Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výběr fotovaltaiky

Od: jirkak odpovědí: 28 změna:

Dovolím se navázat na svůj nedávný dotaz ohledně dotaze NZÚ light pro ohřev vody. Mám několik nabídek, kdy se mi nejvíce líbi 2 varianty:

a) Panely Trina (5× 510 Wp) + střídač AZ Water + bojler

b) Panely Canadian Solar (5× 545 Wp) + střídač Antik GW MK48 + bojler

Mohu se zdejších odborníků zeptat na názory/zkušenosti s výše uvedenými?

 

 

28 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x
Ani jedna. 5 sebe výkonnějších panelů je málo pro originální spyrálu v boileru, leda v ceně by byla spyrála pro menší napětí. Problém je v tom když je poloviční napětí tak výkon není poloviční ale čtvrtinový. Optimální je cca 8 ks panelů o vykonu 200 až 300Wp, než méně kusů výkonějších.
doplněno 27.03.24 12:08: U střídavého napětí se uvadí efektivní hodnota, neboli ekvivalentní hodnota stejnosměrného napětí která udělá na odporové zátěži stejný výkon.
Aby topná spyrála boileru přes střídač měla stejný výkon musí být napájená solárními panely o napětí cca 300V.
Budou li 5ks panelů o napětí 5 krát 32V tak výkon bude čtvrtinový, ač panely můžou dát větší výkon.
dotace

To je pravda že se před dotací (Když si to každý schopný byl schopen postavit za 8 až 15 000 Kč) dávalo 6-8. Každopádně čím vyšší celkový výkon, tím lepší. Však ten panel je asi ta nejlevnější položka ze všech položek

Ale on to má na dotaci, takže zadarmo. Proč by u toho přemýšlel. Zaplatíme mu (Nebo spíš jeho dodavateli, těm montérům a tomu kravaták kovy, který bude tak šikovný, a podepíše to s ním) to my, občané v ekonomicky aktivním věku...

ježíš to je zase projekt! Podmínkou mělo správně být doložit, kolik za posledních 5 let vynaložili na TUV! Mě 90 tisíc stačí asi tak na předchozích 50 let ohřevu TUV..)

 

jirkak

0x
Bojler na na ± 2000 W, pro by to nemělo stačit?
gg*
Protože napětí.
Jestli těch 5 panelů dokáže v součtu dát minimálně 220V, tak to bude použitelné. Hledejte pro ty panely údaj o napětí. Zajímá vás ten nižší údaj (pracovní napětí).
jirkak
Aha, děkuji za upřesnění, o hlídání tohoto údaje jsem vůbec nevěděl. Obě varianty mají v součtu to nižší napětí cca. 210 V. Takže ideálně přidat panel?
gg*
210V už bude fungovat relativně dobře. Jeden panel navíc by byl lepší. Otázka je, jestli se to finančně vyplatí (o kolik bude vyšší pořizovací cena)
jirkak
A výsledné vyšší watty nevadí? To asi ohlídá střídač?
gg*
Každý střídač má nějaký limit. Pro napětí i proud. To se musí dodržet. To by si dodavatel doufám pohlídal. Ale u toho jednoho panelu navíc by to neměl být problém.

 

jirkak

Na základě rozběhlé diskuze přikládám upřesňující parametry pro oba "finalisty":

a) 5× Trina Vertex 510 Wp, prac. 43,2 V (= 216 V), měnič AZ Water Iverter - max. 3600 W.
b) 5× Canadian Solar 545 Wp, prac. 41,5 V (= 207,5 V), inverter Antik GW MK48 - max. 3000 W.

Z toho co zde padlo, by asi bylo nejlepší dát první variantu s panelem navíc? Ve výsledku by to bylo 259,2 V a 3060 W. U druhé varianty se mi líbí ovládací prostředí měniče (je na WiFi, sledování údajů apod)., ale zjevně by nebyla výkonostně šance tam přidat šestý panel. JInak v obou variantách je totožný bojler s topným tělesem 2200 W.

jirkak

Ještě doplním, že po výzkumu jsem upustil od možnosti instalovat střídač s další zásuvkou kvůli již zmiňované sinusoidě, nerad bych si oddělal jiné přístroje v domácnosti. Sice to zní lákavě, v létě přebytky určitě budou, ale nemusím mít vše, bojler bude stačit .
gg*
Tady ty konfigurace s 5 panely budou fungovat tak, že do bojleru s 2kW spirálou při cca 210V dodají max asi 1700W. Po většinu roku to bude fungovat úplně bez problémů (protože energie bude dostatek - dlouho světlo (když teda není hnusně)). A 1700W to ohřeje sice za delší dobu, ale to až tak nevadí. Cca prosinec až únor bude energie málo i s dalším panelem, takže je to jedno. Nechce se mi hledat maxima těch měničů, jestli by ten panel navíc zvládli nebo ne. Cena za další panel + další materiál asi nebude likvidační, ale je otázka jestli se to někdy zaplatí.
jirkak

Právě že ten panel navíc by asi zvládla jen první varianta (6×510 Wp = 3060, měnič AZ je na max. 3600 W). Druhá varianta by byla 6×545 (= 3270 W), ale měnič ANTIK je na max. 3000 W. Bohužel (záleží na úhlu pohledu), ten druhý měnič je s displejem a WIFI s možností sledování údajů, ten první měnič má jen přepínání, co má do bojleru posílat (sít/slunce/automat).
gg*
Ještě jeden postřeh. Některé tyhle jednoduché měniče neumí omezit napětí, takže přidání panelů zvedne napětí. Takže hlídat i to, aby nebylo příliš vysoké.
jirkak

Že by mohl měnič poslat do bojleru více voltů a nějak ho poškodit? Těch 259 V by tedy mohlo být rizikem?
Reálně do bojleru tolik nepujde. Tohle je hodnota stejnosměrného napětí z panelů, tady zároveň maximální hodnota obdélníku ze střídače. Ten ale určitě nemá střídu 100%, vždycky tam budou pár % mezery a nějaký ztráty, navíc v síti taky nemusí být vždycky přesně 230V, ale je tam tolerance až do 253V.
jirkak

Takže pracovních 259 V by vadit nemělo? Nehrozí nějaký výkyv, kdy by tam ho "vlítnout" víc?
Tady ty stavebnice jsou nevhodně sestavené, ale je to na dotace, takže firma si vydělá a víc je nezajímá. Když vám dají panel navíc zdarma, proč ne, ale osobně, proč dávat na střechu víc než potřebuju prodlužuje návratnost. Bojler to zahřeje za tři hodiny, zbytek dne to nevydělává. Druhá zásuvka na střídači se vždy hodí nebo pořídit klasický sinusový střídač. Je to sice dražší ale lze využít většinu výroby.
jirkak

Takže z vašeho příspěvku jsem pochopil, že byste zůstal u "běžné" varianty, tj. 5 panelů, cca. 216 V a 2550 Wp? Já pořád přemýšlím, jestli tím panelem navíc (tj. 259 V a 3060 Wp) si nějak polepším (tj. spirála pojede v případě dobrého počasí na plný výkon), v horším případě abych si nakonec neuškodil kvůli přepětí.
gg*
Panelem navíc si trochu vylepšíte výkon když bude právě málo sluníčka. Když je hezky, tak i těch 5 panelů ohřeje bojler bez problémů. Například dopoledne už bude voda ohřátá a odpoledne už se bude FVE jenom flákat. Otázka právě je, jestli se ten panel navíc zaplatí. Jestli tu první sestavu, tam jste psal 206V, tam bych ten panel navíc asi chtěl, ale psal jste, že to nezvládne možná měnič kvůli výkonu. U druhé sestavy bych u panelu navíc váhal, jestli se to vyplatí.
jirkak

Ač to někteří neradi slyší, tak právě onen jeden panel navíc by vlastně byla moje jediná investice do celého systému. Takže se rozhoduji, jestli zůstat u nulových nákladů a nebo si pár jednotek tisíc Kč připlatit a mít 259 V, 3060 Wp, to vše s měničem na max. 3600 W. Bohužel jsem nikde nevyčetl, jak je to s případnou ochranou přepětí. A nebo zůstanu u nulových nákladů, 216 V a 2550 Wp s (pravděpodobným) ujištěním, že přepětí nic nezničí. Že dodávající firma chce udělat vše co nejrychleji a shrábnout co největší podíl z dotace a nejlépe v zápětí zmizet je mi jasné, proto se snažím vymyslet takovou variantu, která mi bude dlouho sloužit a nebudu muset nikde řešit nějaké dodatečné úpravy.

 

 


0x
Dražice mají suché spirály i dvojité. Takže lze mít třeba 2kw do zásuvky a druhou klidně slabší, třeba 1-1,5kw na střídač. Není pak třeba platit panely navíc, ale musí se dodržet napětí, jinak půjde výkon dolů.

 

js

0x

Nejsem odborník, ale mám zmiňovaný ohřev bojleru instalovaný před týdnem, tak se podělím o tu krátkou zkušenost.

Sestava: 4 panely po 550Wp (typ neznám - neuveden v nabídce), měnič V-SH-2000, bojler 120litrů, 2,2kW.

Orientace panelů sice není optimální, ale i tak máme dostatek teplé vody bez nutnosti příhřevu ze sítě a doufám, že v létě to bude ještě lepší.

Je to na dotaci, tak proč to nezkusit.

jirkak

Děkuji za postřeh! U nás ta orientace také nebude úplně ideální, prostě sklon střechy na jih nemáme... Co se panelů týče, tak jsem zatím vyzkoumal, že tedy není důležité řešit jen watty (Wp), ale i volty. Není to ani tak z důvodu, že by se bojler neohřál, ale že by mu to pak max. trvalo déle. Je super, že zde od Vás mám potvrzení, že i se 4 panely to funguje už teď v pohodě. 4 panely ze všech mých nabídek dává firma Schlieger, ale mají v nabídce jen 100 l bojler a jiný typ měniče. Když pominu, že recenze na ně nejsou úplně ideální, tak my těch litrů potřebujeme více, jsme doma 4.
Boiler 100l to je tak pro 1 osobu. Zásobnik TUV u fotovoltaiky má být dimenzován na 3 dny!
Tyto vaše nabídky jsou jen důkazem že dotace jsou velice neefektivně využity.
jirkak

Již 15 let máme doma Dražice 160 litrů, za celou tu dobu nám teplá voda nikdy nedošla, a to nemáme teplotu ohřátí nastavenou ani na "optimum", ale kousek pod. Takže pokud bychom dostali nový bojler, opět 160 litrů, nemám sebemenší problém.
U fotovoltaiky je to jinak, protože každý den nesvítí slunce naplno od rana do večera. Proto je nutná velká akumulace aby se využilo maximum solárních zisků. Nedobré firmě je jedno jaká bude návratnost investice do fotovoltaiky, ta chce kšeft a láká na výhodnou nabídku.
U mé fotovoltaiky jsem byl loni mimo topnou sezónu zcela soběstačný a topná sezóna se zkrátila. Kdo vidí rádoby lákavou nabídku necht dotápí ze sitě při každém zamračeném dni, však peněz bude mít dost když dostane dotaci.
jirkak

Já to bral tak, že v případě fotovoltaiky přidám bojleru na teplotě, ostatně i na ovládání se určuje, na kolik stupňů má ohřívat v případě sítě a na kolik v případě slunce. I tak ale děkuji za další tip, myšlenka většího bojleru nebude od věci.
Místo 65 ohřívat na 85 stupňů si trošku pomůžete, ale jen o par procent nikoliv na několik dní. Při vysoké teplotě TUV musíte řešit riziko opaření, například směšovací ventil. Zvětšit akumulaci lze také zapojením 2 boilerů do série.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma jak funguje bojler

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]