Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Alternativa k nopové folii jako svislé izolac

Od: peteka odpovědí: 16 změna:

Ahoj,

poslední dobou čtu hodně článků o tom, že nopovka by se neměla používat jako svislá hydroizolace, že je to častá chyba. Jak bych měl tedy správně sokl či základy a část domu ve svahu?

Proti tomuto použití např. fasadnistudio.cz/... neno tom-builder.cz/...

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

nopovka...neměla používat jako svislá hydroizolace...

protože to není svislá hydroizolace, ale ochrana hydroizolace.


doplněno 15.04.20 18:50:

Použijte kvalitní vodorovnou hydroizolaci stavby, jako se to dělá u nových domů a nemusíte vymýšlet zbytečnosti s nopovkou.

peterka
takže co bych tady měl použít? Zlínající vlhkost vysloveně nemáme, ale chci to udělat spíše pro jistotu.
priklad1*

A co to drenáž. Už jsem tady asi 100x četl rady, že drenáž je k ničemu. Jediná ochrana prý je, aby se voda nedostala k baráku. Tak se "odborníci" už dohodněte.

příklad, drenáž je k odvodnění pozemku, nikoliv k dopravě vody odněkud někam. Je špatné nechat vodu vsáknout do podloží, tam jí hromadit a pak jí nechat odtéci třeba drenážní trubkou. Nejlépe je hned na povrchu jí dostat pryč. Pokud je funkční hydroizolace domu, je zbytečné řešit vlhkost podloží a základů.

Ale to je na debatu asi tak půl hodiny.

priklad1*

Proto se taky ptám. Ten obrázek jistě nekreslil nějaký neznalý amatér

Ten obrázek maloval někdo, kdo dostal nějaké podklady, jak to má vypadat. Nikoliv jak to funguje doopravdy. Je to komerční obrázek.

Před mnoha lety jsem vedl polemiku s Isoverem o jejích systému Stepkrok (tak nějak se to jmenuje), přesto že mi dal autor článku a obrázku za pravdu, stejně to nechali špatně, ale lépe se to ukazuje.

priklad1*

Ovšem mnozí to berou jako mustr a třeba vynaloží zbytečně náklady. To je stejně jako ti co nakupují u Vše v akci a nedaj si poradit. A když si natlučou hubu tak se chtěj soudit. A natlučou si ji znova.

přiklad 1, svatá pravda.

V této otázce s Milanem ve všem souhlasím. Proč si vodu pouštět k základům, když může odtéci již na povrchu.

Zatím mě žádný zastánce této metody nevysvětlil, jak voda metr pod zemí pozná, že má natéci do děrovaný trubky? Je tam třeba půl metru široký pruh štěrku, v něm děrovaná trubka o průměru něco kolem deseti centimetrů, tudíž 40 cm mimo trubku, takže voda si vesele teče kam se ji líbí, trubka netrubka.

Navíc jak teče voda děrovanou trubkou? Nateče vrchem a spodem v další díře zase vyteče ven, hezky až na nějakou nepropustnou vrstvu. Tam se začne hromadit a pak v nejnižším místě kamsi vyteče.

jenyku, jsme na tom stejně, slova Vámi napsaná používám taky. Ale nevěřil byste, kolik zákazníků u nás mi nevěří, a musím jim demonstrovat na modelech, že to není tak, jak si přejí...

Známý taky před časem svolával brigádu, že dá k základům nopovku. Přesvědčený, že bude mít od té doby sucho.

Měl doma prázdný akvárium, dal jsem na sklo akvária lus nopovky a vyzval ho, at akvárium naplní vodou. Dle jeho teorie, že nopovka plácnutá na základy a zeď bude izolovat od vody, by tedy sklo akvária mělo zůstat suché. Světe div se, nezůstalo. Dlouho o tom přemýšlel, dělal různé pokusy a nakonec uznal svůj veliký omyl.

Baráček nakonec tedy odkopal, ale místo nopovky navařil na vodorovnou hydroizolaci svislou až nad terén, nahoře vše odvodnil mimo barák a má po mnoha a mnoha letech konečně sucho.

 

 

mtan

0x
Vodorovnou hydroizolaci máte? Asi ano. To je Vaše hydroizolace domu. Nopovka použitá vždy s husím krkem a dostatečným přesahem mezi dílci slouží pouze jako pomocná síla pro odvod spodní vody, pokud jí máte tak vysoko, že by sahala k základům domu. Jinak je zbytečná. Pokud máte dům ve svahu, máte pravděpodobně dům do onoho svahu zaříznutý, tam bych řešil určitě vsakovací kanál s drenáží, který bude sloužit jako odvod vody v případě velkých deštů. Nopovka se dává s nopy směrem k domu, ale odvětrání mezi nopy je minimální (čím větší nopy, tím lepší) a hlavně musí být vzorně zakončena nad zemí s krycí lištou. Pokud jí uříznete u země, jako to má plno lidí, tak jste jí tam dávat ani nemusel, voda se vám bude za ní dostávat horem při každém větším lijáku a za čas se zanese nečistotami. Další věcí na zvážení je i to, že mezi nopy, kde bude vzduchová mezera pro odvětrání vám bude v zimě pronikat mráz až do hloubky, kam nopy budete mít. Při nízkých mrazech by to vadit nemuselo, protože luft tam mít nebudete a okolní zemina (dům bude mít 100% sokl zateplen) bude nějaké teplo předávat, ale je spekulativní co se stane, až se počasí zblázní a bude venku -30°C. To už by se mohl nějaký mráz dostat až k základům. Tím chci říci, že by bylo nutné zateplit hlouběji.
doplněno 15.04.20 08:35: Ještě doplním, že mám dům v mírném svahu, ale bez zaříznutí do terénu, spodní vodu nemáme, nopovku s drenáží jsem vůbec nedával. Mám pouze XPS tl.50, po celé výšce desek nanesený marmolit.

 

figurek*

0x

mrkněte se na obrázek. Takto má správně vypadat hydroizolace domovní zdi s drenáží. Jestli drenáž nepotřebujete, pak stačí pouze ta červeně naznačená izolační vrstva. Ale ta musí být skutečně hydroizolační, třeba zrovna Delta Thene z obrázku. Nopovka to být nesmí, protože není spolehlivá.

 


0x

Ano, správně, nopová folie není hydroizolace. Podle podkladu, který máte na svislé stě ně je možno jako hydroizolaci proti zemní vlhkosti použít:

1) natavitelný bitumenový pás

2) PE svařovanou folii

3) Bitumenovou nebo jinou hydroizolační stěrku

Všechny tyto povrchy potřebují jako podklad hladkou omítku, u folie to není tak úplně nutné a u stěrky zase podklad bez větších trhlin. Jako příklad ad.3 . máte uvedeno ve vašem podkladu hydroizolační stěrku PCI-Pecimor.

Jako ochranu hydroizolace můžete použít : nopovou folii, přizdívku - obvykle 100 mm, extrudovaný polystyren - ten v případě, že je nutné i zateplení.

petera*
Díky. No starý základ/sokl nebude úplně rovný, ale snad stěrka půjde. Jak jsem psal, je to spíš prevence, vzlínajíci vlhkost v domě není (stojí na skále a lehce ve svahu). Pozval jsem si firmu co dělá sanace, tak uvidíme.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]