Nejste přihlášen/a.
Tak televize Samsung na, kterou jsem se před pár dny ptala je kaput. Odešla základní deska - po 2 letech a 2 měsících... Tak mám dotaz zda má někdo zkušenost s nějakou opravou také závady v domácích podmínkách. Něco podobného jsem řešila s notebookem a po zapečení desky v troubě pak fungoval ještě pár měsíců, tak zda nejde udělat něco podobného.
jen doplním, že oprava od techniky vyjde min. na 4 500,- - což je polovina kupní ceny
A když už jsme u toho, nechcete někdo tu televizi na náhradní díly? Vše až na zákl. desku fukční a relativně nové... fakt už nevím, kterou značku kupovat, teď už se snad ser** všechny.
Opravit TV s vysokým stupněm integrace v garáži je zbožné přání a loterie. Nafouklý kondenzátor, maximálně chyba napájecího zdroje ale jak to prošlo na procesor a složitější obvody, práce se nevyplatí. Jen základní vybavení stojí desítky (pořádné stovky) tisíc, nikdo to nezaplatí. To, že výrobci neposkytují software ani dokumentaci zdarma je realita. Někteří (Philips) se neobtěžují ani s řádnou komunikací. Argument, že před 40-ti lety něco vydrželo sice platí, ale TV byla složitostí na úrovni pumpy na vodu, stála minimálně 5 výplat (což je dnes 70 tisíc u těch nejmenších) a stála se na ni fronta.
wlezley:
ta si děláš prdel?
To by ti počítač na stole musel vydržet měsíc
Můj první Trinitron v roce 75´ rozhodně nebyl složitostí podobný pumpě na vodu a vydržel 25let do první závady a ještě pořád byl opravitelný, nejdražší část - obrazovka byla s úrovní jasu jako nová, jen obraz nabíhal o 5s déle .
Tak se ptám, tehdy se nepotřebovalo tak moc vyrábět aby se točily prachy?
Pro nechápavé podotýkám, že to byla reakce na krtek6, ono se někdy vyplatí číst všechny příspěvky
dnešní elektronika není stavěna na to, aby se opravovala, ale nahrazovala novou..peníze se musí točit, musí se vyrábět spotřebovávat...kupte novou a neřešte opravu
za ty peníze klidně funkční tv na bazaru ... oprava desky je se zárukou 6 měsíců a když odchází jedna část, odejde i druhá, třetí...
reklamace na opravu pak je s vyjádřením "ale ono prdlo něco jiného" - takže máte smůlu..
Mimochodem - v TV je stejně lejno, tak se na ni vykašlete a do podzimu užívejte radostí venku...
@bmbx - taky mi ten servis připadá na měniče než opraváře ... dnešní firmy často mění celé kusy, než by se s něčím zabývaly... Přitom servisák z garáže vám zjistí, že je "Chebná elektrónka E13" a opraví za 20,- + 500,- "věděl která".
zkusíte druhý servis nebo žít bez TV... co jiného poradit...
ten technik mi to rovnou řekl, že to není oprava, ale výměna. Já jen nechápu proč na tu novou základní desku nejsou normálně 2 roky. Prý jen 3 měsíce.
Žádná zákonná záruka na opravu není. (už více než 3 roky)
S narůstající cenou práce je spousty věcí již nerentabilní opravovat. Stejně tak jako dnes se již lidé ponožky nezaštupují, na kalhoty nedají záplatu, boty si nenechají podrazit.
Oprava základní desky "moderní" TV není nic pro servisáka z garáže. Ten dokáže vyměnit nafouklé elektrolity, vadné podsvícení, možná tak přehrát firmware v externím programátoru.
Najděte si číslo -typ TV. Mrkněte se na bazary přes net, google, seznam, bazoš... Pokud se TV prodává za 6000,- je nesmysl servisovat 5000,-. Můžete pak nabídnout tomu servisu, at si to opraví a prodají - že jim to za litřík necháte... nebo dáte inzerci na net a právě ten garážoví servisák si to koupí, opraví za pár korun a prodá dál.
Jo jasně at se vyrábí pořád nové a vyhazuje, at se točí peníze
Je zajímavé, že před 40lety i ta kapitalistická TV neměla "kurvítka" a vydržela běžně přes 20let. To se v tehdejším kapitalismu ty peníze tolik točit nemusely?
aja1:
info, že je vadná deska máte jistě od techniků v servisu, že?
No jasně... cituji "no jednu tu máme, do vaší sice nesedí, ale televize s ní funguje, takže vím, že je to jí (zákl. deskou), musím jí objednat, ale nevím přesně cenu, mají x verzí a nevím kterou pošlou" To by člověk
mot:
to by asi neměli výrobci potřebu montovat do výrobků "kurvítka"
složitost má vliv na poruchovost při zachování technologie, ale ta složitost je umožněna díky lepším technologiím, mimo jiné i spolehlivějším technologiím
Já to vidím takhle.
Naprostá většina spotřebitelů se spokojí s šuntem. Jdu, koupím televizi za deset tisíc, která už z principu musí být šmejd, protože aby mohla být takto levná, musí se dělat opravdu masově někde v rovníkových zemích. To je jedno, jestli je to "značka", desky se třeba vyrábějí někde v rákosí obrazně řečeno. No a čím masovější a rychlejší výroba, tím logicky menší požadavky na kvalitu procesu, dílů a součástek, které navíc nejsou potřebně naddimenzovány.
To jsou ona kurvítka, narozdíl od představ mnoha lidí, že "tam někdo něco namontoval".
To je jako koupit si buďto hyundai z bláta, který po pěti letech jde do kopru anebo bugatti veyron, který se vyrábí ručně na zakázku, kde jsou díly z kosmických materiálů a kteréhož se vyrábí pár kusů ročně, tak taky musí něco stát.
Konečná cena výrobku není přímo úměrná s výrobní cenou, naopak činí pouze zlomek celkové ceny. Proto posuzovat kvalitu dle ceny je nemožné. Kusová výroba elektroniky není pro běžného smrtelníka, stejně tak jako Bugatti Veyron.
Rozdíl kvality mezi elektronikou zcela určitě je a obrovský. Elektrotechnika mě živí, tak doufám vím o čem mluvím.
Určovat kvalitu dle země původu také moc dobře nelze. To fungovalo před 20ti lety, kdy např. zboží z číny bylo skutečně mnohdy šmejdové.
Naopak masová výroby bývá pozitivní, protože náklady na vývoj, díly atd.. se rozpustí ve větším vzorku.
Každý kus bugatti veyron prodělal cca 120mil. Kdyby nebyl výrobcem dotován, tak ani nevznikne. A stejně jako všechny supersporty je velice poruchový. Je velice složitý a při výrobě se šlo až na hranice materiálů. Takže ve výsledku funguje jako televize za 10tis kč, která má 200cm.
Takže abych si to ujasnil. Už neplatí, když to zjednoduším, že čím sériovější výroba, tím levnější? Aha. A když tedy rozumíš elektrotechnice, jsi schopen tvrdit, že v běžné spotřební jsou součástky naddimenzovávány tak, aby něco vydržely?
ernie:
montáž kurvítek není žádný nesmysl, už jsem jich pár viděl na vlastní oči
ernie:
co si představuješ pod pojmem podimenzování běžných součástek? To už i datasheety lžou?
Nejčastější závadou takovéhle elektroniky bývají elektrolytické kondenzátory - trpí teplotami. Použít kondenzátor s vyšší provozní teplotou, to se přeci výrobci nevyplatí protože je dražší. Tak se používají obyčejné (podle tebe jsou to tedy podimenzované?). Přestože je v zařízení místo, je častým jevem, že kondenzátory umístují v blízkosti chladičů (tedy zdrojů tepla) - proč, protože je to "kurvítko"
ernie:
co si představuješ pod pojmem dimenzování běžných součástek? To už i datasheety lžou?
Nejčastější závadou takovéhle elektroniky bývají elektrolytické kondenzátory - trpí teplotami. Použít kondenzátor s vyšší provozní teplotou, to se přeci výrobci nevyplatí protože je dražší. Tak se používají obyčejné (podle tebe jsou to tedy podimenzované?). Přestože je v zařízení místo, je častým jevem, že kondenzátory umístují v blízkosti chladičů (tedy zdrojů tepla) - proč, protože je to "kurvítko"
Však to je to, co tvrdím. Kondenzátor s vyšší teplotní odolností výrobci nepoužívají, protože se nevyplatí. Pokud něco trpí teplotou, je to poddimenzované. Kdyby byl naddimenzovaný, tak mu ten topící chladič nemůže vadit a nemohl by tedy sloužit jako kurvítko. Tím se kruh uzavírá. Prostě se vyrábí levně a aby to nic nevydrželo, pokud tedy budeme zastávat teorii kurvítek...
Nejsem sice elektrotechnik, ale dimenzování součástej je přeci jasné. Pokud polezu na skálu, tak si vezmu sebou lano, které unese osobní automobil, ne?
ernie:
já schválně psal o těch kondenzátorech, není důvod dávat teplotně odolnější / dražší kondenzátor, stačí jej přestat dávat úmyslně do teplejších míst - to výrobce nic nestojí a přesto to neudělá.
Kurvítka prostě existují. Výrobek kde bylo poprvé použito řízené životnosti (lidově kurvítko) byla žárovka - když došlo k její masovější výrobě.
Například ozubené plastové kolo v tiskárně, odlehčené pomocí otvorů, nemusí být odlehčené - je plastové, takže dejme tomu je to úspora materiálu / plastu. Jako náhodou je odlehčovací otvor v místech kde je nejméně materiálu díky tvaru hřídele a už to tam celkem pravidelně praská, stačilo při návrhu změnít polohu odlehčovacích otvorů proti hřídeli o malinký úhel a najednou by z nejslabšího místa, bylo nejsilnější.
Delší příklad - flexkabel vedený přes ostrou hranu, není důvod aby tam ta hrana byla, ale je tam, flex kabel se časem o hranu přelomí.
atd...
Tak zrovna žárovka asi nebude nejlepší příklad. Viz přechod od uhlíkového vlákna krátkoživotné žárovky k wolframu a inertním plynům, kdy se životnost žárovky řádově prodloužila..
Kurvítko je už ono samotné ozubené kolo z plastu (úspory-jak tvrdím), natož jeho provrtání.
ernie:
Na žárovce byla opravdu aplikována řízená životnost už dávno. Stačí malinko přežhavit a nikdo nic nepozná a životnost je podstaně kratší. Uhlíkové vlákno do toho neplet a najdi si o tom něco na netu.
bmbx:
přestaň se válet a vysvětli o čem to motáš? Jaký počítač, jaký měsíc? Co to má společného se zavařováním marmelády? Ty si po noční nebo co?
Že si dělám prdel, mělo věnování, to je na okraj. Srovnávat elektronkovou TV s transformátorem, laděnýma mezifrekvencema s LCD panelem, měničem a deseti mikroprocesory? Ten brouk stojí stovku ale náplň která ho řídí ti nikdo nedá takže co tam opravovat? U TV z roku 75 jsem postupně vyměnil všechno a dřív nebo později to jelo, dnes buď koupím desku s naprogramovaným broukem nebo jdu procházkou na sběrný dvůr. No flame, ještě zítra a jsou 4 dny volna, žádný stres
wlezley:
Já se nikde nezmiňoval o opravitelnosti a srovnání bylo jen proto že zde krtek zmínil, že se musí točit prachy, ale to je jedno
Ano to s tím věnováním bylo pro tebe protože se snažíš hodit relativně krátkou životnost výrobků na jejich složitost, jinak to začalo reakcí na krtka. Chci jen vysvětlit, zdali před 40lety se u kapitalistů nemusely peníze tak točit, nebo co, že ty výrobky vydržely déle. Ony vydrží i teď déle když se odstraní "kurvítko". Bohužel softwareová se hledají hodně špatně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.