Nejste přihlášen/a.
Určitě už jste zaznamenaly tuhle smutnou událost idnes.cz/...
Co si tu budem, elekroinstalaci z dob minulých máme pomalu všichni (alespoň v mém okolí) a nějak to neřešíme.
Hliníkové vedení, absence chrániče a vše za hranicí životnosti.
Nejsem sice elektrikář ale zajímalo by mě jestli jde taková instalace vůbec považovat za bezpečnou.
Taky si říkám že by měli existovat alespoň nějaké dotace na rekontrukci.
Coby, chyběl proudovej chránič za blbý tři stovky a ty další dva před zachraňováním nevypli elektriku. Neštěstí to je, ale hlavně kvůli jejich vlastní blbosti... Když jsem tchánovi nařizoval chránič u bazénu kam lezou moje děti, tak ještě držkoval jakože ho už párkrát zásuvka kopla a v pohodě, tak co plašim s blbostma
A dotace na elektriku - to snad nemyslíš vážně. Kdo chce opici musí mít i na banány, takže když nechci svítit petrolejkou tak si na rozvody vydělám.
Znám případ kdy to zabilo chlapa který se hrabal v obvodu chráněném chráničem. Dobrým chráničem. Jo na nohou měl kvalitní gumáky.
stačí se jednou rukou držet modrého drátu a druhou rukou fáze a chránič je úplně zbytečný. Ale to se často nestává. Kdo neví co dělá, tak se nemá v elektrice hrabat.
Víš jak funguje chránič - porovnává proud tam a zpět, tj. pokud jednou rukou chytneš nulák a druhou fázi a máš holinky, tak chránič nevystaví. Naopak pokud budeš stát bosej na hlíně tak ano.
U rybníka předpokládám moc izolovanej nebyl, takže tam je chránič prakticky jistota... Ještě něco chytrýho?
hlavně by ten chránič zareagoval hned na špatnou izolaci čerpadla, ne až na to že se ho někdo chytne.
A nebo AFDD chránič, který hlídá i izolační stav. Ale kdo si ho koupí, když i předchozí generace nahrazovala šroubovací pojistky hřebíky...
"...si říkám že by měli existovat alespoň nějaké dotace na rekontrukci"
Napadlo by Vás napsat:
Mám staré auto z dob minulých (mnoho lidí v mém okolí má podobné). U auta jsou shnilé brzdové trubičky. Zajímalo by mě jestli jde takové auto vůbec považovat za bezpečné. Taky si říkám že by měli existovat alespoň nějaké dotace na výměnu trubiček.
Těžko, že? A v podstatě je to to samé.
I když vlastně není. Vadná elektroinstalace zabije jenom mě, vadné brzdy pravděpodobně i někoho dalšího.
Ano mnohdy je elektroinstalace nevyhovující a spousta lidí to vůbec neřeší. Stejně tak když zákazníkovi sdělím, že na připojení stroje má přivést kabel 5x35mm2, mnohdy přitáhne desítku a ... to je dobrý, to pojede. Zajímavé je, že i když to zapíšu do instalačních protokolů, nikdo to neřeší, nikomu to nevadí - asi se čeká, až to vyhoří. Což u truhláren může být celkem brzo.
Ale co nechápu - proč do toho motáte dotace? Každá nemovitost má svého majitele, pokud je rozvod elektřiny špatný, at si to hezky opraví za své - prosté, že ...
To za své máš pravdu. Bohužel zatím koukám, že z našich daní se sponzoruje kde kdo. Při tom často mohl myslet na zadní kolečka a neudělal to. A Insolvence, hanba mluvit. Za chvíli se budou odpouštět i exekuce. To nejde z kapes státu. No stát stejně nic nemá. To jsou peníze daňových poplatníků. A jak k tomu přijde věřitel. Ten utře hubu.
Njn,vzpomněl jsem si na jednu zdejší diskuzi a příspěvky pana Galapetra v ní.... Asi ušetřili za elektrikáře a nějakou dobu to fungovalo. Však na tom zapojení nic není,že?
Tak za elektrikáře asi nešetřili,zdá se,že jeden z nich byl elektrikář....
Elektroinstalace ev jejich uživatelé jsou mnohokrát velmi neopatrní, ale hlavně příliš šetřiví. Jak zde již zaznělo... proudový chránič na venkovní rozvod... to snad kradu? za 500 Kč taková malá krabička... to zbastlímjako Franta odvedle a už mu to ja dlouho funguje. Mně zrovna včera večer zaskočil výpadek napájení elektrokoloběžky protože mladej načal kabel, omotal to izolačkou a hotovo. Jenže jak včera pršelo tak se tam dostala vlhkost a proudový chránič vybavil. Sice jsem musel vzít druhou prodlužku a do deště ven natáhnout k nabíječce,ale přežil jsem. Jinak dotace na rekonstrukci elektroinstalace - jakákoliv dotace je rakovina ekonomiky, příležitost k úplatkům, příležitost pro předražené zakázky atd. Já osobně bych byl pro "americký" systém - snížit daně, a pak vše za své- žádné dotace na kotle, zateplení, revitalizace paneláků,... to je jen přehazování peněz, cestou se jich fůra ztratí, živí to dotační - rozumněj zbytečné úředníky, ... a ve finále si tyto dotace platíme sami. Ale je otázka vyváženosti plátců daní a těch co tyto dotace využívají. Druhý problém je v přístupu k nemovitostem - u nás velice často je systém- tak teď jsem zdědil barák, bydlím zadarmo... ale po čase se začne bortit topení, elektrika, okna, střecha ,... a najednou je to taková darda, že majitel v hospodě jen brečí ... a kde na to mám vzít když nekradu? V sousedním Rakousku vidím, že někdo převezme dům a za dva roky udělá střechu, za další roky zrekonstruuje topení, prostě postupně dle priorit se zodpovědně stará o svůj majetek.
Běžná elektrická instalace, v bytech a rodinných domcích, pokud se jedná o běžné prostory, není, ani podle starých norem provedená a i s použitím Al vodičů, pokud do ní nezasahuje nekvalifikovaně nějaký "lempl", nijak nebezpečná.
Existují jich a fungují statisíce.
Ovšem jiná je situace ve venkovních prostorách a v prostorách kde se nachází voda, mokro, vodivé okolí (konstrukce).
Blahé paměti neexistovaly běžně proudové chrániče. Takže se zde řešila větší bezpečnost zejména t.zv. pospojením, kdy se všechny vodivé předměty v dosahu a pokud byla tak i vodivá podlaha, vodivě spojovaly vodiči, takže nebylo možné překlenout místa s různým napětovým potenciálem, což může být zdrojem úrazu el.proudem.
V současné době, kdy jsou k dostání běžně a za velmi dostupnou cenu, proudové chrániče (nutno 30 mA- vybavovycí proud), je situace podtatně lepší. Všude, kde je zvýšené riziko od výše uvedených podmínek prostředí, je možno osadit tento proudový chránič a ten, v případě průchodu vyšho proudu, než je tato hodnota (30mA) lidským tělem, vadné zařízení a jeho el.přívod odpojí. Čímž je většinou problém odstraněn. A tyto chrániče se dají použít a zapojovat i do stávající el.instalace tak, že jsou jako adaptéry do běžné zásuvky 230V. Takže je může použít a instalovat kdokoliv a kdekoliv. A jejich cena se dokonce pohybovala (měli v Mountfieldu) za necelých 300,- Kč. Takže třeba v případě, že používáte třeba el.sekačku na trávu, el. nůžky na plot, nebo i čerpadlo u bazénu a připojujete tato zařízení na běžnou zásuvku bez chrániče, tak osadíte tento adaptér do předmětné zásuvky, z něj pak dané zařízení a bezpečnost je podstaně zvýšená.
Takže, pokud by měl aktér, z výše uvedeného článku, na přívodu čerpadla chránič osazen, mohli všichni žít.
Ono by možná i když neměl fíčko pomohlo to, kdyby měl vše řádně uzemnéno! V tom případě i kdyby se čerpadlo probilo na kostru (fáze), tak by se vyhodil jjistič... Zřejmě souhra náhod... Probité čerpadlo, možná asi špatná prodlužovačka...
Možná špatné rozvody v domě...
Snad všechna běžná ponorná čerpadla z hobbymarketů jsou plastová a zemnění nemají. Pokud to teda nebylo čerpadlo typu malyš...
hiawata -. jsi na omylu. I ta plastová ponorná jsou stejně nebezpečná a jsou zapojena s ochranným vodičem PE. Zěmění je nesmysl, o němž se mluví pouze mazi laiky. Podstatné je připojení ochranného vodiče při ochraně "nulováním" kdy, v případě že dojde k propojení fíze vůči tomuto vodiči, dojde k "vybavení" jističe (při "zkratu"), případně, pokud je instalován v přívodu chránič, tak podtatně dříve tento chránič zařízení odpojí (již při částečném úniku proudu z fáze oproti pracovní nule). A pokud se dostane voda, z jakéhokoliv důvodu i do tohjo plastového čerpadla, je to stejně nebezpečné, jako je to u čerpadel kovových. Uvnitř jsou vodivé části, připojené na fázový vodič (svorky, kondenzátor). A pokud jde o původní dovážené Malyše (kovové), tak ty dokonce chráněny ochranným vodičem vůbec nebyly. Snad z toho důvodu, že jejich cívka, včetně kabelového přívodu, byla zalita v izolační pryskyřici a aby se dosatalo napětí na jeho kostru, bylo možné pouze v případě totálního shoření vinutí.V současné době již ale mají rovněž ochranný vodič.
Kdo z odborníků sdělí, co se tam přesně stalo, že je to zabilo?
Takže co je špatně? Že by elektrikář zapojil něco špatně?
Na 99% špatná izolace čerpada/ kabelu, jak na to sáhl tak proud tekl přes tělo do rybníka (uzemnění). Chránič by vystavil... Zároveň proud nebyl dost velký na vystavení jističe (odpor vody), ale dost velký na zabití.. Žádnou velkou záhadu v tom nehledej..
Pravou příčinu zná vyšetřovatel, možná ani ten ještě ne. Jako vždy to bude souběh drobných chyb. Poškozené čerpadlo nebo kabel, chybějící zemnění u čerpadla, slabý kabel, vzdálenost, velká impedance smyčky, nevhodné jištění, neznalost obsluhy atd.
Jeden pán, asi nejstarší byl elektrikář a dělal si všechno sám. Čerpadlo bylo rok staré a zakoupeno v hobby marketu.
Prý chtěli čerpat vodu do sudu a dávali to čerpadlo do vody, ale za chodu. paní přijela z práce a čerpadlo stále běželo, tak ho vypínala.
Podle mne by se mělo dát čerpadlo do vody, a teprve potom to zapojit do zásuvky, ne?
Určitě to vyšetří, kde byla chyba, ale je strašné ...není slov.
Ještě taková doplňující otázka.
Lze ten adaptér s chráničem do zásuvky použít i v el. centrále která už zničila několik elektronických spotřebičů přepětím? Nevím jak zrovna ten adaptér na to bude citlivý. Centrálu máme hlavně na čerpání vody ale semtam i na ledničku.
To je otázka pro výrobce... Blesk ho odpálí určitě , pár desítek voltů navíc (centrála nestíhá regulovat) by mu vadit nemělo... V každém případě radši bych risknul jeho vyhoření a mít na zahradě všechno pod chráničem než jet bez něj...
Ty kecy v bulváru jakej to byl elektrikář - rád bych viděl tu revizi na čerpadlo v rybníku, a elektrikář - kovářovo kobyla dovede věci.. Někde padlo časté zapojení podobných kalovek fáze na "modrej", tj. nejspíš dvoulinka a fáze na kostře (ta trubka ven), to celý bez chrániče... A opravovat čerpadlo ve vodě bez odpojení elektriky - to normální elektrikář neudělá. Zásada je odpojit, zajistit a měřit, ne že vleze do rybníka zakvrdlat s tim...
Věčne tu jsou nějaké dotazy "jak si něco zapojit" - většina odpovědí je již poplatná své době, nebo je v základu elektrotechniky naprosto špatná a jakákoliv závada se může stát velmi nebezpečnou - budiž to dané rodině ponaučením a dalším varováním, že činnost na vyhrazených zařízeních mají provádět osoby se znalostmi a kvalifikací.
Paradoxně k záchraně tří životů v tomto případě stačila "krabička" za 800 - nebo ještě hůře jen přiložení měřáku...
Měl bych takový laický dotaz. Pokud se do vody dostane proud nebo jako v tomto případě bude probíjet čerpadlo, jaká je bezpečná vzdálenost, kde už proud není nebezpečný? Např. začne probíjet čerpadlo v potoku, pozná to člověk třeba 5 m od čerpadla? Nebo totéž v rybníku, pozná to někdo na druhé straně rybníka? Díky
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.