Nejste přihlášen/a.
Přeji pěkný podzimní večer
V čempak perete sportovní oblečení, bundy apod? Nedávno jsem při koupi termotrika dostala takový sáček, kde byla tekutina právě na praní těchto věcí, tak se ptám - doporučíte nějakou osvědčenou značku? Která dobře vypere a ochrání?
Děkuji za tipy
Mýdlové vločky (nebo nastrouhané jádrové mýdlo), případně s trochou sody (změkčuje vodu)... A každopádně BEZ aviváže!
doplněno 08.10.12 20:36:
Jo - peru tak od moiry a klimatexu přes merino po polartec a goretex vše - v pohodě - vypere dočista do čista...
doplněno 08.10.12 22:04:
Aviváž - protože ulpívá na vláknech, narušuje účinek jejich tvarového spředení či tkaní (např. prádlo pak má horší schopnost odvádění potu) - to je to menší zlo, protože pomine s dalším vypráním bez aviváže...
Větší zlo potká tkaniny z dutého vlákna a membrány (např. Goretex) - aviváž ucpe (zaleje) dutiny ve vláknech či membráně, takže pak fleecka o kus méně hřeje a o kus rychleji a více navlhá, membrány přestávají být vodotěsné (aviváž vytvoří smáčivou vrstvičku), zato ale odmítají dýchat (odvádět páry) - a toto poškození je dost často nevratné...
Já bych doporučila jakýkoli tekutý prací prostředek - např. Dreft je výborný. Pere dobře a na jemném prádle nezanechává "mapy".
Děkuji, vím, že ten Dreft je na jemné prádlo, ale vypere i zimní bundu? Kažopádně také raději používám tekuté prostředky.
doplněno 08.10.12 20:19:Děkuji No, bunda je trošku špinavější, tahám ji všude, i na lyže... hlavně mám strach, aby neztratila tu impregnaci.
Jasan, vypere. Bunda se zase tak nezašpiní, ne? A kdybyste měla pocit, že je špinavější, zkuste nějaký razantnější tekutý prostředek, třeba Persil, ale na barevné prádlo, pochopitelně.
Dobrý večer, Martino. Kupuji na tyto věci tekutý Ariel, nebo Rex. I Persil někdy koupím. A prádlo mám čisté. Jak už zde padlo, samo, že nepoužívám aviváž.
doplněno 08.10.12 20:21:Neztratí, mám to vyzkoušeno.
Na jaře ta moje začala prát všechny tzv. funkční oblečení ve "SPORT WASH" a je to fakt znát. Je to nejakej čistej prací tekutej prostředek bez aviváží a jinejch přísad. Pro znovuobnovení impregnace u bund používám WATER- GUARD. Ten mi byl k tomu pracímu doporučenej. A zatím fakt dobrý.
Děkuji, na to mrknu Jen hloupá otázka - zeptejte se, zda ty přípravky používá dohromady, teď si fakt nejsem jistá, jestli to vůbec jde nějak smíchat
doplněno 08.10.12 20:24:Aháá, už jsem chytřejší
doplněno 08.10.12 20:29:Díky za odkazy
Nene. V tom Washi to ta moje pere a já tu impregnaci na to stříkám, je to aerosol. U obou výrobků je dobrej českej návod.
doplněno 08.10.12 20:26:Rádo se stalo, je to fakt dobrý, pereme v tom celou sezonu a skoro všechno i fleecový věci. Teda já neperu to ta moje.
´Hodil´ jsem to jako doplnění své předešlé odpovědi - nějak mi - v první chvíli, nedošlo, že vlastně odpovídám na jinou otázku...
Takže ještě jednou - Aviváž - protože ulpívá na vláknech, narušuje účinek jejich tvarového spředení či tkaní (např. prádlo pak má horší schopnost odvádění potu) - to je to menší zlo, protože pomine s dalším vypráním bez aviváže...
Větší zlo potká tkaniny z dutého vlákna a membrány (např. Goretex) - aviváž ucpe (zaleje) dutiny ve vláknech či membráně, takže pak fleecka o kus méně hřeje a o kus rychleji a více navlhá, membrány přestávají být vodotěsné (aviváž vytvoří smáčivou vrstvičku), zato ale odmítají dýchat (odvádět páry) - a toto poškození je dost často nevratné...
Z pracích prášků na první vrstvu, tedy dresy, tílka, termotrička apod. bych doporučil Persil Sensitive gel, který má minimum aroma, takže ho lze na prádlo, které hned po aktivitě nešlo do pračky, dát o trochu víc. Každopádně je nejlepší tu první vrstvu, tedy v létě dresy a zimě termotrička, spodní prádlo apod. dát prát ihned po každé aktivitě, ještě než pot zaschne, což by mělo zaručit, že prádlo po vyprání nezapáchá ani po použití "krátkého” pracího režimu.
Běžně se na sportovní oblečení doporučuje praní na krátký režim na 30°C, ale peru po každé aktivitě, takže občas dresy přijdou do pračky s běžnym prádlem na 40°C a u mých dresů v tom nepozoruji žádný problém. U termotriček bych byl s ohledem na použité materiály opatrnější a asi největší problém jsem měl s ponožkama z merina nebo nějaké syntetické vlny, ty se srazily snad po prvním/druhém vyprání.
Prací gely co jsem vyzkoušel na sportovní prádlo:
Persil Sensive gel - S oblivou používám na sportovní i běžné prádlo. Prádlo v něm vyprané prakticky není cítit žádným aroma, takže ho lze snadno dávkovat dle znečištění prádla. Na zaschlé a zapáchající prádlo to však možná nebude ten nejsilnější prostředek. Prodávají se dvě verze, ta levnější nemá označení "More Concentrated” a od toho se odvíjí i dávkování.
Ariel Sensitive gel - Tenhle prášek má hodně malé dávkovací víčko, takže ze zvyku často dávám do pračky nadpoloviční dvě víčka a oproti Persilu má o něco silnější prací účinek, tedy spíše na bavlněném oblečení po něm trochu rychleji blednou barvy, zároveň po něm prádlo i trochu voní. Možná je to způsobeno nadměrnou dávkou, ale ze 4l kanystru se to do toho malého víčka špatně dávkuje.
Perwoll Sport - Měl jsem před několika lety a hlavní problém byl s velmi silným aroma. Aby prádlo nemělo příliš silné aroma, bylo třeba dát gelu do pračky trochu méně a výsledek byl navoněné prádlo, které v sobě skrývalo zápach zaschlého potu. Když se gelu dalo více, tak prádlo bylo tak navoňené, že při sportovní aktivitě lechtalo pod nosem.
Nikwax Basewash - Koupeno v nějaké akci za ½ ceny. U Nikwaxu jsem měl trochu podezření, zda nerozpouští ty silikonové potisky, nevím jestli to bylo Nikwaxem nebo oblečením, ale Nikwax už nepoužívám ani Basewash ani Tech Wash. Dresy a termotrička jsem hlavně kvůli nutnosti prát po každé aktivitě, tedy nejlépe i s dalším prádlem, začal prát v Persil Sensitive gel.
Pokud někdo hledá inspiraci k nákupu, doporučuji se podívat po pracích gelech na citlivou pokožku, kterými můžete prát i běžné oblečení.
Na zimní bundy, softshell a ptfe membrány mam 2v1 tekutý prací prášek s impregnací určený pro tyto materiály. Výběr přípravku pro tyhle materiály je trochu složitější a záleží v jak náročných podmínkách se to oblečení bude používat. Zda použadujete voděodolnost, časté a levné praní atd. Pracích prostředků na tyto materiály jsem nevyzkoušel až tolik, abych mohl s jistou doporučit.
Pokud je oblečení od výrobce impregnováno, tak se praním impregnace vymývá, oblečení jde znovu naimpregnovat buď při praní v pračce a zrychleným usušením, nebo nástřikem, je ale vhodné si pečlivě nastudovat použité materiály oblečení a doporučení na impregnaci.
Před pár lety jsem měl u jedné kombinace značka oblečení vs. prací prostředek problém, že se nadměrně rychle sepíraly silikonové potisky a odlepovaly se zažehlovací pásky pro podlepování švů. Nevím jestli to bylo pracím prostředkem nebo problém výrobce oblečení, ale je to věc, kterou při častějším praní doporučuji pečlivě sledovat.
Heh, takový práce dalo to sepsání, aby to nebylo označitelný za spam a vy mi smažete nejen nofollow odkaz na přehled vhodných pracích prášků ale i nastylování. Což na jednu stranu chápu jako ochrana před spamem, na druhou stranu zcela kontraproduktivní akce, která z potencionálního guestpost přispevovatele na váš web ze mě dělá nežádoucího návštěvníka a vyhání mě daleko pryč 8/
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.