Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Test vodovodniho potrubi movostavba

Od: julie* odpovědí: 12 změna:
Prosim o laicky navod jak si overit, ze stavari provedli zkousku vodovodniho potrubi dostatecne. Nejdrive protekaly 4 spoje v 0Np, pote delali zkousku vzduchem.
Dum 2 patra (v kopci), voda zvenku vyvedena do vrchniho patra a svedena do spodniho.
1Np-voda vede do domu, rozdvojka vlevo ca 3m do koupelny a rovne ca 7m do kuchyne, jiz po izolaci na podlaze a "hrobecky" z betonu pres vod.trubky a elektriku. (Mer.pristroj instalovany v koupelne, nastaveny na 6baru, zkouska vzduchem (1,5 nasobek provozniho tlaku; za ca 14 hod.pokles o 0,5 bar). Pokud by teoreticky protekala voda zde, mohla by vytect o patro nize po trubkach.
0Np- voda svedena z vrchniho patra, kuchyne stropem dolu. Rozvody do 3 mistnosti, kde pred zkouskou vyse zminenou protekaly 4 spoje, nyni neprotekaji.
Je 0,5 baru rozdil vyse popsany v toleranci (vyskove rozdil ca 3m)?
Pri zkousce vzduchem anebo vodou, po nastaveni 1,5 nasobku provozniho tlaku, po kolika hodinach je jaka tolerance ztraty tlaku/pravdepodobnost neprotekani?
(Bohuzel stavebni firmy, u nas i stavebni dozor, drive proverene jiz nefunguji tak jak se ocekava, pri vysokych cenach. Nechci nechat vybetonovat podlahu, polozit podlahove topeni a krytinu a nasledne bourat az to nekde zacne prosakovat.
Dekuji.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Pokles tlaku je povolený.

Byl jsem u pár zkoušek potrubí na hale. Při zkoušce těsnosti vzduchem při 15 bar některé spoje viditejně profoukávaly (kontola spojů mydlinkama), po natlakování vodou na 20 bar 24 hodin absolutně bez poklesu

Tím nechci říct že uvedený pokles tlaku je v pořádku,záleží na víc okolnostech - stlačovaný vzduch se při foukání zahřívá a po srovnání teplot může být dost velký rozdíl proto se po srovnání teplot dofoukává,u velkých rozvodů i víckrát

Zkouška vzduchem? nevím ale u nás vodáci tlakují vodou nikdy vzduchem.Natlakují na 24 hodin a pak zkontrolují případný pokles tlaku.Pokud je závada je to vidět i bez bublinek!

h0042*
Nunici, trošku si ty bary pleteš, ne? Nechtěl jsi napsat 1,5bar a 2 bary?

@h0042

a proč bych měl dělat tlakovku na 2 bary když i PPR potrubí je dělané na 20 při 20°C?

 

cernylysak

2x

Pozvi si Revizního technika pro tlakové zkoušky s kulatým razítkem, udělá ti oficiální tlakovou zkoušku podle ČSN a tak jak se má, napíše ti: Protokol o prohlídce potrubí, Protokol o tlakové zkoušce potrubí vodou a nakonec Protokol o konečné tlakové zkoušce vnitřního vodovodu, dá razítko, podepíše se a máš po starostech.

Tlaková zkouška se zásadně dělá vodou, vzduchem jedině pokud není na stavbě k dispozici voda a nebo pokud při provádění zkoušky hrozí zamrznutí.

Navic maximální tlak vzduchu smí být z důvodu bezpečnosti pouze 300 kPa.


doplněno 05.12.19 23:12:

nunici® Máš pravdu, za 30 let mi nic zatim neteklo, dodržuju technologický postupy, nedělám prasárny jako hupcuk nebo dvouma svařečkama jeden svár nebo dvakrát ohřívat jednu tvarovku nebo provrtanou trubku jenom tak zažehlit svářečkou nebo nedat izolaci na zazděnou trubku, možná že to jsou ty důvody a nebo mám třeba taky jenom kliku.

Jak už jsem psal výš, tlaková zkouška se dělá zásadně vodou, už jenom i z toho důvodu, že vzduchem nemůžeš dosáhnout správného zkušebního tlaku, protože z bezpečnostních důvodů ani nesmíš.

Když je provozní tlak třeba 0,6 MPa, tak tlakuješ na 1,5 násobek, což je 0,9 MPa, ale vzduch smíš natlakovat při zkoušení jenom na 250 kPa, max. 300 kPa a na potrubí nesmějí být žádné plastové závity.

To není o důvěře, to říká Technický předpis pro tlakové zkoušky, moje rozvody si taky tlakuju klidně na 2 MPa, ale u rozvodů od někoho jiného se bojím, tak se musím držet normy.

 

smode*

1x
Pozn. S nižší teplotou se snižuje i tlak v potrubí. Tzn. Natlalujete-li systém při 10°C a provedete zkoušku za 24h při teplotě na stavbě 5°C tlak bude nižší ale rozvody mohou být v pořádku. Běžné plastové rozvody z PPR zvládne bez chyby svařovat skoro každý - nikdy jsem neslyšel že by byl takový problém..jestli je to skutečně jak píšete a nedoberete se ke 100% jistotě, doporučuji detailní kontrolu odborníkem nebo výměnu problematických míst/všech rozvodů.

 

lamela*

1x

Vodou,vodou,vodou,ne vzduchem-na tlakovou zkušku stačí pár litrů-možná plastový kbelík .Tlak nesmí poklesnout.Do Ppr potrubí dávám běžně 1.6 Mpa.pokud je něco špatně,ukáže se to.


doplněno 05.12.19 18:41:

Samozřejmě studená voda ochladí potrubí a tlak lehce poklesne,po vyrovnání teplot v okolí se potrubí dotlakuje znovu na požadovaný tlak.Voda je nestlačitelná a ukáže případný ůnik,tak proč běhat s mydlinkami.

Chápu že jsou tu samí odborníci kterým nikdy nic neteče. Ale pokud si věřím,nemám problém udělat tlakovku např. na letovaném Cu rozvodu napřed vzduchem,v případě problémů se to pak líp opravuje - nemusím z potrubí dostávat vodu

Měd tedy pokud se letuje tak je to stejné jako voda v plastu,svářená, méně bych věřil lisované mědi. ale co staveb jsme takto udělali a na žádné to neteklo . jedině rekonstrukce jedné haly ČSAD- po tlakové zkoušce vzduchového portrubí vše ok, zabetomnovali se podlahy a v jedné na několika místech pří spárování teracové dlažby bublinky-rozkopalo se to nějakej blbec tam nechal v betonu chlupatou lat (v ní asi deset hřebíků-které propíchali potrubí! to jediné co bylo špatné co pamatuji za celou dobu co dělaám na stavbách

Sice trochu od tématu - ale u letované mědi se může sejít špatná kombinace pasty a cínu, kolega jednou donesl nějakou "superpastu" na odzkoušení - - a pak se muselo všechno předělávat ...

cernylysak

nunici Máš pravdu, za 30 let mi nic zatim neteklo, dodržuju technologický postupy, nedělám prasárny jako hupcuk nebo dvouma svařečkama jeden svár nebo dvakrát ohřívat jednu tvarovku nebo provrtanou trubku jenom tak zažehlit svářečkou nebo nedat izolaci na zazděnou trubku, možná že to jsou ty důvody a nebo mám třeba taky jenom kliku.

Jak už jsem psal výš, tlaková zkouška se dělá zásadně vodou, už jenom i z toho důvodu, že vzduchem nemůžeš dosáhnout správného zkušebního tlaku, protože z bezpečnostních důvodů ani nesmíš.

Když je provozní tlak třeba 0,6 MPa, tak tlakuješ na 1,5 násobek, což je 0,9 MPa, ale vzduch smíš natlakovat při zkoušení jenom na 250 kPa, max. 300 kPa a na potrubí nesmějí být žádné plastové závity.

To není o důvěře, to říká Technický předpis pro tlakové zkoušky, moje rozvody si taky tlakuju klidně na 2 MPa, ale u rozvodů od někoho jiného se bojím, tak se musím držet normy.

 


0x
Podle toho jak to popisujete může být celý systém dost nekvalitně provedený. Pokles tlaku nesmí být žádný.
Jaký materiál byl použit na realizaci rozvodů?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]