Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Snížení/regulace na rozvodu 12V

Od: petrausbodenbac odpovědí: 34 změna:

Zdravím,
mám na chatě rozvod z baterií 12V dobíjené přes solárka s regulátorem, který je nastaven na 14.4V. Po chatě mám různé 12V žárovky apod. ale teď jak jsem dal někde 12V LED pásek tak ikdyž je v hliníkové liště na chlazení tak ta ztráta na kabelu asi není moc velká a do LED pásky toho leze více než 12V. Je nějaká možnost jak to něčím zregulovat abych šetřil ty LEDky a brzo se to nespálilo?

 

 

34 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
Váš problém vyřeší DC-DC měnič napětí u kterého může být vstupní napětí nižší i vyšší a výstup stabilizovaný a regulovaný.
hadex.cz/...
doplněno 08.02.22 13:14: Co se týče LED 12V žárovek ty mají vlastní vnitřní regulaci, těm by 14V nebo menší než 12V nemělo vadit a měli by svítit stejně.

To vypadá dobře a za tu cenu není co řešit

Suhlas,len pozor na max prud, bud viac modulov (pre kazdy pasik jeden) alebo vykonnejsiu verziu.

Ale není to stabilizátor! Jakmile se změní napětí jak dolu, tak nahoru, změní se i výstupní napětí, mám to na modulech tohoto typu odzkoušeno...

Je to spínaný stabilizovaný zdroj, výstupní napětí se nastaví trimrem.
Jako bonus jde jednoduše dodělat stmívání místo trimru na desce zapojit odporový dělič a potenciometr.
Peter dobra poznamka, výstupní proud bez chlazení je 1A, ale pro dlouhodobý provoz bych to nadimenzovat jen na 0,5A, a dale je dobré doplnit kondenzátory na vstup a výstup s nízkým ESR třeba 2ks 220mikro/50V pro dlouhou životnost a hlavně neuzavirat do malé krabičky.

hiawata:
To nemá napětovou stabilizaci na výstupu? To se mi nechce věřit, to by byla dost omezující vlastnost.

kare
Raději použít ten co poslal Peter.
Tohle je step-up a step-down v jednom (proto ty dva IO, jeden zvýší na 28V bez ohledu na výstup a druhý to sníží...) s dost mizernou účinností.
Ale pořád lepší než použít LM317.

kare:
Vždyt oba zmíněné konvertory jsou buck-boost, aba umí snížit i zvýšit napětí oproti vstupu. V čem je ten z ebay lepší?

Ten Peteruv je výkonnější a je tam jen jedna tlumivka vyidět, ale který bude mít větší účinnost to chce jedině změřit.

 


0x

LED pásky je riskantní napájet napětovým zdrojem, jelikož nelze dobře nastavit proud, i při malém nárůstu napětí narůstá proud značně. LEDky se napájejí proudovými zdroji, vy potřebujete regulátor proudu, který zajistí správný napájecí proud.

Nezmysel, vacsina led pasikov na 12V je napatovych. Vzdy 3 ks led v serii s odporom v sekcii. Ziadny regulator prudu !

Pan potrebuje bud low-drop regulator linearny, ak mu nevadi mensia ucinnost alebo spinany regulator.

Máte pravdu, že běžné LED pásky (nikoliv LED diody) lze napájet napětovými zdroji, nicméně proudový zdroj je vhodnější a pán má problém s překročením napětí, čili pro jeho účel považuji za nejlepší pořídit regulátor proudu a pásek napájet přesně tím proudem, jaký potřebuje.

@orion ovšem je to riskantní ve chvíli, když nějakého důvodu umře část pásku. Potom je smrt jasná i u zbytku. To u napětového zdroje nehrozí a nevidím problém v regulátoru na přesně 12V, pořád je to jednodušší a v tomto případě i lepší než regulátor proudu.

LEDky v pásku snad moc často neodcházejí a pokud odejde část pásku, tak se stejně ve většině případů celý vyhodí, ale jinak asi lze souhlasit.

Prave dnes som pasik opravoval, pri montazi sa jedna SMD len odtrhla a 6ks nesvietilo (24V pasik). Tak som segment vyrezal, vystrihol novy, prepajkoval spoje a opat to cele svieti.

To si uděláte vy, protože tomu rozumíte, většina lidí tohle neumí.

Nalézt vhodný stabilizátor proudu pro váš účel asi nebude snadné, takže asi bude opravdu lepší použít stabilizátor napětí. Vzhledem k malému rozdílu mezi vstupní a výstupní hodnotou myslím nebude nutný spínaný měnič, ale postačí lineární stabilizátor.
Tohle by možná vyhovělo:
gme.cz/...
dratek.cz/...

Nevyhovelo, LM 317 nie je low-drop.

Aha, díky za upřesnění, myslíte, že by nezvládl 14,4V na 12V?

Kazdy linearny stabilizator, kam patri aj LM 317, ma isty minimalny ubytok napatia medzi vstupom a vystupom. LM 317 uz z principu (NPN tranzisotr ako regulacny clen) nevie ist pod 2V pri 1A zatazi.

Ano, to máte samozřejmě pravdu, zde je rozdíl 2,4V, což je na hraně, ten spínaný regulátor z Hadexu asi bude vhodnější.

Tak jsem ještě ze zvědavosti hledal lineární regulátor/stabilizátor napětí v provedení low-drop alespoň jako stavebnici či modul, ale nic jsem nenašel, překvapilo mne, jak malý výběr zde v Česku je. Tuto elektroniku si člověk musí postavit, nebo hotové moduly nakoupit v cizině, kdo nespěchá, tak nejspíš rovnou v Číně.
Ale narazil jsem na ještě jednu českou stránku se zajímavými spínanými měniči:
pajenicko.cz/...

Ten měnič s posledního odkazu vypadá dobře a připomíná mě měnič od Danyka univerzální dc-dc měnič.

 

 

petrausbodenbac

takže řešením by bylo dát tam něco takového?

aliexpress.com/...

To je PWM regulator, nie stabilizator. Vyriesi to vas problem s povedzme 13V napatim, nastavite 90% jasu a stredna hodnota prudu led bude ako pri 12V.

Nevyhoda ; ked napatie aku klesne na 11.5V, tiez to urobi 90% a to povedie k znizeniu jasu. Vam sa viac hodi stabilizacia, nez regulacia. Slo by samozrejme zbastlit PWM regulator meniaci sirku impluzov podla napajacieho napatia.

 


0x
Taková klasika, zapoj do série s páskem cca 2-3kusy křemikových usmerňovacích diod. Počítej, že na jedné diodě je cca úbytek 0,6V...

Ked klesne napatie aku, ubytok na diodach bude sposobovat znizenie jasu ...

To už by byl lepší seriový odpor s potřebným úbytkem napětí, ten na rozdíl od diody při poklesu proudu sníží napětovou ztrátu, ještě lepší je v tomto klasická žárovka.

Co opat vedie k low-drop stabilizatoru ...

 


0x

hladajte nieco take ebay.co.uk/...

Dolezite je "buck boost", potom to zvlada oba rezimy, zvysovat aj znizovat napatie. Jedine, co spravite, je natocit trimrom spravne vystupne napatie.

To je určitě dobrá věc, ale zase to má nějakou svoji spotřebu a u soláru se počítá každý mA zbytečný navíc...

Ved moze zaradit taky modul az za vypinac pasika = kludova spotreba nula. Nevyhoda = kolko pasikov, tolko modulov.

 

jabraka*

0x

Je nutno změnit pohled na věc.

Ledky nejsou napájeny napštím,ale proudem.Proudové zatížení se víceméně nastavuje předřdným odporem.Není nutno proud usměrňovat,ledky je možno napájet i střídavým,Usměrní si ho samy

JB

Ako to suvisi s otazkou?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]