Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Klasická nebo teplovzdušná krbová vložka

Od: jannovak odpovědí: 15 změna:
Dobrý den, doma buduji krb a z tohoto chci rozvést teplo pomocí potrubí do dalších místností domu, viz. Příloha. Chtěl jsem se zeptat jakou krbovou vložku pro toto použít? Stačí klasická nebo je lepší přímo ta teplovzdusni? Máte s tím někdo zkušenosti? Popřípadě prosím přímo nějaký typ vložky. Děkuji

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jendad

0x

Tak nějak nevím jaký je rozdíl mezi klasickou a teplovzdušnou vložkou . Oboje se musí asi zazdít a teplo odvětrávat .

Nedávno to zde bylo , tak vám sem vložím návod na obyčejnou z cihel , která je levná a navíc akumulační . Mužete si tam bezproblému natahat i ty roury a navíc to bude pomalu najíždět a zářit jemné teplo.

kovos-vracov.cz/...

Dobrý den. Tazatel správně za klasickou vložku asi považuje vložku jednopláštovou /plech, nebo litina/ a jako teplovzdušnou uvažuje vložku dvoupláštovou, kdy je vlastně jednopláštová vložka navíc opatřena dalším, plechovým pláštěm s malou mezerou mezi plášti, s nuceným /zabudovaný, nebo externí ventilátor/ prouděním topného vzduchu. Osobně mám zkušenost se stavbou krbu s klasickou, jednopláštovou litinovou vložkou, zkušenosti, vč. obrázků - viz : poradte.cz/... . Topný vzduch rozvádím jen do dvou dalších místností, do sousedící přímo průduchy z obestavby, do další potrubím s ventilátorem. Pokud ale plánujete /podle obrázků/ složitější rozvod do více místností, bude asi lepší osadit teplovzdušnou /dvoupláštovou/ vložku s nuceným oběhem vzduchu, nebo v případě klasické jednopláštové vložky obestavbu dobře tepelně izolovat, nebudovat ji jako akumulační. Jinak budete mít v místnosti s krbem přetopeno a v ostatních místnostech nevytopeno.

jannovotny
Ano ano přesně tu jsem měl na mysli. Mockrát děkuji za odpověď

Ještě malé doplnění: "Rozumy"před stavbou teplovzdušného krbu jsem tehdy, v pro mne bezinternetové době, úspěšně čerpal z několika odborných knih a časopisů zabývajících se touto problematikou. Názvy přesně zpaměti nevím, jedna kniha se jmenuje "Krby", mají ji tuším i u nás v městské knihovně. Vše je nyní uloženo v knihovně na chalupě, zabírá to polovinu jedné police. Nyní lze hafo informací najít na internetu a v různých časopisech, např. google.com/... Ale pozor! Většina těchto článků, informací a sdělení jsou neobjektivní, čistě subjektivní informace zatížené reklamou! Např. některé odborné nebo hobby časopisy jsou nyní jen soubor reklamních článků. I v odborných knihách se zjevně "nahrává"sponzorovi vydání. Takže získané informace a rady je potřeba pečlivě srovnat, porovnat a vyhodnotit. V dnešní, jak říkám "všeobecně oblbovací době"to ani nijak nejde.

 

jenda2*

0x
Zakladem je max. ucinnost. Idealni jsou volne postavena krbova kamna. Hreji celou plochou do stran a tak max. vyuzijete energii dreva. Zazdena vlozka je pouze na oko hezci, coz je fajn ale chcete se ohrat co nejvice za co nejmene. Rozvod vzduchu dal pres potrubi je dulezite provadet pomoci ventilatoru ve stredni vysce, ne shira. To moc efektivni neni. Volne proudeni je o nicem. Horky vzduch ihned leti ke stropu a nic z toho. Na obrazku je vyvod ze stropu dolu a teplo takto nepujde.

Jen jako protinázor někoho, kdo má nenucený rozvod teplého vzduchu.
Funguje to parádně, teplý vzduch sice stoupá vzhůru, ale promíchá se to a bez problémů vytopím podkroví na 30°C.Když budu chtít. Přívody shora fungují s nuceným rozvodem (ventilátor) taky bez problémů.
zde je jen jedna nevýhoda. Rozvody jdou většinou přes nevytápěnou půdu a zde i přes izolaci vedení dochází k nějakým ztrátám.

jannovak
Super, děkuji za příspěvek. Mohl by jste mi poslat co máte za krbovou vložku? A z jakého materiálu máte vyzděný krb? Předem děkuji
Podívejte se na sortiment Romo Fulnek. Překvapilo mě že mi na skoro 30 let starou krbovou vložku bez váhání nabídli náhradní díly. To svědčí o kvalitě firmy.
Při stavbě krbu u kterého uvažujete o distribuci horkého vzduch do sousedních místností je opravdu důležité aby se stejné množství chladného vzduchu zase spodem vracelo. Jinak si to bude krb přisávat třeba digestoří a to nechcete.

 


0x

Jediný rozdíl mezi teplovzdušnou a neteplovzdušnou vložkou je ten, že teplovzdušná má na sobě nasazenou krabici z pozinkovaného plechu, v které jsou nahoře otvory s přírubami na připojení rozvodů vzduchu.
To oplechování se dá dokoupit či nechat dodělat.

Výhoda varianty s oplechováním je možná regulace rozdělení výkonu krbu do jednotlivých větví a i do místnosti s krbem.

Já mám nahoře na oplechování 4 otvory, na třech jsou rozvody a čtvrtý mám volný a ten topí do prostoru obestavby a mřížkami vytápí místnost s krbem.
Zkoušel jsem ten čtvrtý nechat zaslepený, ale málo to topilo.


doplněno 15.01.21 07:54:

to jannovak:

Regulaci jednotlivých větví dělám uzavíratelnými mřížkami s lamelami na výdeších jednotlivých větví.

Vložku mám

kamna.astranet.cz/...

Rodinný dům 7,5 x 9,5m přízemí + podkroví, zaizolované 15cm EPS.
Příště bych volil i míň výkonou vložku, 8,5kW je pro mě až moc. Stačilo by 5-6kW.

jannovak
Aha, to jsem nevěděl. A jakým způsobem se reguluje proudění tepla do jednotlivých větví? Můžete mi zaslat jakou krbovou vložku máte a jak velký prostor vytápite? Děkuji
Pozinkovaný plech mě pobavil. Nesmiš soudit všechno podle baukrámu. Romo má 4mm silný ocelový plášt. Nelíbilo se mi že měli vývod kolenem přímo nad vložkou a nechtěl jsem žhavé spaliny hnát bez užitku do komína tak jsem ve feroně koupil 180cm silnostěnné roury a postavil ji na vložku. Kdyby to byl plech tak propadne skrz protože má asi 60 kilo.

Tím pozinkovaným plechem se nebavte, asi jste to špatně pochopil. Teplovzdušná vložka má první plášt od ohniště vždy ze silného ocelového plechu, nebo litiny. Pak je okolo vložky mezera, kterou proudí topný vzduch, /ne spaliny/, uzavřená vnějším krytem z pozinkovaného plechu. Z toho krytu je pak několik vývodů pro teplovzdušné rozvody. Součástí těchto rozvodů jsou ventilátory, zpětné a regulační klapky, termoregulační směšovací součásti s přisáváním chladného vzduchu, regulovatelné vyústění atd.

Já to chápu. Píšu jen že u romovky je i vnější plášt bytelný. Že to není žádná Hrachovina z pozinku. Mám dvoupláštovou s vývody.
Pravda je že jsem ji kupoval v roce 89/90 když se ještě takové věci dělaly poctivě. Dneska už to tak třeba není. Soused k nám chodil krb obdivovat až si nakonec koupil
" něco " na obezdění takže to na oko vypadá hezky a svůj účel to splní ale kdyby v tom topil jako já celou topnou sezónu tak se mu to musí po pár letech rozsypat. To ten náš romo, kdyby spadly stropy, tak tam krb zůstane stát. Jen ta silnostěnná roura komínu vytopi 45metrů kuchyně s obývákem takže výdechy opláštění vedu komplet jinam.

Ja bych ted vzal osobne teplovzdusnou variantu. Mam klasickou vlozku a nad ni vyvedeny pruduchy do patra. Pri prikladani je v patre citit kour, coz by tepl. varianta mela odstranit. Take se bude mene prasit.

 


0x

Já už takto topím 8 let.

Dělal jsem si to celé sám a funguje to na 100 %, jen jsem ještě nad vložku dal výměník na zvýšení tepla do sání ventilátoru.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]