Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Teploměr venkovní rtutový / petrolejový / kapalinový

Od: nipo

Zdravím. Zahlédl jsem na jednom obchodu že nabízí venkovní petrolejový teploměr, ale nevím jestli to není kec a nejedná se o klasický rtutový. Pak tam měli i další tepoměr na prodej a tam uvedeno jen kapalinový. Ví někdo o co se jedná a jaké s tím má zkušenosti? Případně jestli to celé není jen bouda, jedná se o rtutový teploměr ale bojí se to napsat. Rtutové teploměry na měření tělesní teploty jsou snad zakázány, nebo ne (nebo jestli venkovní mají výjimku)? Případně jak je to s přesností u toho petrolejového, jestli existuje. Díky.

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Jen tak od oka bych si tipnul, že na objem je rtut výrazně dražší než nějaký líh, nebo petrolej.

(Jinými slovy vydávat rtutový teploměr za jiný, výrazně lacinější, mi nepříjde jako pravděpodobný podvod.)

km
24.06.26 08:43
asitak

 

0rion

1x

Rtutové teploměry určitě neprodávají, v EU jsou rtutové teploměry zakázány, a to všechny, i pro průmysl. Pokud se jedná o kapalinový teploměr, měl by být uveden typ náplně. Přímá náhrada rtuti, například u lékařských teploměrů, je Galistan (tekutá slitina galia, india a cínu).

 


0x
Jedna z možností v kapalinových (například venkovních) teploměrech je obarvený líh (ethanol) nebo petrolej, třeba zde hobynaradi.cz/... Rtut, ethanol, petrolej a další... třeba galistan ...záleží na rozsahu měřených teplot

 

nipo

No já bych nejradši rtutový, ale dá se vůbec takový venkovní sehnat?

olin

Možná na inzerci, bazarech apod. Osobně bych rtutový nechtěl. Příbuzné se "zasekl" obyčejný lihový do 40°C, měla ho na okně venku, tak pokud budete vybírat nový, volte nějaký se stupnicí přes 50°C

Kdysi dávno jsme rtutový venkovní měli a byl pěkně naprd protože je na něj dost špatně vidět pokud je za oknem. Tím že je rtut stříbrná musí člověk hledat úhel aby tam vůbec byl schopen odečíst teplotu. Pak se začali dělat obarvené lihové a dělají se dodnes. Je pravda že občas se rozpadne sloupec a pak ukazuje blbě ale dá se to opravit když se zahřeje a zchladí a nebo se koupí nový stojí pár korun.

halamus

oline, pro zajímavost, jeden z elektronických teploměrů mám na okně na západní straně, zhruba od 13 hodiny na něj svítí slunce. Dnešní maximum 52,8°C, je to i tím, že čidlo je v černém plastu.
Prosím neradit, hlavní účel tohoto venkovního čidla teploměru je zobrazit ráno na podzim, v zimě a na jaře venkovní teplotu, abych se obléknul na cestu do rachoty tak akorát.

 


0x

Lihové teploměry měří v rozsahu zhruba -115°C až 70° C (bod varu 78,3°C), rtutový od -38°C do 350°C.

Petrolej / Kerosin má bod tání 20°C a bod varu 175–325 °C, takže se zřejmě pro nízké venkovní teploty nehodí.

A s tím lihovým také opatrně, protože povrch tmavých předmětů při supertropických teplotách (35°C ve stínu) může mít teplotu výrazně přes 80°C.

Někde najdete také pro petrolej: bod mrazu –40°C ... –60 °С.

Jde o to, který druh této (za pokojové teploty) kapalné směsi uhlovodíků myslíte / označujete názvem "petrolej".

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]