Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zavzdušnění vodní soustavy

Od: ian* odpovědí: 37 změna:

Zdravim. Jelikož neznám žádného experta na vodní čerpadla, tak to zkusím tady.

Na chatě mám studnu s ponorným čerpadlem asi 28m. Čerpadlo je napojeno na tlakovou nádobu, která je umístěna ve sklepě chaty a dále rozvedeno do kuchyně záchod atd. Když čerpadlo zapnu, tak se natlakuje nádoba a vše je v pohodě. Problém je, že po určitém čase cca den se soustava začne zavzdušňovat a z kohoutku to dost plive vzduch. Není nějaká možnost jak tohle ošetřit? Nějaký odvzdušňovací ventil umístit do soustavy?

Předem díky za rady

 

 

37 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jenda22

5x
Reste pricinu. Nekde voda tece. Na vystupu cerpadla asi nemate zpetny ventil a voda pak z vystupu pada zpet do studny.
ian*

Ten má být přímo na ústí čerpadla nebo až na povrchu někde v soustavě?

jenda22

Na výstupu z čerpadla. Sloupec vody je pak celistvý a nemůže se objevit vzduchová mezera v proudu vody.

 


5x

No...já si myslím, že tam nemáte zpětnou klapku (nebo máte, ale nefunkční). Proto se stane to, že po nějaké době od vypnutí čerpadla voda v potrubí klesá...a pak po zapnutí je v potrubí vzduch.

Při správně provedené domácí vodárně se toto samozřejmě nestává.

Neřešte následek, ale příčinu.

 


4x
Máte dost vody ve studni?

 


4x
Předpokládám, že máte zpětnou klapku jak u čerpadla, tak u tlakové nádoby. I kdyby klapka u čepada netěsnila, tak vodní sloupec poklesne, ale nad ním zůstane vakuum, nebo možná trocha plynů z vodního sloupce. Proto bych řekl, že krom netěsné klapky u čerpadla tam ještě bude netěsnost na potrubí, někde mezi hladinou vody a zpětnou klapkou u tlakové nádoby. Nějaké špatně těsnící šroubení, nebo nedotažená příruba. Pokud je to u nádoby a dělalo by to víc, mohlo by to být i slyšet. Zlobící zpětné klapky se ale někdy chovají tak, že 10 otevření těsní a 11. netěsní, podle toho, jak zrovna dosednou.

 


2x

Musíte pozvat někoho, kdo tomu rozumí, aby našel příčinu. Páč "Nějaký odvzdušňovací ventil umístit do soustavy" Vám nepomůže.

 


2x

Komplet vsetko rozobrat, vytiahnut zo studne, skontrolovat klapky, pokazene vymenit, ak niekde chybaju, doplnit. Ziadny zazracny ventil vasu poruchu na rozvode nevyriesi.

 

ian*

OK. Tak díky za rady. Zkusim skontrolovat ty zpětné klapky. I když z vytažení čerpadla moc radost nemám

Na nich toho po vytažení moc nezkontrolujete, můžete tu ve studni jedině preventivně vyměnit. Jestli je i u nádoby, tak ta by sama o sobě průnik vzduchu způsobit neměla, jedině netěnost u ní.

nežli začnete tahat čerpadlo, popište přesně vše, jak vede voda...zponorným čerpadlema konče kohoutkem v bytě..Třeba najdeme ještě řešení..

 

jabraka*

0x

Ponorné čerpadlo ve studni ,pokud je v ní dost vody,se zavzdušnit nemůže.Pokud se do výtlaku nějaká bublina dostane,pak zákonitě výtlakem skončí v přetlakoé nádrži a tam je naopak udržována vrstva vzduchu.Nahromaděním plynů se může stát,že přebytek vzducju unikne až do rozvodů vody.Pak je nutno otevřít za provozu čerpadla odvzdušňovací ventil.přebytek vzduchu se vypustí a soustava funguje dál.

JABRAKA

 

ian*

Právě, žádný odvzdušňovací ventil v soustavě není, proto se tu ptám.

Občas jsou slyšet takové zvuky z baterii jako kručení v břiše.

Přijde mi to jako by právě vznikal podtlak a voda padala dolu. Zkusim skontrolovat koleno kde ustí trubka z studny jestli tam je zpětný ventil případně bych ho tam přidal. Snad to pomůže. Tahat se mi 28 metrů čerpadlo mi přijde dost riziko.

Pokud je zpětný ventil i nahoře (jakože bez něj by se to asi zavzdušňovat nemělo), tak bych ho čekal spíš až u nádoby, ne někde u kolene, ale uvidíme, až nafotíte. Mimochodem, nemohlo něco promrznout s vodou?
Pokud bude kvůli mrazu u toho kolene, tak by tam měl být asi i vypouštěcí ventil.

 


0x

zdravím,

ian, po přečtení odpovědí, mnoho rad jste určitě dostal. Vzhledem tomu že mám také ponorné čerpadlo ve studni a vodárnu ve sklepě, nikdy se mi váš případ nestal. A např. netěsnosti zpětné klapky anebo málo vzduchu ve vodárně a časté spínání čerpadla jsem již řešil. Ale nikdy ne plivající kohoutky vzduchem..

Zeptám se na podstatnou jednu věc, na jaký tlak máte nastavenou zásobní vodárnu, spínací a vypínací tlak? A jak se chová manometr po dobu neodběru vody, klesá tam tlak?

Trochu nerozumím jak uvádíte.. "že čerpadlo zapnete, natlakuje se nádoba a je vše ok” Takže se ptám, Vy zapínáte čerpadlo manuálně nebo jak? Čerpadlo by se mělo spínat dle poklesu tlaku ve vodárně samo.. Takže pokud vám propouští klapka, bude čerpadlo spínat častěji aby udrželo nastavený tlak ve vodárně, ale vzduch by se tam dostat neměl..

Jaké máte čerpadlo?

ian*

Myslel jsem tím, když přijedu třeba na jaře kdy je to vypuštěné a napustí se celá soustava. Tak prvních pár hodin je to ok. Jinak se to samozřejmě spouští samo. Jestli klesá tlak na barometru po nějaké době pokud je čerpadlo vypnuté dobrá otázka. Asi to nebude hned viditelné, ale zkusím pak podívat jak to vypadá po několika hodinách. Tlak z hlavy nevím.

neznámm objem vaší vodárny.. Ale, zkuste např. trvale pustit z kohoutku vodu v kuchyni a při tom sledovat manometr na vodárně, tam uvidíte jak tlak klesá a kdy zapne čerpadlo a kdy naopak vypne po dosažení požadovaného tlaku ve vodárně. Pak kohoutek zavřete a pokud nebudete mít odběr jinde, lze vysledovat po určitém čase případný pokles..

O foto vaší vodárny se nechcete podělit?

 

ian*

0x
Nadrz je 12l. O vikendu zjistim a nafotim.

 

ian*

0x

Tak jsem to nafotil.

U toho kolena co jsem koukal, tak je sice nějakej měděnej prvek připomínající zpětnou klapku, ale nejsem si jistej, žádné označení na něm není. Jinak vodárna sepíná čerpadlo pokud tlak klesne pod 1,1 bar. Vypíná asi u 3,2. Pak tlak pomalu klesá až někam pod 2 bary. Jak u kolene, tak u tlakové láhve jsem neznamenal žádně zvuky, že by to nabíralo vzduch. Na různé přechody jsem šahal jestli to někde nekape. Nepatrně to akorát kapalo u průtokového ohřívače kde ústila horká voda, kde jsem to utěsnil a dotáhl. Každopádně první den to většinou ani nepoznám.

Ventil s nasazenou hadičkou - není to náhodou pojistný ventil se zpětnou klapkou z bojleru? Neutíká voda přes tu hadičku?

ian*

To nevím z čeho je. Kdysi to dělal známej známého a já u toho nebyl. Jestli z toho kape tak ne viditelně. Příště zkusím prověřit

Jako zpětná klapka to může fungovat a za normálních podmínek by pojištovák otevřít neměl ( otv. přetlak o,63 MPa).Ale při nějakém větším tlakovém rázu - kdoví

 

ian*

Ještě mě tak napadlo nemůže být děravý vak v tlakové nádobě? Jak bych to poznal?

Ten se za mormálního stavu pozná tak, že vzduchu naopak pomalu ubývá, jak ho jímá voda a musel byste občas připumpovávat.

 


0x

Tam je taková hromada spojů, že si to při padání vody může přisávat úplně kdekoli. Tedy kdekoli ne, jen tam, kde není tlak, což je až před zpětnou klapkou. To ve studni hned u vypouštěcího ventilu by mohla být zpětná klapka, ale tento typ by měl být namontován svisle.

Pokud za tím vypouštěcím ventilem směrem k domu už žádná klapka není a to mosazné u něj zpětná klapka je, tak to musí být mezi touto klapkou a čerpadlem (pokud tedy vyloučíme, že je málo vody ve studni). Stejně to asi bude dané zpětnou klapkou u čerpadla, pokud tato bude těsnit, voda nebude padat a nepřisaje si to nikde vzduch.

Já bych to vzal jedním vrzem a vyměnil obě zpětné klapky.


doplněno 11.04.22 10:56:

Ale jak na to koukám, na zpětnou klapku je do dost dlouhé. Moc z té fotky nepoznám. je to toto?

mereo.cz/...

Spíš se mi zdá, že ne.


doplněno 11.04.22 11:24: Zpětný ventil u bojleru bude (aby se nevracela teplá), ale to by se zavzdušňováním nemělo souviset, studený okruh je stále pod tlakem a nemůže se tak přisátím zavzdušnit. Pokud tam mezi tlakovou nádobou a studní není žádný zpětný ventil a je jediný je až u čerpadla, tak nevidím jinou možnost, že si někudy vzduch přisává samotné čerpadlo.
ian*

Asi nebude. Chybí tam vyražené logo zpětné klapky, Koukal jsem na to mobilem i z druhé strany. Ale jak tady někdo psal funkci zpětné klapky plní ten pojistný ventil z bojleru co je vedle toho. To měděné bude asi jen armatura na napojení.

Jinak co se jsem četl na stránkách prodejce, tak u těch zpětných ventilů píše, že může být instalován v jakékoliv poloze.

Pak ještě otázka co je lepší? Zpětný ventil nebo klapka? Že bych to zkusil vyměnit za ten ventil z bojleru.

ian*

Zpětný ventil z bojleru není na bojleru(ten ani nemám), ale na tom koleni jak jsou skruže a plní tak funkci zpětné klapky viz foto.

Ještě je potřeba si uvědomit jednu věc. Dejme tomu, že je prasklý vak a je tam moc vzduchu. Pak se to bude chovat tak, že když je těsně po dočerpání soustava blízko vysokému tlaku, vzduch je natlačený u stropu nádoby a "neprská". Jak tlak klesá, vzduch se roztahuje. Pokud je vzduchu moc, dosáhne až k výtoku a začne prskat baterií. Až spustí čerpadlo, vzduch opět natlačí ke stropu nádoby, a ten nebude pronikat do potrubí až do dalšího poklesu tlaku k minimu. Ale toto by mělo po několika cyklech téměř vymizet.
No, mířím k tomu, jestli to nemůže být tak, že přijedete na chatu, pustíte vodu, nádoba se natlakuje, vzduch se stlací u stropu a než se vyčerpá prvních pár desítek litrů, zdá se vše ok. Až těsně před druhým sepnutím čerpadla vyprcá vzduch kohoutkem. To může být za dlouho, pokud odebíráte málo vody. Ale jak jsem psal, postupně by se to lepšilo.
Dobře, už rozumím, jak je to s tím ventilem z bojleru.

Takže pokud nepřisává vzduch samotné čepadlo, musí k jeho nasátí dojít mezi tím ventilem z bojleru a čerpadlem. Primární příčinou ale stejně pravděpodobně bude špatná klapka u čerpadla. pokud by ta těsnila, voda nespadne a nic se nepřisaje.

ian*

Čim déle je voda v tlakové nadobě tím víc to plyve vzduch, takže není to na prvních cyklech, ale naopak čim déle tu vodu tam držím.

Jinak jsem si všiml, že tlak v soustavě po napumpování pomalu klesá. To by asi nemělo dělat předpokládám?

Zpětný ventil kombinovaný s pojistným ventilem je ta divná věc, od které vede hadička

Samozřejmě, že by tlak neměl klesat bez odběru. Ale nádoba je koukám malá, takže by to mohl dělat i běžný únik, pokud vám kape vodovod, nebo protíká záchod, pokud máte.

 

Pokud jste si jistý, že je ve vrtu dost vody, tak to pořád vede k té klapce u čerpadla. I kdyby nefungovala ta bojlerová, tak to přisátí vzduchu způsobit nemůže, jen odlehčuje tu klapku u čerpadla.

 

ian*

0x
Takze problem snad vyreseny. Jak byl ten pojistnej ventil z boileru, tak bylo slyset takove syceni asi propoustel vodu do studny, protoze tlak pomalu klesal. Celej ten prvek jsem vystrihl a dal tam zpetnej ventil. Najednou ticho a tlak vody drzi. Tak doufam, ze to vydrzi. Kazdopadne moje prvni zkusenost s svarovanim trubek a zjistil jsem jak cela ta domaci vodarna funguje. Neni nad to si veci udelat sam

Jste šikula, taky jsem se synkem spravoval čerpadlo ve studni Co si neudělám nemám.

Trošku se bojím, že tím, že jste nevyměnil klapku u čerpadla, se mohou časem nějaké problémy objevit. Doteď to fungovalo tak, že jak padala voda v trubce zpět do studni, přisávala si vzduch. Ten se pak po spuštění čerpadla choval jako pružina. Nyní ale nad sloupcem vody vznikne vakuum. Jak čerpadlo spustí, voda poletí nahoru a v místě nové zpětné klapky tvrdě narazí na klapku a vodu za ní. Tyto rázy by časem mohly něco poškodit, např. uvolnit lepené spoje.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]