Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím může mi někdo popsat jak se svařuje ele. svářečkou? Nemám o tom tušení a chci se naučit a tak bych chtěl znát alespoň základní věci, nebo poradíte mi na jaké stránce najít? Děkuji
To,co se chceš naučit stylem:Jedna paní povídala,se učí učňové tři roky.Nejde jen o samotné sváření,ale i spousta předpisů kolem bezpečnosti práce.Pravděpodobně by bylo nejlepší sehnat někoho,kdo tě to v praxi naučí a k tomu si prostudovat předpisy.
JABRAKA
Já teda neznám nikoho kdo dělal svářecí kurz 3roky. Běžně trvá základní kurz 3- 6 týdnů dle četnosti docházky a metody svařování.
Opravdu existoval dvouletý učební obor universální svařeč,já sám jsem ho absolvoval,samozřejmě tento učební obor měl široký záběr všech svařovacích technik tehdy používaných.Doporučuji si přečíst příručku o svařování.Sám dnes svařuji jen na chatě jednou za rok nějakou drobnost.Musím ale upozornit zájemce o sváření,že svař.transformátory z Penny nebo Kauflandu za 1.500 kč budou pro začátečníky zdrojem problémů,nebot nemají usměrňovač ani ventilátor a sváření s nima je velmi obtížné.Vím o čem mluvím,svářel jsem asi 35 let a mám 2 st.zkoušky a vždy,když něco musím už svařit,tak nadávám v několika jazycích.Lépe je,něco si připlatit a koupit slušný svař.invertor.
Michale, naučit se to můžete jen od někoho. Z knihy to nenaučíte. Musíte zkoušet, zkoušet, zkoušet. Páč když se vám přilepí elektroda, tak nevíte proč. To musí někdo nad vámi stát a učit.
I sebelepší učitel blbce nenaučí svářet kvalitně. Dokážu jen tlusté železo, ale na speciální sváření volám synka nebo kámoše.
Nemám talent.
Rádcové předemnou řekli všechno a jasně.Nezahrávejte si se zdravím a životy lidí.Jděte do zákl. kurzu.
Aneb všechno chce svý, pokud začne samouk svařovat silové sváry je to velmi, velmi, velmi nebezpečné, nejlepší od někoho odkoukat a pochytit alespon základy...
Ono ani tak nejde hned o život ,ale stačí aby při sváření někde něco zapálil a nikdo se sním mazat nebude. Přesně nevím co myslíte pod pojmem "silové sváry" , ale do pevnostních svárů a nosných konstrukcí by se bez papírů pustil jen opravdový dobrodruh. Bohužel takto dnes riskuje spousta lidí bez papírů, stejně jako s motorovou pilou. Já vím ,že ten kurz je poměrně drahý ,ale ten trest může být ještě dražší.
O svařování se nejvíce dozvíš tady svarbazar.cz/...
Ke svařování el. obloukem je více druhů svářeček. Proštuduj to tam a zjisti jakou máš a co budeš potřebovat krom rukavic a kukly což je základ. Zjistíš si jak tmavé sklo používat jaká je na kterou práci dobrá elektroda atd.
Hodně zdaru a nenech se odradit až se elektroda ze začátku parkrát přilepí.
Já jsem našel doma svářčku je to nejspíš trafo je to fakt těžká svářečka zn: Elektrokov JS 90F - 155A, na co je tato teda jestli je to trafo svářečka dobrá? Jak se s ní zachází?
Právě že nikoho kdo umí svařovat neznám, nebyly by alespoň základní popisek nebo nějaké video někde?
Možná se Vám to bude zdát divné, ale chirurgovi také nestačí pročíst si anatomický atlas a 2x zhlédnout Nemocnici na kraji města aby mohl začít samostatně operovat byt jen pouhé slepé střevo.
doplněno 26.04.10 22:00:Jako naprostý laik bych se sám pokusil svařit jedině kafe s rumem.
Svářečka je těžká z roku 1986 a jde připojit jak na 220V tak na 380, je to tedy trafo?Nebo ne?
trafo tam bude určitě, ale zdali je usměrněné, či nikoliv. Budete používat "bazické nebo rutilky" elektrody?
Lujsi ,ale tam šlo co koupit a pak se řešil plyn pro CO2
Pro tazatele, určitě je u vás v oklí nějaká zámečnická dílna nebo malá Fy kde svařují. Nejlépe se tam zastavit a domluvit se kdy budou něco svářet aby vám to alespoň předvedli a poradili. Je to rychlejší a hlavně jednodušší než se učit "bojem".
Ahoj,Michale je to pomerne jednoduche,vemes eletrodu v tvem pripade ,3.15 bezna eletroda basicka,(rutilkama se neuc!)hodne ti to ubere ne citlivosti rukou), nastav na svarecce mezi 70-100A,zalezi pri jake poloze varis a co varis.mas pripravenou kuklu .nastavenou a samozrejme zaplou svarecku) material-kus ocisteneho zeleza ,vlozim eletrodu do klesti s ocistenym koncem(pripravenej konec pro uchopeni-drat cca30mm dlouhy)priblizim se k materialu ,sklopim helmu,skrtnu elektrodou o material(neklepu sni jak datel) o matros)jakmile chytne oblouk,odalim elektrodu cca3mm od materialu a tahnu elekrodu z leva do prava,hlavne dodrzuj mezeru mezi elektrodou a svarovanym materialem.muzes pouzivat bud pulkruhovou -)) techniku a nebo pouze tahnout elektrodu jednosmerne- bez pulkruhu.Ja zacinal ve 12letech na 500kgTriodine-vyborna masina otec -PEKAR ) mne naucil zaklady.po tejdnu vareni jsme zrekonstruovali z kamaradama prvni motorku svarili jsme si ram,kterej jeste dodnes nekde lezi v kulne).v patnacti jsem sel na zamecnik-kovar ,absolvovaj jsem 14deni kurz svareni se skolou a dnes mi je 33 a zivim se stim dodnes.
Kolego popsal jsi to celkem srozumitelně a je jasné ,že pro svářeče to je plně pochopitelné. Pro začátečníka by bylo opravdu nejlepší to vidět a zkusit v přítomnosti někoho kdo to umí. Zatím bych na jeho místě trénoval nahození oblouku (což mu asi bude dělat největší problém ze začátku). Taky bach nejprve používal jednoduchý svár a až se naučí držet sklon elektrody pak zkoušet do "pulkruhu". V čem se asi nezhodneme je ten obal elektrody, já tvrdím že se lépe naučí nahodit oblouk s rutilkou ,ale to je jedno je to věc názoru. Nicméně gratuluji že ještě sváříš já po 12 letech sváření z toho 2 roky hliníku jsem od toho odešel. Práce pěkná ,ale průdušky byly opačného názoru.
Ahoj Michale.
Svářečka, kterou máš, je "naprosto debilní trafo", tedy zařízení, které nemá žádnou elektroniku nebo usměrňovače ani žádné jiné regulační a ostatní vychytávky dnešní technické doby. Takže když se s tímhle naučíš zacházet a svařit k sobě několik želez tak, aby neupadly když je zvedneš ze země nebo vyndáš ze svěráku, máš předpoklad potom svařt cokoliv čímkoliv.
Pro začátek, na zkoušku, bych doporučil dva kusy železa, rozumnou elektrodu (osobně doporučuji ER-117), průměr asitak 2,5, a svařit je dohromady. Takže ne svářečské brýle (jak jsem tady někde četl), ale kuklu (jinak budeš vypadat jak když zaspíš v solárku), rukavice nebo zástěru jsem nikdy nepoužíval - ale já jsem byl vždycky tak trochu kaskadér - ale hlavně bacha na okolí aby něco nechytlo. Takže na betonu, nebo po ruce aspoň kýbl s vodou!
No - a pak zapnout svářečku - když dáš víc proudu tak se ti to rozteče, když dáš míň tak to nebude držet - (třeba 100A) - to si musíš ošahat a vyzkoušet. uknout, a když to začne hořet, tak tu elektrodu trošku oddálit aby se udržel elektrický oblouk. Ze začátku to nebude lehký, buď se ti ta elektroda přilepí a nebo do toho budeš klofat jako datel a nic.
No a když se ti podaří první "housenka", tedy první "delší" svár, kterej se ti bude trochu líbit, tak to nech vychladnout, a oklepej "strusku" (to je ten povrch vlastního sváru) špičatým kladívečkem, a uvidíš, jestli ti z toho "krásného" sváru zbylo aspoň kus železa.
A jestli jo, a jestli pak vyndáš ty dva kusy železa z toho svěráku a nerozpadnou se, a jestli už nepřijížděj hasiči, tak jsi udělal vstupní test na svářeče - kutila. A pak můžeš zkoušet "svoje" spoje zatěžovat - třeba vlastní vahou, vahou plotu. Zatím se nepouštěj do svařování traverz, který ponesou střechu tvýho baráku, na to máš ještě čas!
Na závěr - doporučuji mít ve svěráku železa, v jedné ruce kuklu a v druhé ruce kleště s elektrodou. Pro začátečníka - kutila (bez kursu a zkoušek) NEDOPORUČUJI "náhlavní" kuklu, už jsem viděl "volnou" ruku přejetou obloukem - hnus!
Všechno, co jsem teď napsal, je z mé vlastní zkušenosti, takže DRŽÍM PALEČKY!
A hlavně nesvařuj v polobotkách!Když byTi taková žhavá kulička skápla do boty-tak takovej step by nezatančil ani Jirka Korn.
Milane je to možná k neuvěření,ale pokud to kápne do boty tak jsou dole stejně rychle svářečské "perka" jako pantofle a to my věř dodnes mám na kotníku jizvu
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.