Nejste přihlášen/a.
Prajem dobrý deň všetkým. Ak by mi mohol niekto z Vás poradit. Koľko ističov môžem dat za 3F prúdový chranič? Hlavne istenie mám 3F 25A. Potom mám 25A prúdový chránič. Hodnota chrániča musí zodpovedat hodnote ističa, prípadne chranič musí byt väčší ako istič takkže som sa rozhodol pre 25A chranič. Za 25A chránič chcem použit ističe B16 a B10. Len neviem koľko ich tam môžem mat. Nie je to obmedzené? Posielam tiež obrázok, ako by som si to predstavoval..
Mohlo by byt takéto zapojenie aj tej chladničky? Totiž nechcem dávat chladničku cez chránič. Len teraz rozmýšlam, či aj ten nulák nemal íst mimo ten chránič. Keď ho vyhodí, tak vyhodí aj nulák?
Ešte mám taký dotaz.. Keď mám 3F 25A istič, tak na každu fázu môžem rátat 25A teda do kopy by to bolo ako keby 75A alebo celkovo všetky 3 fázy môžem zatažit maximálne na 25A?
Má cenu se do toho hrabat když tomu nerozumíte? (předpokládm že dle stylu je i předchozí otázka na chránič z vašeho repertoáru... ) Jinak k odpovědi: na 25A jistič by bylo vhodnější použít 40A chránič (jistič vám při 25A nevypne, může běžet déle a až po nějaké době vyhodí tepelná spoušt...). Jističů můžete dát kolik chcete, selektivita se dneska prakticky nedá dodržet takže je to jedno a běžně se to tak používá (jistíte vedení, ne to že vám nevypne například jeden spotřebič když pustíte něco s vyšším příkonem na okruhu jiném)
v tomto schématu vám to fungovat nebude - vypadával by stále chránič, lednici je proto nutné vést jak L, tak N mimo chránič z vlastní svorkovnice
PS: jističe by to chtělo lépe rozložit, třetí fáze je téměř nevyužitá
Keď ho vyhodí, tak vyhodí aj nulák? -- ano, odpínají se všechny 4 póly.
jističem jistíte vedení (25A), chráničem nebezpečný dotyk (rozdíl mezi pracovními vodiči a PE víc jak 30mA), jsou to dvě rozdílné věci. Jistič má dvě spouště - elektromagnetickou, ta vypne při zkratu, a tepelnou - bimetal, ten vypne při přetížení, ovšem tím že se jedná o bimetal se musí nějakou dobu zahřívat, klidně vám tam může téct i 30A a více než vypne (byt jen chvíli). To že za hlavním jističem bude 16A jistič nic neznamená, proudy se sčítají, a dle schématu vám tam může téct přes 25A jen rozložených mezi víc okruhů - například při zatížení 2 okruhů jištěných 16A jističem jsme na součtu 32A - ovšem v tu chvíli bude ragovat bimetal. Pokud již máte 25A chránič, tak ho nechte, příště bych rozhodně volil 40A variantu.
PS: když vše tak dobře víte, mohu se optat proč se tedy tázáte?
PS: těch 25 nebo 40A které si píšou na chrániči je schopnost vypnout daný proud při překročení hodnoty 30mA mezi PE a L/N, ne že chránič vypne při 25A, přijde mi že v tom máte trochu zakopanýho psa... 25A chránič klidně můžete zatížit proudem 32A, výrobce vám ale už negarantuje spolehlivé odpojení kontaktů
Fišer chtěl spíš říct, že chránič se často osazuje o řadu vyšší, než je jištění před ním a to kvůli robustnějším kontaktům a tím je jistější-bezpečnější vypnutí při jeho vybavení. Ale není to úplně nutné. Jističe i chrániče stejného výrobce, stejné řady i třídy se často dělají na jedné lince a tak mají i stejné kontakty. Dále, pokud se podíváš na vypínací charakteristiky jističů, pak při tvých 32Ampérech jistič 25A vypne asi tak za hodinu, a po celou hodinu poteče předřazeným chráničem na 25A plných 32A, to už je jeho přetěžování i přesto, že by to jeho kontakty měly vydržet. Proto ti Fišer doporučuje osadit lepší chránič, ostatní tvé otázky už ti taky zodpověděl včetně toho, že pokud tomu moc nerozumíš, nechej si poradit(případně i udělat) zkušeným elektrikářem na místě.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.