Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zateplení soklové části starého domu

Od: vincentr® odpovědí: 37 změna:
Dobrý den, prosím Vás, potřeboval bych poradit se zateplením spodní části domu (viz fotografie). Jedná se o krajní řadový dům z roku 77. Štítová strana je plná cihla 45 cm). Celá horní část brizolitova bude zateplená šedým polystyrenem 15 cm. Bohužel nevím co s částí, která je obložena žulou. V této části je umístěna prádelna, koupelna, sklep a 1 místnost, která by v budoucnu měla fungovat jako standardní obytný prostor. V současné chvíli dům vlhkost netrápí. Na internetových poradnách jsem se dočetl, že zateplení obvodové zdi by mělo být minimálně 30 cm pod terénem, ale bohužel je již téměř všude terasa a dlažba. A je pro mě nereálné obkopání domu. Má smysl například zakrýt polystyrenem 10 cm veškerou žulu nad terénem nebo raději ponechat? Mám obavu z tepelných mostů, ale nechci napáchat víc škody než užitku. Předem děkuji za odpověď.

 

 

37 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x
Tím že nechcete jít pod terén tím ty tepelné mosty vytvoříte. Aby byl systém zateplení funkční tak musí být hydroizolace proti vzlínající vlhkosti, stejně tu dlažbu v pergole budete muset rozebrat.
km

a rozebrat asi i tu pergolu, ne?


Děkuji za odpověď. Původní hydroizolace je stále přítomna. Při stavbě pergoly byl terén odkopán a byla k němu přiložena nopová fólie (viz foto). Takže za Vás je ideální postup odkopat 30 cm kolem celého domu a k domu dát ipu a na ni izolaci (polystyrén a vatu)? Pokud bych izolaci dal pouze k současnému terénu, tak může docházet ke vzlínání vlhkosti do vyšších pater a bude tepelný most v místě styku izolace a současného terénu? Není tedy rozumnější variantou, pokud nechci narušit dlažbu kolem domu vůbec žulový obklad nezateplovat? Mám 2 se sousedy se stejným domem a nikdo z nich tuto část zateplenou nemá, na druhou stranu nikdo z nich patrně tuto část nevytápí.
km

"Pokud bych izolaci dal pouze k současnému terénu, tak může docházet ke vzlínání vlhkosti do vyšších pater" Ne.

"bude tepelný most v místě styku izolace a současného terénu" Toto se asi nenazývá přímo tepelný most, ale není to ideální. Může se vám pak v tom místě v interiérů udělat plíseň, protože v tom místě za určitých podmínek bude kondenzovat voda.

"vůbec žulový obklad nezateplovat?" Záleží co tím sledujete a jaké máte priority.

"ideální postup odkopat 30 cm kolem celého domu a k domu dát ipu a na ni izolaci" Ano, ale chce to použít izolaci k tomu určenou, tedy tu, která je vhodná pro styk se zeminou. Jen ten pás dole, někde nad hydroizolací můžete pokračovat běžnou tepelnou izolací.

Nejsem ale stavař ani odborník na tuto problematiku.

Já bych buď zateplil jen nahoře a žulový obklad ne, protože je na tom domě pěkný a dům by zateplením přišel o estetické kvality. A nebo zateplil až na hranu původní tepelné izolace. Mám zkušenosti v podstatě se "stejným" domem, pouze je v řadovce uvnitř a je již řadu let zateplen pouze k soklu, který je asi 50 cm nad terénem a žádné problémy uvnitř domu nevznikají. Je ale zateplen pouze 10 cm EPS.


V současné době máme vysoké faktury za spotřebu plynu. Přisuzuji to nedostatečnému zateplení střechy a žádnému zateplení štítové strany. Mou prioritou je snížit náklady za vytápění, samozřejmě žula se mi esteticky líbí. Beru v potaz dvě varianty buď žulovou část nezateplím vůbec nebo provedu zateplení k současnému terénu. Zajímalo mě, která z variant je menším zlem. Ještě si říkám, jestli má zateplení štítové strany vůbec smysl, jestli nebude tepelný most tak velký, že bude zateplení brizolitové části postrádat smysl. Co je myšleno hranou původní izolace?
km

Omlouvám se, správně má být "A nebo zateplil až na hranu původní hydroizolace".

km

Pokud máte nezateplenou střechu, největší úniky budou tudy.

Vidím také, že nemáte všechna okna nová.

Nezvažoval jste zmapování úniků termokamerou?


Jediné okno, které není nové, je to na fotografii (jinak máme v současné chvíli všude již trojskla). Ano, termokameru jsem již zvažoval, ale bohužel než jsem se rozkoukal, tak bylo jaro, ale možná ji tuto zimu využiju a zateplím až na jaře.
km

každé zateplení, i špatné, má nějaký smysl z hlediska tepelných uniků

správně byste měl obalit do izolantu úplně všechno – balkony, střechy a zdi lodžií a teras – otázkou je jestli to má nějakou návratnost

nechal bych dobře zateplit střechu (možná asi i vyměnil to poslední staré okno) a v zimě bych si pozval tu termokameru

Prvně určitě zateplit střechu. U svého domu když jsem dal na půdu 28cm eps tak spotřeba paliva šla o třetinu doků a tepelný komfort několikanásobně nahoru.
Váš dům je hodně členitý a je tam hodně tepelných mostů a jak budete postupně zateplovat tak tepelné mosty budou výraznější.
Nopová fólie není hydroizolace a před zateplením budete muset řešit hodně detailů.

 


0x

Na třetí fotce jsou dveře, to bude do vytápného prostoru?

Pokud ano, tak zateplení stěny na obrázku číslo 2, dejte od shora až k tomu betonu dole. V celé rovině, bez soklu. Jen sdělte, pro jistotu, kde je hydroizolace.


Moc děkuji za odpověď. Takže pokud to chápu správně, vy byste zateplil vše až k současnému terénu (viz foto)? Mohu všude použít EPS polystyren nebo by bylo vhodnější například v místě obkladů žulou použít prodyšnější materiál (například minerální vatu)? Ano, máte pravdu, dveře jsou do vytápěného prostoru. Dva roky zpět jsme dělali terasu, tzn. že jsme se pokusili srovnat terén (viz foto), je zde lehce viditelné, kde je původní IPA (odhaduji, že je to pár centimetrů pod současným terénem). Terasa byla vysypána štěrkem a k domu se dala nopová fólie.

Až k hydroizolaci můžete dát tepelnou izolaci,

 


0x

Dobře provedená tepelná izolace by měla jí 30cm pod podlahu zateplené části aby to plnilo smysl. Hydroizolace přiložená, přilepená na svislou stěnu s napojením na vodorovnou izlaci pod zdmi a v dalším pod podlahami nemá smysl.


Děkuji za odpověď. Co je tím myšleno z praktického hlediska? Že pokud nebude provedeno zateplení 30 cm pod podlahou vytápěné místnosti (minimálně 50 cm z venkovního prostoru), tak je zateplení zbytečné? Takže pokud by člověk nechtěl jít pod terén, tak je za Vás jedno, jestli provede zateplení k současnému terénu nebo pouze k začátku žulového obložení? Jde mi o to, když nepůjdu pod terén, jestli má vůbec nějaké zateplení smysl. Děkuji za odpověď V.R.

Jaký je výškový rozdíl podlaha suterénu a terénu?


Zepředu (vstup na zahradu) je rozdíl nulový. Při pohledu na boční stranu, tak u prvního okna je to asi 25 cm a dál se terén postupně trochu zvedá, takže i ten rozdíl roste. Odpoledne mohu změřit přesněji.

No nevím osobně bych si to raději odkopal a zateplil na danou hloubku (minimálně po podlahu) XPS do výšky cca50cm nad terén, stěrku s perlinkou a na to přiložil na ochranu nopovku ,

 


0x
Jde o to, kde ta ipa vede za zdi. Ale pokud to doted nedelalo problemy, tak nebude ani potom. Vytahal bych potrebne rady dlazebnich kostek, obnazil ipu a dal radu xps nebo perimetru, pokud chcete mit odskok, tak nejakou 12-14cm na stojato 30cm pod teren, asi nejlepe na penu, tou by nemelo tolik vzlinat. Dale pokracovat 15cm eps.
doplněno 09.09.24 08:45: Respektive pouzil bych penu v okoli ipy, protoze lepe i na penu je za trest. Jinak ja jsem treba v horsi situaci. Soudruzi udelali zaklady vcetne podlah do vysky 70 cm a ipu dali az pak ale jen pod zdi. Takze mi po zatepleni teoreticky muze jit vlhkost do podlah

Dobrý den, děkuji za odpověď. Bohužel to není jenom o oddělání kostek. Z boční strany je navezeno velké množství štěrku a jsou již zabetonované obrubníky. Z přední částí je břidlice v betonu. Potřeboval bych vědět, jestli má smysl zateplit pouze k terénu a případně jaká jsou rizika takového počinání. Zatím situaci chápu tak, že by se mohla tvořit plíseň v interiéru, v místě, kde zvenku bude končit zateplení a zateplení nebude fungovat dokonale, protože půjde stále chlad ze spodní zámrzné části.

Nebyl by jste prvni ani posledni. Myslite si ze firmy v mem okoli obkopavaji sokl? Nee. Ale pokud to rozeberete, tak pozitivni je, ze si muzete udelat nekde chodník. Jinak pokud nemate strechu, tak udelte nejprv tu. Je to nejvyssi ztrata. Ja mam zafoukano 30cm

Nevím jaké máte firmy v okolí ,ale u nás jsme to poctivě dělali-tedy pokud šlo zateplení i neobývaného suterénu!


Mně šlo především o to, jestli má vůbec smysl žulový obklad zateplovat, pokud nepůjdu pod terén. Ale asi by bylo nutné prvně prostřednictvím termokamery a následně výpočtu zjistit o kolika procentech/částkách ročně se bavíme.

má vůbec smysl žulový obklad zateplovat, pokud nepůjdu pod terén***jednoznačně to má smysl zateplit, i bez výpočtu, pouhým odhadem.

Jaká by byla úspora, by se dalo celkem poměrně snadno i teoreticky spočítat i bez termokamery. Jde o výpočet tepelných ztrát zdiva. Spočítat na základě nynějších stěn a pak totéž s předpokládaným zateplením. Ovšem vzhledem k tomu, že je část pod úrovní terénu (zde jsou ztráty určitě menší) a výpočty se provádí na extrémní vnější teploty, tak podle mne by byl efekt zateplení této části objektu poměrně nerentabilní. Zejména provedený z té vnější strany. A jak jsem psal, pokud bych to zateplit chtěl, tak bych se vůbec nebál to zateplit zevnitř, jak jsem popsal v předešlém příspěvku. Pokud by byly prostory užívány a běžně větrány, žádné nebezpečí plísní, aspoň podle mých zkušeností, by nehrozilo.

Jak často říkám, co Čech, to jiný názorů.

 

 


0x

Pravděpodobně se na mne nyní "vrhne" množství "teoretických" odpůrců. Ale já bych každopádně takový krásný žulový sokl nezakrýval. A vzhledem k celkové "zateplované" ploše bych odhadl, že pokud by byla tímto "zateplením" úspora 3-5 %, z celkových nákladů, tak to bude až moc. Jinak, k první větě mého příspěvku. Když už tedy ano, tak co zateplit vnější zdi zevnitř, at už EPS, nebo vatou mezi konstrukcí a zakrýt SDK , v koupelně a sklepu voděodolným a pod ním pochopitelně parotěs? Jednoduché a bez uvedených poblémů a složitostí. A výsledek stejný, nebo možná ještě lepší.

Vlastní osobní zkušenost. Podkrovní, trvale obydlená místnost i s kuchyňským koutem (každodenní vaření). Zde prověřeno zateplení vnější štítové zdi 4m x 2,3m , síly 30 cm z cihel, zevnitř v roštu 8 cm Rotaflex, parotěs-igelit, dřevotříska + tapeta (zhotoveno před 38 lety !) a žádný problém.

Jinak celý baráček, z roku 1924, (klasická cihla síla stěn 40 cm) , mimo ty štíty vzhledem k výšce, "obalen" Rotaflexem 8 cm s krytím 7 mm eternitovými deskami na dřevěném roštu (tehdy nic jiného vhodnějšího nebylo) a nástřikem plastovou omítkou. A po realizaci měřena úspora, která činila cca 40 % předešlých nákladů na vytápění (měřeno odběrem elektrického kotle přímotopu, před a po zateplení).

juko

Udělejte to, jak napsal bohumil. Krásný žulový sokl nezakrývat, je to největší blbost.

paveldvorak

určitě ne polystyrenem, použil bych ytong muiltipor, 8cm na strop klidně 40cm

Bohumile, "takový krásný žulový sokl nezakrýval", opravdu je tak krásný? To bylo v minulém století modní, ale krásné?

Nahoře břízolit, dole kámen.

km

Ano, ta žula je na tom domě určitě krásná a to bez ohledu na dobu. Je to kvalitní trvanlivý přírodní materiál, navíc to není pouhý obklad.

A brizolit, pokud je dobře udělaný, je rovněž moc pěkná, kvalitní a trvanlivá omítka. Kam se hrabou dnešní běžné silikátové omítky.

Na tomto domě je ten brizolit ovšem slabší estetické kvality, hezčí je dobře udělaný škrábaný než stříkaný.

km, ano, správně, co člověk to názor.

určitě krásná a to bez ohledu na dobu.

Ale že se to dneska již nikde nedává, když je to tak krásné..

Jak tedy zateplit tuto stěnu, aby neměl uvnitř plísně?

km

milancukrar: protože je to drahé, ale i tak se to dá občas potkat na nových stavbách

p.Milane kdo dnes bude zdít z kamene , když to umí více méně jen pár starších zedníků, kteří pokud nejsou, tak do pár let budou jen důchodci. Čest výjímkám, ale těch je hoooodně málo!

Další než se vyzdí z kamene jen to to tecnické přízemí tak vedlejší stvaba z cihel (protherm, hepuz, ytong, KM-Beta ) už bude pod krovem!

tepelný odpor materiálu je jasný, kdo si postavý mizerně izolovanou stěnu?

 

kozy

0x

Kolik MWh plynu spálíte v této pidi řadovce?

Začal bych střechou 50 cm a boční stěnou 25 cm (Alespoň 15 až 25 cm pod terén) a pak by se vidělo


Spotřeba v situaci kdy řadovku obýval 1 člověk byla kolem 25 MWh plyn (kondenzační kotel 5 let starý). Určitě začneme střechou, bohužel je dvoupláštová s větranou mezerou, takže nemohu dát izolaci na střechu, ale musím z vnitřní strany a nemohu si dovolit moc snižovat světlou výšku, takže tam narvu max 30-35 minerální vaty, ale určitě lepší než nic.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]