Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pokles napětí, problikávání jedné fáze

Od: tomtoza* odpovědí: 32 změna:

Zdravím, potřeboval bych tip na vyřešení problemu...chata...3fáze připojení, dole na cestě budník s elektroměrem, hlavní jistič, 30m zemí kabel, rozvodná skříňka...a rozhozené fáze na jednolivé okruhy...zásuvkový, světelný, k ohřívači...a jeden okruh nepravidelně zlobí...pokud připojím vrtačku, vysavač či indukní vařič...nastane problem, problikávání, pokles napětí, nezapne se spotřebič...a to trvá i po vypojení spotřebiče...pomohlo shodit příslušný jistič a srovnalo se to...ted už ani to nepomáhá...několikráte zkontrolováno utažení spojů v krabici, v zásuvce, na jističi, pak i výměna jističe...nepomáhá nic...nenapadá vás něco? diky.T.

 

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jd

5x

Někde na 90% musí být povolený nebo uhořelý spoj. Typicky hliník. Musíte provést diagnostiku a postupně připojovat blíž a blíž hlavnímu rozvaděči, dokud problém neeliminujete...

Také můžete změřit izolační vlastnosti megmetem nebo spíš na to někoho pozvat

Ps: dočasně můžete potrefenou fázi nepoužívat. přepojit na zdravou fázi, Ale to je potřeba vědět co děláte.


doplněno 26.07.22 20:11:

Pokud se vám problém děje na všech 3 fázích, pak bude problém v PE(N) vodiči.

Když jsem opravoval jednu chatu, ze 70 let, měli to zapojné tak na prase, že tohle se stalo, po připojení silnějších spotřebičů, na několika místech v rozboč. krabicích a prosmyčkovaných zásuvkách ve zdi...

A jako hlavní přívod do VŠECH zásuvek z rozvaděče byl CYSY 2 x 1,5 do jedn zásuvky, ze které prosmyčkován dále, jenže nevedl ani do rozvaděče a byl napojen někde ve zdi kde uhořel...

Jeden revizák nebyl ani schopen najít zapojení (odkud co kam vede) a druhá firma nebyla schopna to opravit, tak jsem to musel opravit sám.

tomtoza*

diky za názor...přesně tak chci ted o weekendu postupovat...potrefenou fázi odpojit v nově vybudované části a postupovat směrem h hlavnímu rozvaděči ...nějaké znalosti mám, jinak bych se do toho až tak nepouštěl...kdysi jsem měl paragraf 5...a děje se to pouze na jedné fázi...diky a ještě pročtu další názory

 


1x

Kontrolovali jste mimo součástí fázového vodiče i příslušný nulový /N/, nebo PEN vodič a jeho součásti. I tam může být problém. Někdy se na to zapomíná.

 


0x
Tip je jednoduchý, zavolejte elektrikáře at opraví závadu.
jd

Kdyby to bylo tak jednoduche! Viz doplněno 26.07.22 20:11:

tomtoza*

...jasný...diky...ještě právě zkouším svépomocí...ale třeba to tak dopadne...

Bez měřáku ipedanční smyčky se taková závada hledá špatně, pro orientační měření stačí ten nejednodušší měřák který se skládá z voltmetru a odporové zátěže.
jd

@Ra20z na to přece stačí i prastarý přístroj od pana Jaromíra Vadase - viz příloha (vadaska), zemřel asi na následky výslechu StB v 1952,

dnes spíše v moderním provedení provedení SN-4

zde staré kousky poradte.cz/...


Vadaska.pdf529.13 kB
Nestačí vadaska, hodnoty desetiny až jednotky ohmů s vadaskou nepoznáte.
jd

Myslel jsem Vadasku na rozpoznání, jestli je tam alespoň trochu tvrdší proud, když běžná diodová zkoušetčka za 15,- svítí i na nuláku, kde se na indukuje ...

Desetiny ohmu ma normalni vodic nebo se pletu? Dobrá tedy a čím rozpoznat špatný spoj? Megmetem a PU 170, 180? Nebo nějaké jiné tipy od vás? Nechám si poradit, člověk se stále učí

Určitě měřit zkoušečkou co má 2 hroty.
Doma mám PU130 s originál odporovou zátěží. Principem měření je zatížit obvod a na základě poklesu napětí odečist výslednou hodnotu, pučko funguje jako voltmetr a na stupnici jsou krom hodnot napětí i hodnoty impedanční smyčky protože zátěž má známou hodnotu.
Tyto jednoduché měřáky dnes nevyhovují protože dlouho zatíží obvod velkým proudem a výsledné hodnoty jsou zkresleny právě o ty špatné spoje které se ohřejí a mění vodivost, pro orientační měření stačí, když máte tři fáze porovnaváte všechny a musí mít přibližně stejnou hodnotu.
Profesionální měřící přístroje zatíží obvod jen během několika period a výsledek měření není zkreslen o ohřátí přechodových odporů.
Pro jednoduché měření impedanční smyčky potřebujete: voltmetr, kleštový ampérmetr, zátěž napřiklad přímotop, kalkulačku, ohmuv zákon.

 


0x
Tipuji to, že někde bude povolená nula. Nebo nebude vůbec připojena.
jd

Kdyby nula nebyla připojena, tak by přece nic nefungovalo!

kenav

To by jsi se divil,

tomtoza*

...prověřím...diky...jen mne mate, že třeba na televizi, nabíječky, lampičku to funfuje, ale rozhodí to ty silnější motorové spotřebiče...ostatní fáze na ohřívač a do kuchyňské části šlapou bez problemu

jd

Protože je tam studený spoj a zahřeje se. Vznikne oblouk a ... Otázka času kdy shoří úplně.

tomtoza*

jo...to by vysvětlovalo, proč už nyní se to nechce uvésti do normalu...diky

 

koko

0x
Tutově "NULA".
Zkuste v budniku kouknout na pojistny.
Řešil jsem před 14.dny a byla to pojistka v budniku(RYSKA).Za plotem vyhřátá keramická pojistka na zelenožlutém.

Pojistka "na zelenožlutém"? To si snad děláte legraci !

koko
Sorry na modrém.
jd

Asi tomu ještě moc nerozumím, od kdy se jistí nulák N (PEN)?

kenav

A ještě od kdy je v risce modrý vodič,když je tam vždy jen PEN

tomtoza*

diky...v budniku jsou 4elektroměry pro 4 chaty, 4hlavní jističe...pojistky si uplně nevybavuji...myslite nožové hlavní?...ale myslim, že kdyby byl problem tady...ostatní chataři se ozvou...ale diky za tipy

Jen pro info staré kabely, které jsou v distribuci stále běžně v provozu mají fázové vodiče černá, modrá, červená + pen zelenožlutý.

kaladin - Jen pro info - pokud jsou ve starém kabelu fáze černá, červená a modrá, není PEN zelenožlutý, ale pouze zelený, nebo dokonce šedý.

 


0x

Skúste sa pozriet na hlavné poistky prípojky pred hlavným ističom a elektromerom. Môže byt uvolnená,opálený kontakt. Ja jednu poistku mám vypodloženú starým desat haliernikom. Elektrikárom sa neuráčilo príst to vymenit,keď robili kontrolu.

tomtoza*

ok..tip...diky...tam už s elekrikářem, tam už mám lufta...ale prověřím

 

bedro

0x
Zkuste vyměnit keramické pojistky na hlavním přívodu. Taky nám poblikavalo, neslo pustit pracku a byla to jen špatná keramická pojistka za 20kc, která vypadala zdánlivě ok, byla napůl vypálena, ale částečně “fungovala”. Přesně jsem běhal okolo venecku a dalších spojů a dotahoval a dotahoval a bylo to tohle

 

 

bobak

0x

@ra20z

proč je nevhodný pro dnešní měření ten PU130 s origiánl odporovo zátěží? Vždyt to by právě měla být při měření výhoda, když obvod zatíží velkým proudem delší dobu ne? Tím se o to více projeví ta slabá místa v elektroinstalaci.

Pravě kvůli nectnosti hliníku, při špatném spoji se hliník vlivem ohřátí roztáhne a spoj se zlepší tím je zkreslen výsledek.
Moderní měřáky také rovnou vypočítají při měření další hodnoty například zkratový proud podle něj se dá lehce ověřit doba automatického vypnutí podle daného jistícího prvku.
bobak

@ra20z

parádní vysvětlení

jaký konkrétní moderní něřák bys doporučil?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]