Nejste přihlášen/a.
A spálená žárovka (přepálené vlákno) se dá opravit tak, že žárovku opatrně naklápíš a třeba lehce klepneš a to vše děláš tak, aby se přerušené konce vlákna spojily. Nejlépe to dělat se žárovkou zašroubovanou do přenosné lampičky. Pak rozsvítíš. Vlákno se rozžhaví a v místě dotyku trochu speče, takže už žárovka vydrží i umístění do normální pracovní polohy. A svítí dál.
Po čase samozřejmě dojde opět k přepálení vlákna. Druhé přepálení je (aspoň u mne bývalo) obvykle doprovázeno silným modrobílým zábleskem, přepálí se nejen vlákno, ale i vnitřní pojistka, pouzdro pojistky i baňka žárovky zevnitř jsou očernalé. Někdy vyletěl i jistič (proč?!).
Dobrý den, dotazu rozumím tak, že teplo od vlákna klasické žárovky, které se šíří asi více směrem vzhůru (viz teplý vzduch), zahřívá v určité poloze (žárovka vodorovně) sklo nebo objímku (žárovka svisle). Ovšem, to podstatné horko se stejně šíří na všechny strany, tak poloha žárovky na její životnost nebude mít asi vliv. Zdravím!
supi - a odpověď zde již máte. Řekl bych, že je to jedno.
No, řekl bych, že z hlediska odvodu tepla (a tím životnosti) je to žárovce opravdu jedno. Že teplo ze žárovky stoupá vzhůru, víte. Při montáži baňkou vzhůru se jen možná o něco méně bude zahřívat patice a objímka. To světlo ale nebude svítit úplně rovnoměrně, možná bych zkusil, kam vrhá "stín" a montoval podle toho...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.