Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, máte nějaké tipy jak správně fotografovat? Klidně pošlete odkazy na články nebo videa.
Děkuji
1. Vzit telefon a zapnou predni kamerku
2. natahnou ruku s telefonem pred sebe a co nejvice nahoru (tzv. z nadhledu)
3. vyspulit rty a prsa, hlavu naklonit na stranu
4. zmackout cervenou tecku na displeji
5. nahrat fotku na vsechny socialni site
6. postup opakovat
-
Postup pro pokrocile vyuziva i zrcadlo. To je jakasi moderni nahrada zastaralych zrcadlovek.
Studujte...a čtěte.
Pokud pominu fotografování z technického hlediska (které se v posledních letech trochu změnilo), tak stále platí to, co platilo nejen před 30,50, 100 lety..ale i to, co platilo v dobách starého Říma.
Klidně si tedy kupte knihu o fotografování z antikvariátu..a pokud ji přečtete (a POCHOPÍTE), můžete dobře fotografovat.
Martine, zde bych s Vámi trochu nesouhlasil. Ano - studovat a hledat návody jak který motiv fotografovat, ale podle mne hlavní je FOTIT a nad snímky se zamyslet, ev je ukázat někomu kdo se tímto oborem zabývá více, déle, profesionálně,...Výhoda dnešních digitálů je ta, že si mohu nastavit jinou např teplotu chromatičnosti a hned porovnat různé výsledky, změnit si čas- clonu a vidím jak se mění pole ostrosti, mžnost "máznutí" pohybu, změnit ohniskovou vzdálenost a vidím jak se mění perspektiva. Výhodou je, že v exifu mám zaznamenáno nastavení, ohniskovou vzdálenost atd.. tj je možné i dodatečné porovnání a vidím, které nastavení vedlo k jakému výsledku.
Ivane.. Nejdůležitější (tedy pro někoho) je pochopit co a jak. Lze k tomu dojít různými způsoby. Digitál má výhodu v tom, že všechny parametry fotografie jsou v EXIFu..a fotografie je "zadarmo", to je však zároveň největší nevýhoda digitálu. Když jsem si musel všechny parametry psát do svých tabulek..a jedna fotka na Velvii RVP50 mne vyšla na 15Kč, tak si člověk opravdu rozmyslel co a jak dělá.
Dnes základní principy fotografie (vč. techniky fotografování) chápe jen několik málo procent "fotografů"..
Ty i já, když se podíváme z okna, dokážeme odhadnout "od oka" potřebnou expozici i bez expozimetru. Zkus se na to zeptat namátkově několika různých lidí s fotoaparátem v ruce. Do toho jim ještě dej úkol z té hodnoty (času a clony) pro ISO 100 změnit parametry na ISO 400 (z hlavy samozřejmě)..a budou všichni koukat jako z jara..
No, neni zase potreba z toho fotografovani delat buhvijakou okultni alchymii.
To je jako kdyz se bude starej ridicskej veteran posmivat klukovi, ze je dneska hovno ridic, kdyz neumi radit s meziplynem a nedokaze u cesty vymenit pul motoru za pomoci jednoho sroubovaku.
Je jina doba. Digital pomuze s nastavenim a clovek se muze soustredit na kompozici a na obsah vubec. Vse dalsi prijde postupne s rostoucimi zkusenostmi.
Doporučil bych tuhle knihu. Sice je trochu starší, takže digitální focení v ní nenajdete a technickou stránku věci tak můžete vynechat, ale jinak si myslím, že dodnes nic lepšího pro pochopení základů fotografování neexistuje.
ernie - špatně jsem se vyjádřil, tou technickou stránkou věci jsem myslel "chemické"zpracování materiálu, nikoliv ovládání fotáku. To je samozřejmě základ.
Naprostý nesmysl ohledně vynechání technické stránky! Ta je naprosto klíčová a to první, co by měl začínající fotograf nastudovat a ovládnout, než se hodlá posunout dál. Takže tento třetihorní studijní materiál necháme fajnšmekrům či zájemcům o klasickou kinofilmovou fotografii.
ernie: Přiznejme si, že většina žen technickou stránku fotografie nikdy nepochopí...a přesto jsou takové, co udělají mnoho dobrých fotek, protože sice "ani neví jak se jim to podařilo", ale mají estetické vnímání, cit pro kompozici a světlo. Žena je klidně schopna "máznout" i fotku dělanou časem 1/1000s s 50mm záklaďákem, což je neuvěřitelné, ale je to pravda.
Zkuste fotokurzy pana Rybáře. Kontaktovat ho můžete na jeho webech, viz níže. Kopíruji ze své adresy:
Jan Rybář - Fotoguru.cz newsletter@amaze.cz
Komu:
jak123@- - - - - .cz
Tajemství kompozice: Zlatý řez - podrobný návod + video
Zlatý řez a tajemství kompozice
Dobrý den a dobré světlo,
zdravím Vás! Po krátké odmlce posílám podrobný článek i video o napínavém tématu: jak v praxi používat zlatý řez a další "tajuplná"pravidla kompozice.
Od poloviny března jsem zdarma vysílal moji online fotoškolu - celkem vzniklo přes 11 hodin webinářů, ohlasy byly skvělé a vše dokonce přebírala i Televize Seznam...
Nyní se vše vrací do starých kolejí, znovu startují mé fotokurzy a mám trochu času psát!
A velká novinka: po půl roce příprav dodělávám rozsáhlý online kurz o kompozici, startuje za pár dní, a bylo mi prostě líto něco nepoužít také v článcích... A posílám tedy první z nich...
Tu je: Tajemství kompozice: Zlatý řez ve focení - návod + video
Ještě jednou děkuji za podporu a hezký květen přeji! A napište!
JR
Jan Rybář, Amaze.cz, Fotoguru.cz, iFotografování.cz, tel: 602 191 264
Můj Instagam - kdyby Vás náhodou zajímal
Psal jsem Vám, že jsem též na Instagramu? Asi ne, ale pár let si hraji i tam... I když jasně, pořádné focení se děje jinde... Zde je link.
Facebooková skupina Fotoguru.cz radí
Píšete mi, že emaily jsou už prý trochu passé - tak si pojďte povídat i do mé facebookové skupiny Fotoguru.cz radí... Těším se!
Facebooková skupina o focení iPhonem
První FB skupina se hezky zaplňuje, a tak jsem založil druhou, která je věnovaná focení iPhonem (což jak asi tušíte, mě docela baví...)
Tyhle webináře jsou k ničemu. Samý nudný plky, kterým stejně nikdo neporozumí a jako bonus otravné maily. Nejlepší je si zjistit základy nejprve technické, vzít foták a zkoušet v praxi. Po osvojení si ovládání přístroje se věnovat kompoziční stránce a světlu, sledovat fotografie zkušenějších. No a pak možná přijde kreativní stránka věci, ale to už není dáno každému, jak jsem sám na sobě poznal.
ernie - "...to už není dáno každému, jak jsem sám na sobě poznal."
Tak to mám podobnou zkušenost. Někdy v polovině 80 let jsem relativně úspěšně absolvoval "Pražskou školu fotografie" a následně už výrazně méně úspěšně 3 roky "Institutu výtvarné fotografie" (těsně před jejím připojením ke "Slezské univerzitě). Během studia jsem pochopil, že ze mě špičkový (a asi ani průměrný) fotograf nikdy nebude. Závěrečné zkoušky už jsem vynechal. Mám sice na zdi pověšených pár slušných fotek, ale od té doby prakticky nefotím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.