Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ostrovní fotovoltaika - bojler, klimatizace?

Od: tm odpovědí: 37 změna:

Pořád se to zde řeší, vyskakují na mě reklamy už i z lednice, Slunce pere o sto šest a pořád mi to vrtá hlavou... Ostrovní fotovoltaika.

1) Jakého výkonu bych musel mít fotovoltaiku, aby mi to ohřívalo vodu v bojleru dejme tomu jaro - podzim? Mám bojler Dražice 120 l. Ikdyž jak píši - sluníčko už v těchto dnech pere na střechu cca 7 hod denně. Na internetu čtu, jak lidi mají v tomto počasí ohřátou vodu už v poledne, v létě klidně v 10 dopoledne...

2) Mohu využít stávající kombinovaný bojler (elektřina + kotel na tuhá paliva) nebo na to musí být speciální bojler?

3) Co bych musel ještě dokoupit, abych mohl elektřinu využít i ro další spotřebiče - mobilní klimatizace, mobilní přímotop do klasické zásuvky 230 V... baterie, měnič... co - jak - jaký?

Na internetu je mraky sestav si sám. Je mi jasné, že jsem amatér a jen mě to pro zajímavost zajímá. Přestože bydlíme v podhůří, Slunce zde pere snad už druhý týden v kuse, a to je začátek března... Děkuji za případné reakce a omlouvám se za případně laicky položené dotazy.

 

 

37 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x
Reklamy neříkají že nejen s fotovoltaikou musíte řešit u celého domu ochranu před bleskem a přepětím. Zemnič a hromosvod vás může vyjít na stejné penize jak sestava pro ohřev TUV.
Investovat budete asi chtít aby jste snížil náklady na domácnost. Takže nejdřív si spočítejte ekonomickou návratnost. Investuji 100 000kč do ohřevu TUV, za jak dlouho se investice vrátí vzhledem k současným nákladům. Investuji 250 000kč do ostrovní elektrárny a snížím odběr ze sítě na 80% současného odběru, za jak dlouho bude návratnost. Životnost střídače uvažujte 5 let, akumulatoru 10 let, ostatních komponent 20 let.

 


1x

Sám mám doma FVE ostrovního typu. Bojler můžete využít i ten co už máte doma. Jen bych tu třífázovou topnou spirálu co tam máte zapojil jen jednou fází a dvě nechal nepoužité. Ideálně aby měla výkon zhruba 1,5kW v té jedné fázi. K FVE je zároveň ideální doplněk klimatizace, protože potřebujete nejvíce chladit když svítí slunce. Singl split klima mívá odběr zhruba1,5kW a když zpomalí tak i jen 0,5kW. Drobné spotřebiče jako TV a nebo lednice jsou pro tu FVE bez problému. Měnič tedy stačí do 4kW, pokud si pohlídáte souběhy tak stačí měnič i 3kW. Protože ale může přijít mrak, tak je nutnost mít i baterie které nedostatek energie ze slunce vykryjí. Nejlépe tak aby dokázaly dodávat aspoň 2,5kW. Takže LiFePo baterie o kapacitě aspoň 7,5kWh. Jako bonus je svícení domu LED světly přes noc a třeba i ta TV a lednice. Počet panelů pro ten měnič vždy dávejte tak, aby kWp bylo vyšší než výkon měniče. Nebál bych se dát na střechu víc výkonu tam klidně o 20% a více

Já osobně mám 5kW měnič, baterie 7,6kWh a na jižně orientované střeše 7kWp panelů. Provozuji na tom klimu, ohřev TUV a nabíjení elektromobilu + lednici a další drobnější spotřebiče v domě jako TV a PC. Přičemž mám jen blokováno TUV při nabíjení auta.

tm
Já z těch sestav pochopil, že na konci je výstup v podobě zásuvky, kam zapojim např. bojler (ikdyz bojler zrovna do zásuvky není). Neporadite jakou sestavu na ten bojler Dražice 120 l. Chápu to tak, že pro bojler není asi třeba baterie a ukládá se energie do bojleru. Pokud bych chtěl ale po natopení bojleru přepnout na klimu, musel bych už mít baterii, která vykryje nedostatek energie ze sluníčka

Výstup z FVE není zásuvka, ale svorky. Stejně tak bojler, nebo normální klima jsou připojeny na pevno kabelem. Pokud potřebujete zásuvku, tak si ji uděláte stejně jako všechny ostatní zásuvky v domě. FVE prostě není přenosná věc a proto nemá na sobě žádnou zásuvku. Tu zásuvku si ale můžete udělat třeba na rozvaděčí, který k FVE stejně musíte udělat. V něm musí být např. DC pojistky a přepětová ochrana, taky je dobré mít proudový chránič a jištění pro AC stranu.

To s těmi bateriemi jste trochu domotal. Pokud chcete FVE jen pro bojler a bez baterií, tak nebudete mít měnič, ale regulátor který má DC výstup! K tomu potřebujete i k tomu určené DC topné těleso v bojleru. To znamená, že budete potřebovat i jiný bojler. Na tenhle systém ale klimu ani nic jiného jen tak nepřipojíte. Takovýto systém vás vyjde do 60tis.

Nebo je varianta ostrovní 1f FVE s měničem a bateriem. Jejímž výstupem je AC. Na to si můžete dát jakýkoliv spotřebič do jmenovitého výkonu. Klidně i ten váš aktuální bojler, nebo nějaký zásuvkový a světelný okruh v domě. Takováhle elektrárna vás vyjde od 120 tis..

Pozor! Protože se jedná o ostrovní systém, tak jej nesmíte připojit do distribuční sítě! Buď si tedy na to udělejte separátní okruhy v domě, nebo na daný okruh dejte přepínač, kdy jej odpojíte od distribuční sítě a připojíte na ostrovní sít.

tm

Jestli jsem to správně pochopil, tak pokud chci využít stávající kombinvaný bojler a případně připojovat cokoliv dalšího - mobilní klmatizace, vařič... tak musím mít vždy fotovoltaiku s baterií? Vidíte, měl jsem právě za to, že pokud je to pouze do bojleru, kde se energie akumuluje do vody, není třeba baterie. A nebo tedy bez baterie speciální bojler, což je nesmysl, protože ho nemám kam umístit. Jen teda nevím - pokud koupím sestavu s baterií 200 Ah, jak dlouho mi z ní asi pojede bojler, klimatizace... Pokud vezmu třeba stránky níže - z čeho tedy vybírat?

Fotovoltaikcé ses/...

Opět motáte do sebe dvě věci. Bojler bez baterie funguje, ale jen na regulátoru a DC topném tělese. Nic jiného tam ale nepřipojíte, protože to nemá AC 230V. Pokud tedy chcete 230V AC aby jste tam mohl dát i něco jiného, tak potřebujete jiný systém. Ten systém potřebuje další zdroj energie (sít, nebo baterii) a u ostrovního systému je to baterie. Běžné spotřebiče klimou počínaje a TV konče neumí pracovat s jiným napětím než 230V. Proto když svítí slunce málo, nebo vůbec, tak si ty měniče berou energii z baterie. Nemáte li baterii, tak jde měnič při přetížení do chyby a nevyrobíte nic. Když ale máte baterie tak to funguje takhle. Např máte zaplý spotřebič 1000W. Přijde mrak a z panelů máte jen 500W a dalších 500W z baterie. Jakmile mají dost slunečního světla, tak začnou vyrábět třeba 1500W z toho jde 500W do baterie a 1000W do spotřebiče. Jen v noci jde vše z baterie a v tom případě není vhodné ohřívat vodu baterkou a ani tu klimatizaci nebudete mít zaplou. Odběr z baterií bude jen pro provoz měniče a třeba osvětlení domu. Vše tedy dimenzujte podle vašich potřeb a na nějaké hračky s výkonem 1 až 2kW se ani nedívejte, pokud chcete používat něco víc jak jen ten bojler.

tm
Tak myslel jsem používat to tak, ze nejdřív natopit bojler a pak třeba do klimatizace nebo nějakého přímotopu (teplometu, co má třeba 2000 w?). Nebo v zimě asi není potřeba do bojleru nic bo se nahřívá z kotle na tuhá paliva a naopak bych případnou energii (pokud bude) ze sluníčka využil na přitopení tím teplometem. Jak píši - neorientuji se v tom. Soused si dal na pergolu 9 panelů a používá to na provoz mrazáků a jede na to údajně 365 dní v roce. Povídal mi, ze to celé stalo snad 30 tisíc a složil si to sám.
Tm: bojler může být jak speciální určený pro DC napájení, tak kombinovaný se 2 termostaty a spirálami pro AC i DC.
Ale stačí i obyčejný AC bojler bez úprav, jen je zapotřebí mezi něj a panely kvůli ochraně termostatu dát střídač, například tuzemský BEL (stavebnice 2700,-). Ten zároveň obsahuje i funkci hledání bodu max výkonu, takže z panelů dostane maximum.
Pak už opravdu kromě panelů není potřeba nic dalšího kromě různý bižuterie okolo. Ale je to určeno a použitelné opravdu jen pro odporovou zátěž (+ omezeně spínané zdroje), výstup je pwm o frekvenci tuším 120Hz.

Takové řízení kdy budete sám přepínat, nebo odpojovat a připojovat bojler a přímotop/chlazení bude opruz. Neustále někam chodit a hlídat to. Taky záleží ale na vaší spotřebě teplé vody. Aby byl bojler každý den natopený, tak s tím nízkým výkonem topného tělěsa to bude trvat v rámci několika hodin. S takovou už vám třeba nezbude moc času na nějaké přitápění nebo dochlazování domu. A ještě bych vás upozornil, že v zimě můžete zapomenout na nějaký teplomet z FVE pokud nebude vyloženě slunečný den. Je rozdíl 2kW přímotop, nebo mražák který má odběr 0,2kW.

 

riva

0x

Pro boiler jsou speciální regulátory. Pak stačí regulátor + cca 8 fv panelů. Na nic jiného než ohřev vody (nebo přímotopu/akumulačních kamen) to není.

Pro vše jsou Regulátor+měnič+nabíječ(často v jedné bedně) + baterie (obvykle 16 článků LiFePO + BMS s kapacitou alespoň na noční spotřebu) + FV panely (čím víc tím líp).

tm
No neposlal byste mi odkaz na nějakou sestavu, abych mel představu o ceně
riva
Podívej se na mypower.cz
Od boku první varianta 40000,- Kč a druhá začíná někde na 70000,- Kč. Vše záleží na tom jaké komponenty a jaký výkon.

 


0x
Stačí jen FV panely aspoň 7 kusů.
MPPT REGULÁTOR
DC ODPÍNAČ
Obyčejný bojler
A to je prakticky všecko
Mě přijde ideální ten mppt regl už včetně střídače a nemusí se řešit DC odpojování. Nevím cenu samotnyho mppt pro takovej účel a DC stykač taky nebude zadarmo, když třeba ten BEL mppt střídač stojí kolem trojky v podobě stavebnice.
@bery
Myslíš, že tvůj návrh je lepší? Klidně to rozveď víc.
Po pravdě v tomhle nejsem expert. Asi tomuhle rozumíš líp
Vycházím jen z jediné svojí zkušenosti Mám asi 26 starších, převážně amorfních, panelů kolem baráku. Na přístřešku pro auto, na dětským domku, na oergole, balkoně, zdi ... Celkem cca 3kwp teoreticky. Praktický podstatně míň, protože vždycky svítí jenom na část stringu a zbytek je ve stínu No a střídač BEL. Tenkrát byl myslím za 3 a půl stavebnice, k tomu krabice, větrák, nějaká bizuterie okolo, kabely ... Mám to roztahany po baráku k 5 menším i větším bojlerum a větráčku v koupelně. Mám to stylem druhých zásuvek a podle ročního období píchám zástrčky tam nebo tam, jen u největšího pro koupelnu jsem netahal druhej přívod (musel bych sekat) , ale na léto/zimu prehazuju fázovej drát v rozvaděči buď do jističe ze sítě, nebo do čokolády od střídače Zároveň tak poznám, když při mytí panelů nacakam vodu do krabice pod nima, vypadne chránič koupelny, což je jedinej bod, kterým je to všechno spojený se zemí Proti blesku nemám nic, panely jsou nizko kolem domu s výškou 10m+hromosvod. A ten střídač prostě funguje jak má, jen jednou jsem v něm vlastní chybou pri zkratu odpálil výstupní trandy, ale z Číny přišly nový asi na 2 stovky komplet a zase to funguje.
@bery
Mám to stylem druhých zásuvek a podle ročního období píchám zástrčky tam nebo tam
Takže u každého bojleru máš dvě zásuvky, kde jedna zásuvka je normálně na distribuční sít z elektrárny a druhá zásuvka je fotovoltaika?
To ti těch 26 panelů utáhne všechny bojlery? Ohříváš všechny bojlery naráz?
Tak utáhne a neutahne... Trvá to. Reálně mi panely dávají během dne max kolem 700w, ale ta nevýhoda, že jsou to jen amorfy a navíc pořád část z nich ve stínu, je trochu i výhoda, není žádná výkonová špička, něco málo to dává furt(ale v dešti jen desítky w). Všechno mám paralelně, ale nemám v tom napětí srovnatelný se sítovým, z panelů se mi DC pohybuje jen cca 130-170V. A konkrétně ty bojlery, co k tomu dle podmínek přepojuju, od jednoho az po všechny: 10L pro pračky, 10L v kuchyni, 50L v dílně, 120L u rodičů v koupelně (všechno spirály 1,5-2,2 kw) , a nakonec 0,8kw patrona ve 120L zásobníku primárně ohřívaným plynem, ta je k tomu připojená trvale, jen jištěná termostatem, kterej nikdy nerozepne, protože z toho zásobníku se camrá voda pořád (2 rodiny s dětma).
tm
Nepomohli byste mi najít nějakou komplet sestavu na webu, abych měl představu, kolik to zabere místa, kolik to stojí atd. ... moje představa je, ze bych rad ohříval vodu v bojleru 120l bez výměníku. Ten by měl mít příkon 2,2 kW. Jestli jsem to pochopil správně, tak bojler pokud bude ohřívat, musí mít zaručený příkon těch 2,2 kW - tzn. pokud by šlo z panelů třeba jen 1,2 kW, zbytek by si bral ze sítě. A nebo, pokud budu mít baterie, tak ten zbytek by si bral z baterií (?). Po nahřátí by se bojler odpojil a mohl bych pustit stejným způsobem třeba přímotop? Předpokládám, že by šlo nějak zakázat, že pokud nebude dostatek výkonu z kombinace PVE + baterie, spotřebič by se nezapnul (zamezit odběru ze sítě)?
riva

Vidím, že se točíš v kruhu.

Na netu máš třeba tipa.eu/...

které bude na ohřev boileru fungovat. Ale u takovýchto věcí se předpokládá nějaká úroveň znalostí a trocha šikovnosti a nějaké vybavení. FV panely se na vhodné místo samy nenainstalují. Podle toho kam přijdou se volí vhodná nosná konstrukce a ta taky není zadarmo. Pokud to chceš na střechu s taškama, tak potřebuješ nosné háky, na ně vodorovné solární profily, krajové a středové úchyty, vhodné nerez šrouby, ...

Ale klidně ty fv panely můžeš na zemi opřít o zeď, pokud nebudou ve stínu.

tm
Psal jsem, že si zatím zjištuji jen základní informace co a jak. Zručný celkem jsem, ale toto je zrovna obor, kde se zatím neorientuji a je jasné, že budu potřebovat ještě hodiny studia, než se do toho dostanu do takové míry, abych byl schopen jednat s odborníkem. Nemám opravdu v plánu oddat se prvnímu prodejci, který se zjeví a nadlibuje hory doly. Proto zjištuji informace.
riva
Jsou ty panely ze sady fotovoltaiky kvalitní? Myslím tu sadu, na kterou jsi dal odkaz.
tipa.eu/...
xc

podle me je jedno jaky to jsou panely (vsechny jsou skoro stejny, vyteznost 20-21% (to objevil pan Einstein a dostal za to Nobel Prize), tzn. okolo 200Wp z 1m2 plochy pri idealnim osvitu - FVP se lisi hlavne v ramu

2490W z odkazu je podle me malo (bude stacit v lete ale ne na podzim pod mrakem), dopln 2 panely a bude to OK

daji se sehnat 400 Wp panely novy treba okolo 1000,- takze za 8000,- plus regl za 5000 treba a trocha odborne prace

riva

Kvalitní? To neví nikdo a vědět se to bude až za 20 let jestli u nich není nějaká vada. Přes léto bude boiler ohřátý bez problémů a v zimě to stačit nebude, protože v zimě jsou krátké dny a bývá zataženo.

XC
daji se sehnat 400 Wp panely novy treba okolo 1000,-
Kde se dají sehnat nové, dostatečně kvalitní panely 400Wp za 1000 Kč?
tm
Tak sada 2490w bude na bojler 2200w asi málo ne? Pokud u toho nebudou velké baterie, tak to pojede podle mě většinou částečně ze sítě... nicméně - kdybych dokoupil třeba ještě 1 panel, tak co ještě by bylo třeba? Baterie - jaké?
bery2
Příkon bojleru není rozhodující, teoreticky pokud bude svítit dost dlouho, stačil by výkon třeba 100w Baterie ani připojení k síti tyhle měniče ani neumožňují, jde o úplně oddělený systém.
tm
Chápal jsem to tak, ze když bojler má 2200, tak když má jet na elektřinu, potřebuje těch 2200... k té sestavě nejdou dokoupit baterie?
cx

exiatuji tusim systemy, ke kterym jde dokoupit baterii ale pouze jejich pack - pekne drahou bat... V nemecku to meli k tem jejich licence free systemum 800Wp

riva

Pořád to samé.

Buď ohřívat jenom boiler (levné bez baterií)

nebo normální elektrárna (drahé s bateriemi).

Nic mezi tím.

tm

Vždyt chci už delší dobu sadu na všechno, aby se to dalo využít na bojler + po nahřátí vody i na něco dalšího... třeba přímotop)) Takže tedy nutno s bateriemi - ptám se tedy, jakou "hotovou" sadu byste mi doporučili na toto: nejdřív nahřát stávající kombinovaný bojler 2200 W a potom využít na něco dalšího samořejmě přes samostatnou zásuvku mimo sít - teplomet, vysavač, ... nevím něco co se používá nárazově a funguje manuálně zapnu/vypnu (tzn. asi ne lednice).

bery2
Jakmile to bude s baterkama, bude to kompletní elektrárna, nikoli jen pár panelů s jednoduchým střídačem za nižší jednotky tisíc. To bude začínat řádově na sto tisících pri vlastnoruční úsporný instalaci.
Zásadní je, kolik tím přímotopem propálíte? Kolik hodin denně poběží v létě? A je Vám jasné, že v zimě celá ta drahá elektrárna utáhne možná tak ten bojler a o napájení přímotopu si budete moct nechat jen zdát? A máte spočítáno, v kontextu s životností/amortizaci baterek, na kolik v součtu vyjde jedna taková kwh vyrobená solarem, uskladněná v baterce a nakonec spálená primotopem?
Mám kolem domu asi 26 panelů, jde převážně ještě o starý amorfní s nízkou účinností, ale malou smerovosti, vyrábějí tedy neci málo i za špatných podmínek. I tak mi v zimě, kdy bych přebytek výroby využil, z toho leze při teoretickém výkonu cca 3kwp řádově jen kolem stovky wattů po dobu několika málo hodin, tedy úspora v řádu jednotek korun denně a ani na ten bojler to nestačí. Od jara do podzimu, mimo topnou sezónu už jo, tam to vyrobí a ja beze zbytku využiju denně několik kwh. Ale vše do vody, žádná baterka, elektromateriál vyšel cca na 30 nebo lehce přes, všechno ubastleny vlastnoručně, návratnost odhadem 3-4 roky. Návratnost baterky bych měl nekonečnou.
riva

Funkční "kompletní"sadu máš třeba tady: shop.mypower.cz/...

Z možných baterií bych si vybral LifePo.

Ale zase. Pokud o tom nic nevíš, nemáš zkušenosti a nemáš alespoň základní vybavení tak narazíš na řadu problémů a když to budeš zprovozňovat, tak hrozí nebezpečí chyby.

 

riva
Z tvého odkazu:
4ks MLG12-250 - teoretická kapacita uložiště 12,0 kWh (užitečně ca. 9 kWh)
To znamená, že přestane svítit Slunce, v baterii je 12 kWh, ale můžu použít jen 9 kWh aby se to nevybilo úplně a tím nezničila baterie? Ten regulátor to spolehlivě automaticky ohlídá, aby něco v baterii zůstalo
riva

Olovo do fotovoltaiky nepatří. Proto uvádím, že bych si vybral baterie LiFePo. A o baterie se stará hlavně správně nastavené BMS a pak i měnič/regulátor, který před vybitím baterie přepne na distributora a po plném nabití přestane baterii dobíjet.

 

cx

0x

Jakého výkonu bych musel mít fotovoltaiku, aby mi to ohřívalo vodu v bojleru dejme tomu jaro - podzim? Mám bojler Dražice 120 l.

Dava se bezne 6-8 panelu, vykonu potrebujes typicky pro ten tvuj bojler podle spiraly, takze treba 8*400 = 300 Wp

Panely se davaji tak, aby davaly spravny napeti... Abys nedopadl jak pan Bagr (jak boural FVE bagrem ze to jakoze nefunguje a on mel napeti pod startovacim napetim regulatora)...

Spravny geek dokaze panely pripojit naprimo i bez MPPT regulatora (a pokuid ma idealni osvit tak to i funguje stejne dobre jako s reglem,

ale to schema nikde neni zverejneny, protoze to nepatri do ruky laikovi s temito otazkami,

takze si kup regulator - od 4 do 12 tisic...

 


0x
Jsem zvědavej na další odpověď.
Ještě by nějaká mohla přijít

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]