Nejste přihlášen/a.
Kynuté těsto je kalorické? Nevěřte každému blábolu, nutričních šarlatánů. Kvasinky zpracují složité cukry na jednoduché, jednoduché sežerou a vzniká CO2 + jiné neškodné (mnohdy velmi dobré) látky. Odkud by se tam ty kalorie navíc dostaly? Když budete o chlebu a vodě, nebudete mít problémy s obezitou, za to ručím
Dobrý den. Každý dělá těsto na pizzu jinak. Já například takto: do mísy dám asi 17 g čerstvých kvasnic, mírně osolím a počkám, až se roztečou. Pak zasypu 400 g hladké mouky, přidám 2 lžíce rostlinného oleje a vody tolik, aby mi vzniklo pěkné hladké těsto, které nelepí. Vypracuji ho a dám kynout.
Clayman: Tak to vyzkoušejte a uvidíte sám, jak vám těsto pak krásně naskočí... Recept na posolené kvasnice není z mojí hlavy, ale mám ho od zkušeného kuchaře. Ale když nevěříte, tak to já s tím nic nenadělám. Toto těsto na pizzu má mockrát vyzkoušené a neznám lepší.
Jo a ten kuchař byl profesionál...
neznám přesně tento postup, ale je to divný postup. Sůl a vlastně i cukr kvasinky/droždí zabíjí. Vždyt oboje se používá na konzervaci. To roztečení je doslova vysátí zbylé vody z kvasnic, zvýšení osmotického tlaku na maximum a tím rozpad buněk. Už na začátku tedy část kvasnic zabijete a po smíchání s moukou se snažíte kvasinky zpět rozmnožit. Což je technologicky úplně divné. Ale i ve spoustě jiných ověřených je receptů je mnoho technologických chyb.
Ve škole se učí, že sůl se míchá do mouky - roztýlí se a nehrozí "šok"pro kvasinky. Cukrem smíchaných s vodou a kvasnicemi se kvasinky "nekrmí", ale připravují. Pokud chci kvasinky "krmit", krmím je moukou rozmíchanou ve vodě. Což je klasický kvásek.
jj, ono to vykyne stejně, ale s jiným postupem by to vykynulo ještě lépe nebo by stačilo přidat méně droždí. Berte to jen jako tip, co můžete vyzkoušet jinak/lépe. Je to stejná hloupost jako šlehat bílky bez cukru (který v receptu je) a místo toho tam dávat navíc kypřící prášek. A přitom tyhle postupy praktikují i opravdu dobří/vyhlášení kuchaři. Jak je vidět, není to zárukou ničeho.
Viz: Nemělo by (droždí) ale přijít do přímého kontaktu se solí, ovlivnilo by to schopnost kynutí. srecepty.cz/...
Slané těsto připravuji tak, jak jsem popsala. Těsto na kynuté koláče dělám klasicky - kvasnice do mléka, trochu cukru, trochu mouky a nechám vzejít kvásek. Mám těch postupů na kynuté těsto prostě více. A ještě se mi nestalo, že bych měla těsto nějaké špatné.
jsou různá těsta, třeba s jogurtem a bůh čím ještě. Ale klasické těsto na pizzu je jen jedno
Pokud se kynutého těsta "bojíte"není k tomu důvod, zrovna tohle těsto zvládne i malé dítě a jde jen o tu hodinu kynutí (samozřejmě je ideální dlouhé kynuté v lednici, ale hodinu nechat venku stačí).
Moje vyzkoušené kynuté/....
Ověřené, ale mnou nevyzkoušené:
1 špetka sůl
1,5 dl voda
250g hladká mouka
0,5 balíček prášek do pečiva
6 lžíce oleje (olivový)
Všechno smíchat (prášek do pečiva nejprve samotný s moukou) a vypracované těsto vyválet a na pečícím papíru na plech, potřít olejem a dál už dávat, co chcete.
Kvásek byl objeven a používán až 6 000 let př.n.l. v Egyptě. Pizza se dělá od 18. století. Není důvod, aby už od začátku nepoužívali kvásek/droždí.
Jinak pizza bylo jídlo, co dům dal. Udělala se placka a na ní cokoli co bylo doma jako zbytky. Děláme to často podobně. Třeba když zbyl pstruh od oběda, šel na pizzu. Trochu jsem se toho bál, ale byla to moc dobrá pizza.
A jak často budete pizzu dělat, aby to mělo smysl řešit? Raději uberte ingrediencí nahoře a udělejte kynutý kvalitní základ, který je dobrý sám o sobě. My děláme pizzu potřenou směsí olivového oleje a česneku a na konec postrouháme trochou parmezánu. Na 230-240°C, cca 6-8min. Určitě je to méně kalorické než pizza s velkou porcí sýru atd.
Jediný rozdíl v kaloriích je ten, že kvasinky naštěpí škroby na cukry, které tělo musí rychleji spotřebovat nebo je uloží jako tukovou zásobu. Ale tučný sýr je tuk rovnou. Jednou v týdnu/v měsíci bych tohle u pizzy neřešil. Není to denní pečivo.
Postupy jste už dostala, já jenom k tomu, že si myslíte, že je právě kynuté těsto kalorické. Kalorické není kynuté těsto, ale každé těsto které je připravováno z mouky. Tudíž chleba a veškeré jiné pečivo, které ani nemusí být zrovna kynuté. Pokud máte jednou za čas chut na pizzu, tak dělějte co nejtenší těsto a dejte víc oblohy. Já to někdy dělám tak, že upeču normální pizzu a já ze své porce sním jenom tu oblohu a ty chřupavé kousky těsta co jsou okolo. Takže to těsto konzumuji co nejmenší množství. Zbytek klidně vyhodím do kompostu.
A rozhodně nedávat sůl na kvasnice. Vím že to tady radila Eulálie, která to tak dělá. Nevím jaká je její pizza, ale sůl na kvasnice nepatří, protože zabije kvasinky. A to, že to radil kuchař není v dnešní době směrodatné. On se má dneska za kuchaře kdokoli a speicielně někde na internetu. Tam je všelijakých kuchařů mraky, ale když se budete držet přesně jejich postupů, tak to nebude k jídlu. Já už jsem četla tolik kuchařských hovadin uveřejněnných a jinými chválených na internetu, až mi z toho šla hlava kolem.
Pizza bez kvásku není pizza, vždy se používá těsto kynuté. Druhý, daleko vážnější problém je teplota v peci. Aby byla dobře upečená, ne vysušená, potřebujete teplotu aspoň 350oC, po celou dobu pečení. To málokterá trouba umí, proto se domácí pizza dělá malá a tenká ale i tak to nikdy není "ono".
p.s. Kynutého těsta se nebojte, je potřeba jen 2x - 3x promíchat, kysličník uhličitý se postará, aby bylo pěkně nadýchané
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.