Nejste přihlášen/a.
Vtip je v tom, že obě vypínací tlačítka musíte zapojit do série, a každé zapínací tlačítko v první skříňce zapojit paralelně s tím příslušným tlačítkem v druhé skřínce.
Takže:
- Vypínací tlačítko v první skříňce zapojit do série s vypínacím tlačítkem ve druhé skříňce.
- Zapínací tlačítko pro levý chod v první skříňce zapojit paralelně ke zapínacímu tlačítku pro levý chod v druhé skříňce.
- Zapínací tlačítko pro pravý chod v první skříňce zapojit paralelně ke zapínacímu tlačítku pro pravý chod v druhé skříňce.
Samořejmě musí být zajištěno blokování obou stykačů proti jejich současnému sepnutí...
Pokus se dotlačit učitele k tomu aby ti to vysvětlil ,kde děláš chybu .Měl by být rád že se o to zajímáš.
možná to blbě čtu ale já tam vidím 3 dvojitá tlačítka, ne 2 trojitá...to tě možná plete protože se nevyznáš v dokumentaci, asi se to učíš.. P.S. je ten nadpis blbě?
1SB1+1SB2 , 2SB1+2SB2 , 3SB1+3SB2,,, tak mi napiš ty trojčata,,a podle popisu jsou ty první pro vypnutí, ty druhé =jeden směr, ty třetí=druhý směr
Takže nejsi už laik, ale učeň a zřejmě pěkný patlal a flákač. Nejprve musíš zařízení pochopit, co má dělat a jak toho dosáhnout. Projdi si schéma, urči si každý kontakt proč tam je a co dělá, vždyt je to jen ta nejjednodušší stykačová kombinace. Až v tomhle budeš mít naprosto jasno, tak si vezmi znovu schéma a stroj zapojuj přesně podle něj.
Pozrite si schemu. Stykace maju hlavne 3 kontakty uprostred. Schema napriklad zacina pripojenim jedneho stykaca hned za istic, tak tahate fazu L1 na prvy kontakt, L2 na druhy, L3 na treti.
Stykace v druhom rade robia reverzaciu, vsminite si, ako bud priamo prepoja vsetky fazy na motor alebo ten vpravo prehodi prvu a tretiu fazu.
Ten panel je fakt dobrej, to jsem myslel, že patří už muzeům a že se zapojují nějaké soudobé přístroje. (Na druhou stranu tyhle jsou pěkně přehledné, takže pro výuku dobré.)
Je potřeba počítat i s nějakýma chybama přístrojů (přecejenom něco pamatují a hádám, že dostávají záhul), třeba vypálené tlačítko nebo upálené kontakty. Silovka je bez problémů, tam se snad nedá nic zkazit. A ovládačka musí spínat jeden nebo druhý stykač (nikdy ne oba), včetně blokování (nechcete obvykle reverzovat rozjetý motor). Opět jednoduché na vyzkoušení (neni k tomu potřeba motor), ale pokud to nefunguje, tak na hledání příčiny to je horší. Prvním krokem je kontrola zapojení a druhým právě jestli všechny přístroje dělají, co mají a podle projevů závady odhadnout, kde může ta závada být. Hledání poruch taky bylo součástí výuky, měli jsme na to nějakou bednu, kde mistři sepnuly nějaké závady, a my měli ve schématu označit, co je špatně, pokud si pamatuju nahoře byly stykače a prostě toto, ale propoje byly uvnitř.
stykač a jeho vinutí, pro další zapojení by musela být otevřena skříňka a nafoceny vývody, ale je tam nějak moc tlačítek takže asi zelená bude jeden směr, červená je STOP , a bílá asi druhý směr, ale to se dohaduji
no a pak je dobré vědět které kontakty jsou na stykači spínací, z fotky to nějak nemohu určit
k tomu sytkači, co jsem našel na netu tak má vývody cívky dole ale má to tak i ten tazatelův?
111, nejdříve moc děkuji a přeji snadné odhrnování sněhu.
Mám podobné stykače, vývody pro cívku mají taky, jen z každé strany jeden vývod. Spíše se mi jednalo o spojení hhorních pomocných kontaktů, aby se zabránilo tomu, že stisknutím dvou tlačítek se sepnou dva stykače.
Pomocné kontakty spojí proud pro cívku, jen když se stykač rozepnutý.
Ale průměrně šikovný kutil, ši velice šikovný a odborný elektrikář si poradí jednoduchým měřením.
Moc děkuji za laiky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.