nebo restartuje, nejspíš to vypadá na zdroj, nebo vadnou napájecí větev zdroje. I když u méně žravější grafiky to klidně může fungovat. Pokud se hra jen nespustí nebo sekne a počítač běží, může být problém ve špatném nastavení v ovladačích nebo přetaktování grafické karty. U grafických karet AMD je doporučeno při instalaci nových ovladačů nejprve odinstalovat staré ovladače a komplet vyčistit sytém přes "amdcleanuputility" (lze stáhnout na stránkách AMD) a poté nainstalovat nové ovladače.