Nejste přihlášen/a.
Dobrý den dneska se mi dostal do rukou zenit-b a chtěl bych se s ním toršku víc naučit nastavení clony, času závěrky atd... na internetu sem moc návodů nenašel a když jo tak anglicky což nedokážu přeluštit :/ jesli někdo máte zkušenosti nebo víte o dobrý stránce či videu budu jedině rád
V první řadě potřebujete kinofilm, obvykle 36 snímků 24 x 36 mm, s menším počtem snímků je to dražší, protože platíte za vyvolání stejně. Černobílý, diapozitivní nebo barevný film. Po otevření zadního krytu aparátu by uvnitř měla být ještě jedna prázdná cívka, při pohledu zezadu - vpravo, na ní se bude film navíjet. Z kazety odvinete kousek filmu tak, abyste ho mohl upevnit na navíjecí cívku, film založíte do drážek, na konci jsou zoubečky, které film při převíjení povytáhnou přesně o délku jednoho políčka... atd, víc najdete v návodu. Pak kryt zaklapnete a uděláte naprázdno tři fotografie, na kterých nic nebude, protože tento kus filmu byl při vkládání do fotoaparátu osvícený. Na kolečku natahování spouště jsou čísla obrázků, aby bylo vidět, kolik jich ještě můžete vyfotografovat. Spoušt je dobré natahovat a tím se zároveň přetočí film, až před pořízením dalšího snímku.
Jak tu už psal předchozí rádce, objektiv Helios-44 (dobrý objektiv s ohniskovou vzdáleností 58 mm a clonovým číslem 2) má kroužek pro ruční otevření clony při zaostříování. Objektiv je otevřený naplno, fotografovaný objekt je dobře vidět a před stisknutím spouště je třeba kroužek otočit na doraz (jemně), na nastavenou clonu. Je to taková zvláštnost, u jiných fotoaparátů se to nemusí.
Nastavení času - pro běžné záběry 1/125 s, pro nepohyblivé objekty nebo krajinky 1/60, ze stativu vezmete i 1/30, pro rychlé pohyby 1/250 s. Doba určuje, jak dlouho se film exponuje a jak negativ zčerná. Když budete fotit dítě na houpačce na 1/30 tak bude snímek rozmazaný. Vodní tříšt nebo vodopád bude na krátký čas ostrý, na dlouhou dobu máznutý. Když se například na dlouhý čas fotografují záběry z města, dělají koncová světla aut na snímku tak dlouhé čáry, kolik toho stačilo auto ujet za dobu otevření závěrky.
Nastavení clony - objektiv je třeba otevřít tak, aby za potřebnou dobu expozice na film dopadlo potřebné množství světla. Clona také závisí na citlivosti filmu, který je ve fotoaparátu. Obvykle se používá s citlivostí 21°DIN, pro horší světelné podmínky 24°DIN nebo i víc, ale čím větší citlivost, tím je snímek zrnitější. Pro jemnější zrno se kupuje film 17°DIN. Atd. atd. Na webu se dají najít pomocné tabulky, jakou clonu a čas nastavit pro jaké podmínky, nebo se dá koupit tak zvaný expozimetr, který vám změří scénu a podle citlivosti filmu vám nabídne časy a clonu.
tady oskenovaný návod
snad pomůže...sice ZENIT-E...alespoň základy...
doplněno 03.03.15 14:34:jinak o ZENIT-ech, ale většinou rusky
doplněno 03.03.15 21:53:no jo, ale takový začátečník bez návodu ani nezaloží film do fotoaparátu, některý bude fotit i bez filmu, pokud to foták dovolí...proto i návod...pro nás, co jsme prošli analogem, to je jasné, ale kdo si myslí, že všude je čip...
Jak napsal martincakl, k takovému fotoaparátu je potřeba mít základní znalosti fotografování a ne návod.
jj, přesně tak. Jen přidám - na zenitu jsem měl objektiv na kterém šlo kroužkem odclonit bez přestavování clonového kroužku (lepší viditelnost kvůli ostření), pokud se zapomněl kroužek zase zavřít tak se fotilo na minimální clonu a ne na tu nastavenou. A přišlo se na to až po vyvolání filmu
I se zkušenostmi je odhad clony a času trochu risk. Bez zkušeností se to odhadnout nedá. Expozimetr se dnes dá v bazaru pořídit skutečně levně - i ten kvalitní. Jeho používání se dá naučit velice rychle - je to opravdu jednoduché a kdekdo se zkušenostmi Vám rád poradí a naučí za pár minut. Hlavně ke koupi expozimetru si vemte sebou někoho aspoň TROCHU zkušeného s fotografováním "dětskými" fotáky (Corina, Ljubitěl, Pionýr, Flexatet, Smena...). Expozimetr z bazaru musí být funkční (proto někoho sebou) a v řádu stovek korun (možná i méně).
Ze zkušenostmi to žádný risk není, dá se to naučit tak, že expozimetr není vůbec potřeba, navíc filmy si nechají mnoho líbit, pokud nefotíte na diapositivní (inverzní) film, tam je přesná exposice podmínkou.
Teď sem zjistil že na časy 60 a 125 se nedovírá filmové okno :/ prostě to plátno který má dojet až na doraz nedojede až do konce a vznikne asi půl centimetrová díra dá se to nějak jednoduše opravit?
Jsou to unevená pérka záclonek závěrky. Závěrka je tvořena dvěmi plátýnky která se navíjejí na válečky přesně jako klasické rolety do oken. Ve válečkách jsou napružená pérka stejně jako v těch roletách. Když se odšroubuje spodní kryt zenita, lze pružinky napnout, ale chce to zkušenosti a hlavně je potřeba napínat s ohledem na to aby měla plátýnka správnou rychlost, časy od 1/60 výš už jsou na tom hodně závislé. Do 1/60 je čas řízen malinkým mechanickým časovačem. Od 1/60 výš je běh plátýnek konstantní daný jen napružením těch válečků a čas se zkracuje zmenšováním štěrbiny mezi plátýnky.
Pár Zenitů jsem úspěšně opravil, něco si ještě pamatuju
a má cenu se do toho pouštět? já sem zkoušel nastavit i libovolný čas závěrky "B" po zmáčknutí se odkrije filmové okno vše je ok a i po odmáčknutí se plátno vrátí na svojí pozici hlavně nevím co jak utahovat na jakou stranu atd... kdyby jste mi dal podrobnější info byl bych rád pokud se tím nic nedá zkazit snad bych se do toho pustil
Nic se tím zkazit nedá. Po odkrytí spodního krytu jsou vidět takové vykouslé matičky zajištěné šroubkem. To jsou hřídelky těch válečků na které se navíjejí plátýnka. Tz šroubky se odšroubují a tím vykouslým kolečkem/ matičkou se otáčením dá napružit nebo povolit pružinka ktero jsou ty válečky poháněny. Stačí pootočit na té straně kam plátynko jede ve směru pohybu plátýnka a pružinku našponovat. Chce to zkoušet,lze to nastavit po několika pokusech dost přesně.
bmbx: bezvadná rada, to se nedá v žádném návodu k obsluze vyčíst, díky za vaši praktickou zkušenost. Někdo by starý aparát kvůli docela opravitelné závadě vyhodil, protože neví jak na to. Mohou se podle vaší zkušenosti používat na tato pérka šroubováčky s magnetickou špičkou, nebo jako na hodinky musí být nemagnetické?
máte pravdu je to to spodní ale je to teda pekelná práce teď se s tím preu :D nemůžu za boha udržet něčím tu matku a mezi tím tam našroubovat mikroskopickej šroubeček :D :D ale nějak si poradím dík moc za radu
doplněno 06.03.15 19:02:tak se povedlo patří vám ještě jednou velké díky nechtěl sem tam dávat film a pokoušet se fotit protože by byl určitě spálenej... teď mam jistotu že vše funguje jak má zítra budu poprvé fotit tak snad to doře dopadne )
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.