Nejste přihlášen/a.
zdravím
chtěl bych se zeptat, má někdo z vás doma stropní ventilátor? pomůže to v parné dny, pocitově ochladí to pokoj v podkroví?
děkuji za názory z praxe
Neochladí to, naopak to lehce topí (věškerá spotřeba elektriky skončí v teple). Dojem chladnějšího vzduchu je způsoben prouděním. Když kolem člověka proudí vzduch, rychleji se odpařuje pot a na ten odpar se spotřebovává teplo, takže povrch se ochladí. Zárověň to proudění ale může způsobit nemoci krční páteře a podobně.
Trochu prostor ohřeje -> tepelné ztráty na motoru + tepelný výkon na lopatkách - tření o vzduch. Jinak jde jenom o pocit.
Totálně nesmyslná odpověď. Hlavně že vypadá, ale bohužel jen vypadá, odborně.
Účinnost el. motoru je >80%. Při výkonu 30W, tak jde do tepla méně jak 6W. Tření vzduchu bude tak malé až neměřitelné. Je to jen pomaluběžný ventilátor a né letadlo. Takže to celé bude topit méně jak vaše nabíječka na telefon a i to je zanedbatelné. Zato dospělý člověk vydává tepla jako 200W topení.
@bobika - v teplo se nepromění jen těch 6W - účinnost, ale celý příkon / tzv tepelná smrt vesmíru/. To ale nic nemění na tom, že ventilátor rozproudí vzduch v místnosti a tím se zvýší intenzita odpařování potu na povrchu těla což ve výsledku více ochlazuje pokožku.
Bobika, tak čtu ve Vašem odkazu, že to tak není jak píšete.
184.567195333W
Jen poznamka: vas vypocet rika, jaky je vydej v pripade, ze cely den chodite nahy(a)
Vypocet je samozrejme hodne priblizny (kdo z nas je cerne teleso ze), zmena vykonu pri zmene teploty cloveka,
Hezký den a příjemnou dovolenou.
opět musím komentovat.. řešíte blbosti a dohadujete se jestli je to 200W, nebo 184W. Jakou má kdo barvu a jiné. Samozřejmě že je to zjednodušená rovnice a nezapočítává ani vydechující teplo, fyzickou zátěž a i to že každý máme jinou termoregulaci. Já chtěl jen poukázat na to, že jeden člověk vydá větší teplo jak nějaká přiblblý motor ventilátoru a tření vzduchu o jeho listy. Stejně tak je i ten člověk irelevantní, protože pak si uděláte čaj, kafe, zapnete TV, nebo PC, případně začnete vařit a vše vydává tepla o dost více jak ten ventilátor. Nebudeme přeci žít v jeskyni a bát se něco zapnout aby náhodou to nezačlo vydávat jakékoli teplo. Ventilátor vás prostě ochladí více jak ohřeje.
ivanhorseman: tuhle myšlenku si patentujte a stane se z vás miliardář. Motor kterému dodáme 30W, vyprodukuje 30W tepla a ještě si asi odněkud z vesmíru vezme energii na její přeměnu v kinetickou. To je perpetum mobile?
Ovšem ten vířící vzduch se nakonec zastaví. A všechna energie investovaná do jeho pohybu se změní v teplo.
@bobika - Miliardář sice nejsem, ale jsem milionář a vše okolo tepla či tepelné techniky mne baví a tak to dělám zadarmo. To není má myšlenka, ale citát
děkuji za komentáře, takže ano nějaký vítr to udělá a pocitový chlad tam je. A zeptám se, stropní ventilátor nebo stojanový/sloupcový - je to jedno nebo z těch 2 variant je lepší ten strop? A proč regulace otáček u stropu? k čemu je to dobré v praxi? a více lopatkový (6) je lepší než np 4lopatkový?
děkuji
4 lopatkový ventilátor potřebuje vyšší otáčky, aby rozproudil vzduch stejně jako 6 lopatkový, a čím větší rychlost, tím více větrák šumí až sviští. Ale záleží na konkrétním větráku a jeho parametrech. Regulace otáček je nezbytná, je nutno nastavit si otáčky podle teploty a momentálního pocitu. Efekt stropního ventilátoru je samozřejmě nejmarkatnější pod ním. Pokud člověk sedí někde v rohu místnosti, byl by asi lepší stojanový ventilátor.
Mám ventilátor už dva roky u stropu v ložnici. Oproti stojanovému, který jsem poslal dál, má znatelný výkon po celé místnosti. Otáčky určitě využijete. Když je málo vedra, stačí nízké otáčky. Pak musíte přidat. Na hluku se to malinko projeví, ale je to téměř neznatelné. Spát se dá při nejnižších otáčkách, ne kvůli hluku ale kvůli chladu. vyšší otáčky chladí už moc. Investo val jsem trochu víc, má to i světlo, dálkové ovládání ,4 lopatky , průměr cca 1,2m. Vřele doporučuju. Skvěle nahradí mobilní klimatizaci, při nízkých nákladech na provoz
...pocitově ochladí...
Ano, pocitově to ochladí, ale fyzicky nikoliv. Ventilátor pouze míchá vzduch, který je v místnosti. Na povrchu těla pak rychleji odvádí teplo, a máte pocit, že chladí. Není tomu tak. Jak již napsal kolega, dokonce i trošku topí. Sice málo, ale topí.
Podobně jsem řešil před lety kamaráda, který starou ledničku zapnul, když nachladila, otevřel jí a pustil ventilátor do lednice. Mysle si, že místnost ochladí, ale vůbec mu nevadilo, že vzadu lednice topila, že se na ní nedala uržet ruka.
Pocitově to ochladí a je to docela poznat. Viděl jsem to u zákazníka, stropní ventilátor, který nepoužíval, bo mu vadilo, že na něj fouká. Přepl jsem to na opačně, foukání do stropu a docela jsem zíral, jak v té místnosti bylo lépe, "chladněji", než vedle.
Berger, souhlas,
Pocitově to ochladí a je to docela poznat..."chladněji"...a taky klidně nastydne, páč jeho povrch těla bude stále ochlazován "větrem"
Ale místnost to nevychladí.
Pánové, jde snad o pocit chladu, ne o teplotu v místnosti.A to stropní ventilátor hravě splňuje při minimálních zdravotních rizicích na rozdíl od špatně nastavené klimatizace
Milé děti, asi takhle. Ochlazování človíčka probíhá - nejen jak mnozí píšete - odpařováním potu, ale i prostým předáváním tepla vzduchu chladnějšímu, než je povrch těla. Motocyklisté znají.
Pokud jde o stropní ventilátor pod střechou - záleží na výšce stropu, kvalitě izolace a dalších parametrech. Pokud je strop horký, ventilátor zajistí, že se strop bude chladit a vzduch ohřívat. Otázkou je, zda toto je náš chtíč ..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.