Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Veganská jídla

Od: elni odpovědí: 16 změna:
Dobrý den, chtěla bych do jídelníčku zařadit více rostlinná jídla, protože jím docela dost masa. Ráda bych zkusila i třeba týden, kdy bych jedla jen rostlinnou stravu, ale moc mě nenapadá, co vařit. Máte tedy tipy na nějaká jídla? (Snídaně, oběd, večeře)

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

minsk

4x

Ubírat masová jídla pomalu, ne nárazově.

Týden je moc, za tři zcela dny bez masa se vrhnete na řezníka a okoušete mu ucho.

Hodně luštěniny, kroupy, pohanku, jáhly a zeleninu.

Dopručuji zelí, dýně, mrkev, houby, celer atd.

Nejlepší na bezmasé jídlo je pomalu osmažená cibulka /hodně cibulky/ dodá vůni, chut.

Pokud máte ráda, tak Tofu, sojanézu a nedám dopustit na Tempeh - uzený, či smažený.

A doplnit kvašenou zeleninou pickles.

Konkrétní jídla neuvádím, vařím jednoduše - směsi zeleniny + přílohy, a hlavně zeleninové a luštěninové polévky.

 

liska5

3x

Není to ryze veganské, protože občas sádlo, občas vejce. Ostatně náhle změnit tak zásadně stravu není dobrý nápad. Chudák trakt. Já bych to nejdřív střídala.

Pohankové karbanátky. To si přes noc namočím lámanku - pohanku, uvařím v mírně osolené vodě a nechám vychladnout. Vznikne polotuhá kaše konzistence, jako mleté maso. A do ní dám vše, co do karbanátků. Sekanou cibuli, rozklepnu vejce, majoránku, česnek, pepř, kmín, pár lžic hladké mouky, případně dosolím. Tvořím placičky a smažím. Já na sádle. Dobré jsou k bramb. kaši.

Nebo si přes noc namočím červenou čočku. Do ní 1 bobkový list, lžičku majoránky, tak trochu česneku Druhý den to nabobtnané uvařím, pak teprve solím a ochutím lákem z okurek. K ní třeba grilovanou mrkev petržel a celer.

Hlívovou drštkovou. Pokrájenou hlívu podusit na oleji na cibulce,sůl, česnek a několik lžic červené mleté papriky, vmíchat hlad. mouku. Až se oprančí, tak zalít vývarem nebo vodou s kostkou bujónu a pak provařit.

Vařené jáhly / propláchnout předem vařicí vodou/ třeba s pečenou paprikou nebo nasladko.

Rizoto z bulguru a pak vmíchat podušené žampiony, kratičce povařený hrášek s mrkví z mrazeného, a třeba uzené tofu. Koření kari nebo to na americ. brambory...

Zapečené brambory, hokkaido ap...Na to jsou kuchařky / knihy/.

Já být Vámi, nechám si ryby a vajíčka.

 

lee*

2x
Snídaně: lívance z vloček (rozmixované vločky, rostlinný jogurt, může být trocha proteinu, banán - nemusí být), palačinky, tofíčka, pečivo s hummusem, shake z arašídového másla, overnight oats, pečené vločky, úplně obyčejná ovesná kaše, topinka s avokádem, může být i plátek tofu
Hlavní jídla: moje absolutně top nyní je křupavé tofu z trouby, hrst rýže, hrst ledového salátu, nastrouhaná mrkev, třeba edamame fazolky a zálivka - arašídová nebo Poke. Když smícháte teplé tofu s teplou rýží a k tomu ledový salát, okurku, mrkev a přelijete zálivkou je to moc dobré. Prostě taková Buddha bowl, mrkněte na net na inspiraci. Další varianta jsou koule. Dělám falafel, jako falafel jen z konzervované cizrny, občas přimíchám quinou nebo dělám z fazolí. Někdy používám náhražky jako párky, burgery. Vděčné je sójové maso - špízy atp. Super je gyros z hlívy. Obalovaný květák. Jídla ve stylu curry s kokosovým mlékem. Čočka na kyselo. Zapečené brambory/těstoviny. Špagety místo mletého použít čočku. Různé wrapy a tortilly ala mexická.
Doporučuji hledat na netu, koukat na YT a IG a zkoušet. Člověk se musí naučit vařit jinak, hledat chutě jinde
jarin*
Objasněte mi prosím jedinou věc. Nechci jíst živočišné produkty,ok. Ale proč proboha takový někdo chce jíst něco, co vypadá jako "párky"? Toto je prapůvod všech potíží "masožroutů" s vegany a je to neuvěřitelně pitomé.

Jarine, musím se k vám přidat. Viděl jste video, jak pan Vaněk, ten kuchař, provází kameru pěstírnou rajčat? Foliovníky, ve kterých v roztoku rostou rajčata. Nikdy neviděla hlínu, nikdy neviděla sluníčko, déšt, vítr. Totéž platí o salátu, květáku a jiné zelenině. Neříkám fůůůj, neodsuzuji jen septám, proč tyhle "výpěstky" jsou lepší a zdravější než maso? Asi to, při tak velké populaci lidí jinak nejde? Ale proč je něco horší a něco lepší? Proč lidé, kteří žijí zdravě a přírodně dosáhli života v chatrčích, s kalnou vodou a šamanem? Proč jejich vývoj ustrnul? Neříkám, že je to horší. Jen se zamýšlím.

jarin*

Ano je to tak. Já si velmi vážím lidí, co přemýšlí, co jedí. Ale to není případ těch, co "musí" rostlinné párky a rostlinné maso. Já taky můžu být svůj, nebo se můžu rozhodnout hrát si třeba na Madonnu. V tom druhém případě mě to bude stát neuvěřitelné úsilí a stejně budu vypadat blbě a trapně. A úplně stejně je to s těma "párkama".

Díváte se někdy na Itala v kuchyni... s Emanuelem Ridi? Pokud ne, je to hrozná škoda. Nebo pan Pohlreich. Nemusíme ho mít rádi, ale to co dělají a ukazují je geniální. Z několika kvalitních, čerstvých surovin dokáží vykouzlit něco, co je naprosto boží, jednoduché a zdravé. Přesný opak hodně "šmakulád" z těch fotek.

chs

Tyhle rostlinné uzeniny jsou trochu kontroverzní věc. Někteří ortodoxní vegetariáni či vegani na ně hledi s nelibostí, ale jiní je berou jako něco, co může někomu pomáhat v přechodu od masné stravy, jak psychologicky, tak chutově. Ne každý se dokáže vzdát masa ze dne na den. Nemá smysl to lámat přes koleno a dopadnout jako militantní ex-vegani, kteří se stali militantními anti-vegany.

lee*
A co vám na tom tak vadí? Já nejsem vegan, jen mi více rostlinná strava vyhovuje. Dělat si vlastní jídla je sice fajn, ale ne pořád mám na to čas. Takže "párek" je pro mě druh rychlé večeře nebo svačiny. Když to bude kulatý puk tak vám to vadit nebude, jako váleček to vadí? Když si čočku uplácám do tvaru karbanátku je to špatně, protože ten tvar si před tím zabrala masová varianta? Nebo jak? Je plno lidí co maso nejí čistě z etických důvodů. Jednoho dne si řeknou "už nikdy". A protože v přípravě jídla máme třeba 30 let zažité nějaké vzorce (pečivo a něco do něj) jako první padne volba na náhražky. Člověk tak nějak ví co s tím udělat. Sójové nugety osmaží stejně jako ty kuřecí, k tomu kaše a žádné přemýšlení nad tím.
Opravdu nerozumím tomu, že někoho tak vytáčí rostlinná verze něčeho. Proč? Co je na tom špatně? Jde o tvar. To je všechno. Jako že vegan si nemůže dát nic do burgeru protože namletou placku má zabranou masožravec? Rostlinné mléko je špatné protože bílé něco v krabici je zabrané pro krávy?
lee*
A jen mě fascinuje že vegan párek je šmakuláda a normální párek je v poho? Viděl jste složení parků v marketu? Už několikrát mi po párku bylo pěkně blbě. Takže o jejich kvalitě se dá slušně pochybovat.
Ano, pánové Pohlreich a spol vaří skvěle, ale co to má co dělat s veganstvím? Někdo prostě maso jíst nechce a hledá jen cestu, která pro něj bude přijatelná. Trochu pochybuju, že se většina lidí stravuje ve stylu p. Pohlreicha. Stačí kouknout do vozíků - vysočina, margarín, toustový sýr, mazací sýr, různé sračk@ křupky - takové ty barevné hnusy, hotová sekaná, jogurty yogobella atp. To je proboha halda svinstva, které naprosto běžně české rodinky konzumují. Ale vegan alternativy jsou považovány za hnus. Ok
Jenomže než si koupit burger který reklama nabízí se sloganem že chutná jako pravé maso, to si normální člověk koupí rači to maso. Dělat si náhražky které chutnají "jako" jen pro to, abych se mohl bušit do prsou, že maso nejím, je pokrytectví. Když maso nejím protože mi nechutná nebudu si kupovat něco co má chutnat stejně a navíc stojí 3x tolik.

 

 


1x

Já jsem přesvědčená, že je to jen a jen tvé, ničím nepodložené, rozhodnutí. Všichni vědí, že chodím na dialýzu, je to v podstatě oddělení geriatrie, a tam je spousta zákazů v dietě. Třeba ovoce a zelenina. Na maso, které je v jídelníčku prioritou, se už nikdo z nás, nemůžeme ani dívat. Ale proč to píšu. Protože se covid k nám přiblížil jen symbolicky. Z 50ti lidí mělo jen 5. A sestřičky, sanitářky i lékařky, všechny covid prodělaly. Mám vnuka, 14 let a ten nejí ovoce a zeleninu jen v sebeobraně. A to tak, že ani v puse nikdy něměl. Jen jako mimino nastoruhé v kaši. Je zdravý a zase bude vyznamenání. Ve školce jsem měla několik dětí, které maso prostě nejedly. Ne, že se rozhodly, ale nechutnalo jim a nedělalo jim dobře. Moje rada? Nedělej to, co není tvou přirozeností jen proto, že je to módní a všichni o tom mluví a v lesklých ženských časopisech o tom píšou. Jez to, co se tvému tělu líbí a prospívá mu.

 


1x
Když syn vozil na návštěvu veggie děvče, zvládli jsme to vždycky s lángoši, bramboráky, smaženým květákem,sýrem nebo gulášem z hlívy ale jak vidíš můj seznam je z velké části smažený takže je otázkou, jestli jsou to "lehčí" jídla než dobré libové dušené maso s omáčkou. Jestli je cílem odlehčení stravy a ne jen ideologická změna omezení konzumace zvířátek vyplatí se přemýšlet co má smysl a co ne.
chs

Jestli jedla normální sýr z mléka, tak byla vegetariánka, ne veganka.

Vozila si svůj sojový ale jen když byli pozvaní na husu. To věděla že si syn neodpustí a kvůli přípravám dvou druhů zelí a dvou druhů knedlíků, nebude nikdo mít náladu jí něco extra vyvářet.

 


1x

Já osobně mám ráda maso, ale každý den ho nevařím. Myslím,že stačí zařadit do jídelníčku dost zeleniny,mléčných výrobků - mám ráda tvaroh - různé luštěniny / ochutnala jste fazole v protlaku? / hodně používám různé vločky, semínka, houby, vejce atd. To se dá navařit takových vynikajících jídel ! Hodně taky jím kysané zelí , to nejvíc jím trošku oslazené a zakápnuté čerstvou smetanou. Naposledy jsem zkoušela karbanátky z mrkve - jen jsem mrkev jemně nastrouhala, přidala namočené vločky, vejce, sůl, česnek a majoránku, trošku celozrnné mouky, vonělo to jako bramboráky, k tomu jsem měla bramborovou kaši a bylo to výborné. Ráda vařím taková jídla. A snad všechny omáčky jde udělat bez masa, včetně svíčkové.

 

sparcoo*

0x
Já maso jím pravidelně ale také si často dávám jen rostlinná jídla.
Ráno: polévka - Miso, bramboračka, Hrstková,... nebo shake - rýžové mléko, banán, rostlinný protein
Oběd: Opečený tempeh, brambor s hráškem / Fazolový guláš s kysanou zeleninou / rizoto
Svačina: kokosový jogurt s müsli, ovocem / bábovka / kuličky z datlí a ořechů
Večeře: Chléb s Patifu, Hummusem / Pečená zelenina s veganezou / Směs zeleniny s obilovinou.
Na cestách si vystačím: Granolou s ořechy, proteinovým shakem a chipsy, občas polévku co je zrovna po ruce - sušená zelenina, trochu jahel, vloček,...
Dobré na dochucení je Miso a Lahůdkové droždí, pak hořčice, kečup.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]