Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěl bych poprosit, zdali je někdo ochotný mi poradit. Sám jsem v tom ztracený.
Chystám se stavět na nezasítovaném pozemku a řeším přípojku vody. V současné chvíli je v ulici položen vodovodní řád v dimenzi DN50 ve vzdálenosti do 50m od mého pozemku. Na tento vodovodní řád jsou napojeny celkem 3 domy, byl bych čtvrtý v pořadí.
Projektant chtěl původně provést klasickou přípojku v dimenzi DN25, ta mu byla ale zamítnuta.
Jako druhou variantu navrhl VaKu, že bychom tuto přípojku vedli v dimenzi DN50, jako vodovodní přípojku a v případě, že by někdo kolem mě chtěl stavět by toto prodloužení předali městu a to by provedlo rekolaudaci na vodovodní řád.
Tuto variantu VaK také zamítl, požaduje dokonce provést zkapacitnění stávajícího řádu v délce 85m na dimenzi DN80 a tento řád vést až k hranici mého pozemku. Stanovisko neobsahuje žádné výpočty ani žádnou technickou zprávu, jak k tomuto rozhodnutí došli.
Moje otázka zní, mají na to právo? Opravdu musím provést zkapacitnění? Proč nejde už samotná varianta č.1 popřípadě kompromis ve variantě č.2?
Předem všem děkuji za odpověď
vodovodní řád.pdf | 340.88 kB |
asi tak nějak...já bych chtěl zaplatit tu trubku a ty jejich speciální armatury...protože kopat a instalovat se bude jinak vše stejně
No ale náklady se navyšují i o to, že nyní to bylo řešeno jako vodovodní přípojka, nyní to bude muset být samostatný projekt na vodovodní řád.
Opravdu je běžné, že díky tomu, že chci svůj dům napojit na vodu, tak díky tomu musí zkapacitnit vodovodní řád pro celou ulici? Nyní jsem měl "dopojovat jen" 50m, nyní to je +85m co je samotná ulice, takže nastejno to přeci nevyjde.
Další otázka, na to mi budou muset dát zbývající tři domy souhlas, ne? Protože defacto tím, že "vytáhnu" ze země původní trubku DN 50 a nahradím ji trubkou DN 80, tak jim přece zruším přípojky.
To tím pádem budu muset financovat všechny věci okolo? Nové přípojky ke stávajícím 3 domům, hydranty, směšovače atd, prostě vše co je potřebné ke správnému fungování vodovodního řádu, nebo se mě týká jen ta samotná výměna té trubky.
Nehledě na to, že toto "dílo" pak po mě chtějí převést na VaK zdarma.
Takhle...mohu to rozvést, ale stejně je 99% pravděpodobnost, že to nakonec uděláte (pokud chcete stavět) v DN80 jak požaduje správce vodovodu.
Je nutno znát hydrodynamický tlak v místě napojení, délku potrubního úseku, převýšení, průtok vody v potrubí a potom lze spočítat jaká dimenze potrubí je dostačující. Ano, při dostatečném tlaku a běžné zástavbě rodinných domů, by DN50 stačila. V nějakých méně příznivých podmínkách třeba nikoliv.
V PBŘ stavby musí být řešeny i hydranty a může se stát, že nejbližší (stávající) hydrant bude příliš dadleko a nebude to vycházet.
U vodovodní přípojky přes 10(20m) většina správců vodovodní sítě chce vodoměrnou šachtu v místě napojení na hlavní páteřní řad (což může vyjít v silnici, nebo na cizím pozemku). Umístění šachty Vám nemusí povolit majitel pozemku, nebo komunikace (plus fakt, že kdyby šachta musel být pojízdná, bude opět dražší).
Připojení oněch stávajících rodinných domků je záležitostí minut..., to je nejmenší problém.
Opravdu bych vyvolal jednání mezi správcem vodovodní sítě a majitelem (obec či město) a zkusil se dohodnout. Pro obě strany to může být výhodné.
Dobrý den, budu se snažit odpovídat po bodech, tak jak jste mi odepsal.
Délka potrubního úseku (trubka DN50) od DN100 je nyní cca 85m, od tohoto zakončení je trasa k mému pozemku cca 50m.
Převýšení žádné, je to rovina.
Běžná zástavba, jedná se 3 RD.
Voda je vedena v zemi, vedle silnice, tento pruh kolem silnice patří městu.
Nejbližší hydrant je na rohu ulice, v místě DN100 - celková vzdálenost ke mě je 85+50m.
O té vodoměřné šachtě v místě napojení vím - jak píši výše, je to v zemině vedle cesty, pruh v majetku města.
Hrubě jsem si to spočítal..(na podrobný výpočet nemám všechna data a ani čas).
DN50 by stačilo (při standardním tlaku ve vodovodním řadu) klidně i pro 8+ rodinných domů.
Hydrant - vzdálenost je OK.
Z celkové ceny kterou budete platit dělají zdaleka nejvíce zemní práce, opravy povrchů, podsypy, hutnění atd. Rozdíl v ceně potrubí DN50 vs. DN80 je méně než 200Kč/m (ve VO cenách to bude méně). Armatur by tam moc nebylo...4x navrtávací pas-šoupátko-špingle-poklop, 1x šoupátko DN80-špingle-poklop, 1x podzemní hydrant-hydrantový poklop, 1x koleno DN80.
Zkuste se domluvit s městem. U nás to často lze..
OK. Ale uvědomte si také jednu věc.
On tam "každý" bude chtít postavit JEN JEDEN dům...až jich tam nakonec bude 15..
Proto to město chce posílit (resp. správce vodovodní sítě).
Nevím proč...to Vám musí (nemusí, ale může) říct VaK.
Vy se s Vakem klidně můžete pohádat do krve, ale projektant to dělat nebude, protože on na rozdíl od vás s tím VaKem jedná každý rok 50x a často o stavbách řádově složitějšími než je rodinný domek...a až do důchodu tomu tak bude. Vy se s VaKem už do konce života nepotkáte (jen při platbě faktury za vodné a stočné).
U nás ale ten "příspěvek" na zasítování existuje, ptal jste se na městě u vás?
Vodar nie som, ale poviem vam, ako je to s elektrikou. Tiez vas nenapoja, ak je slabe trafo alebo kable po obci. Nepodpisu vam ani velky odber, ak nie je k dispozicii rezerva. Ste v podobnej situacii, len s inym mediom.
Otázkou je, co je rezerva, podle projektanta je dimenze trubky pro 8 domů, byl bych čtvrtý v pořadí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.