Nejste přihlášen/a.
Bezpečně bych to u sebe udělal tak, že v kuchyni dám podružný rozvaděč a do něj tři jističochrániče 16A/30mA za pár korun z Číny. Ten 3f na začátku bych nechal, proč si přidělávat práci.
Děkuji moc za odpověď. Je připojení toho jističochrániče složité? Přemýšlím jestli mám někoho volat anebo bych to zvládl. Zásuvku, vypínač a takové věci zvládnu, ale zase se za každou cenu nechci montovat do všeho. Z 3f jističe mi do kuchyně vede pětižilový kabel (černý, hnědý, šedý, modrý a uzemnění). Znamená to tedy, že bych musel do dalšího podružného rozvaděče přivést tento kabel, rozdělit si ve svorkovnici nulu na třikrát (myčka, trouba, 1f sklokeramická deska) a vést jistočochráničem vždy ze shora 1f + nulu a zespodu jistočochrániče vést kabely ke spotřebiči. To samé udělat pro 2f a 3f. Uzemnění si rozdělit ve svorkovnici a vést ke každému spotřebiči zvlášt.
Zeptám se tedy, pokud vypadně např. 1f, tak ostatní 2 spotřebiče pojedou a nebo to vypne i hlavní jistič 3f? V podstatě mi nevadí, že pokud nastane nějaká chyba, tak pokud to vyhodí všechny 3 spotřebiče, spíše mi jde o to aby se nikomu nic nestalo.
Jo, tak bych to u sebe udělal. Vypadne jeden, zbylé dva běží. Pouze pokud by současně vypadával i ten 3f na začátku, tak bych to řešil - "bezpečně" jeho výměnou za jiný s charakteristikou "D" nebo "C", méně bezpečně, že ho úplně vyhodím.
Ale jinak je samozřejmě lepší a správné obrátit se na člověka, který má oprávnění toto provádět a na jiného, který provede revizi, protože pak nenadáváte sobě, ale někomu jinému, kdo to zkonil.
Tomu sa hovori "zdruzeny obvod" a ma to svoje pravidla. Nebezpecny je stav, ked tam date samostatne istice pre kazdu fazu, potom zhodite jeden a dalsie dva vodice v kabli su pod napatim.
Dalsie riziko je pretazovanie N vodica (zrejme prierez 2.5mm2) harmonickymi prudmi, teoreticky pri odporovej zatazi (rura na pecenie) nic nehrozi, ale varna doska moze tie harmonicke vytvarat.
Dobrý den!
"riva" mne s návrhem řešení, kdy se v kuchyni osadí nový podružný rozvaděč předběhl. Předpokládám, že tam není taženo "pět kabelů" , ale jen jeden pětižilový kabel 5x2,5. Jen pro zajištění selektivity jištění bych jistič 3x16A v předchozím rozvaděči nahradil jističem 3x 20A.
Děkuji moc za odpověď. Je připojení toho jističochrániče složité? Přemýšlím jestli mám někoho volat anebo bych to zvládl. Zásuvku, vypínač a takové věci zvládnu, ale zase se za každou cenu nechci montovat do všeho.
Ze 3f jističe mi do kuchyně vede pětižilový kabel (černý, hnědý, šedý, modrý a uzemnění). Znamená to tedy, že bych musel do dalšího podružného rozvaděče přivést tento kabel, rozdělit si ve svorkovnici nulu na třikrát (myčka, trouba, 1f sklokeramická deska) a vést jistočochráničem vždy ze shora 1f + nulu a zespodu jistočochrániče vést kabely ke spotřebiči. To samé udělat pro 2f a 3f. Uzemnění si rozdělit ve svorkovnici a vést ke každému spotřebiči zvlášt.
Zeptám se tedy, pokud vypadně např. 1f, tak ostatní 2 spotřebiče pojedou a nebo to vypne i hlavní jistič 3f? V podstatě mi nevadí, že pokud nastane nějaká chyba, tak pokud to vyhodí všechny 3 spotřebiče, spíše mi jde o to aby se nikomu nic nestalo.
Ano, jak navrhujete to zapojte. Pokud "vypadne" jeden ze tří jističochráničů tak zbývající dva "poběží" stále. Jen při případném větším zkratu na jednom z tří obvodů se může někdy stát, že současně vypadne i přechozí třífázový jistič a "vypadne" to celé. To se někdy stává.
Místo svorkovnice pro rozbočení N před jističochrániči je možné propojit vstupní N svorky chráničů vhodnou propojovací lištou /hřebínkem/. Nutné to ale není, váš návrh propojit N na svorkovnicí N /modré/ je také akceptovatelný.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.