Nejste přihlášen/a.
Tak nějak nevím jaký je rozdíl mezi klasickou a teplovzdušnou vložkou . Oboje se musí asi zazdít a teplo odvětrávat .
Nedávno to zde bylo , tak vám sem vložím návod na obyčejnou z cihel , která je levná a navíc akumulační . Mužete si tam bezproblému natahat i ty roury a navíc to bude pomalu najíždět a zářit jemné teplo.
Dobrý den. Tazatel správně za klasickou vložku asi považuje vložku jednopláštovou /plech, nebo litina/ a jako teplovzdušnou uvažuje vložku dvoupláštovou, kdy je vlastně jednopláštová vložka navíc opatřena dalším, plechovým pláštěm s malou mezerou mezi plášti, s nuceným /zabudovaný, nebo externí ventilátor/ prouděním topného vzduchu. Osobně mám zkušenost se stavbou krbu s klasickou, jednopláštovou litinovou vložkou, zkušenosti, vč. obrázků - viz : poradte.cz/... . Topný vzduch rozvádím jen do dvou dalších místností, do sousedící přímo průduchy z obestavby, do další potrubím s ventilátorem. Pokud ale plánujete /podle obrázků/ složitější rozvod do více místností, bude asi lepší osadit teplovzdušnou /dvoupláštovou/ vložku s nuceným oběhem vzduchu, nebo v případě klasické jednopláštové vložky obestavbu dobře tepelně izolovat, nebudovat ji jako akumulační. Jinak budete mít v místnosti s krbem přetopeno a v ostatních místnostech nevytopeno.
Ještě malé doplnění: "Rozumy"před stavbou teplovzdušného krbu jsem tehdy, v pro mne bezinternetové době, úspěšně čerpal z několika odborných knih a časopisů zabývajících se touto problematikou. Názvy přesně zpaměti nevím, jedna kniha se jmenuje "Krby", mají ji tuším i u nás v městské knihovně. Vše je nyní uloženo v knihovně na chalupě, zabírá to polovinu jedné police. Nyní lze hafo informací najít na internetu a v různých časopisech, např. google.com/... Ale pozor! Většina těchto článků, informací a sdělení jsou neobjektivní, čistě subjektivní informace zatížené reklamou! Např. některé odborné nebo hobby časopisy jsou nyní jen soubor reklamních článků. I v odborných knihách se zjevně "nahrává"sponzorovi vydání. Takže získané informace a rady je potřeba pečlivě srovnat, porovnat a vyhodnotit. V dnešní, jak říkám "všeobecně oblbovací době"to ani nijak nejde.
Jen jako protinázor někoho, kdo má nenucený rozvod teplého vzduchu.
Funguje to parádně, teplý vzduch sice stoupá vzhůru, ale promíchá se to a bez problémů vytopím podkroví na 30°C.Když budu chtít. Přívody shora fungují s nuceným rozvodem (ventilátor) taky bez problémů.
zde je jen jedna nevýhoda. Rozvody jdou většinou přes nevytápěnou půdu a zde i přes izolaci vedení dochází k nějakým ztrátám.
Jediný rozdíl mezi teplovzdušnou a neteplovzdušnou vložkou je ten, že teplovzdušná má na sobě nasazenou krabici z pozinkovaného plechu, v které jsou nahoře otvory s přírubami na připojení rozvodů vzduchu.
To oplechování se dá dokoupit či nechat dodělat.
Výhoda varianty s oplechováním je možná regulace rozdělení výkonu krbu do jednotlivých větví a i do místnosti s krbem.
Já mám nahoře na oplechování 4 otvory, na třech jsou rozvody a čtvrtý mám volný a ten topí do prostoru obestavby a mřížkami vytápí místnost s krbem.
Zkoušel jsem ten čtvrtý nechat zaslepený, ale málo to topilo.
to jannovak:
Regulaci jednotlivých větví dělám uzavíratelnými mřížkami s lamelami na výdeších jednotlivých větví.
Vložku mám
Rodinný dům 7,5 x 9,5m přízemí + podkroví, zaizolované 15cm EPS.
Příště bych volil i míň výkonou vložku, 8,5kW je pro mě až moc. Stačilo by 5-6kW.
Tím pozinkovaným plechem se nebavte, asi jste to špatně pochopil. Teplovzdušná vložka má první plášt od ohniště vždy ze silného ocelového plechu, nebo litiny. Pak je okolo vložky mezera, kterou proudí topný vzduch, /ne spaliny/, uzavřená vnějším krytem z pozinkovaného plechu. Z toho krytu je pak několik vývodů pro teplovzdušné rozvody. Součástí těchto rozvodů jsou ventilátory, zpětné a regulační klapky, termoregulační směšovací součásti s přisáváním chladného vzduchu, regulovatelné vyústění atd.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.