Nejste přihlášen/a.
funkce geotextilie je buď ochranná nebo separační. Tady bude chránit trubku před poškozením (protržením). Zas to není tak nákladná položka, která by tě měla zruinovat. Ventilátor bych asi neosazoval
1) máte projekt, podle kterého máte stavět.
2) začínáte šetřit již na spodní části stavby.
3) Geotextílii nepomůže ochránit proti mechanickému poškození trubek, pokud k němu má nějak dojít.
4) Já bych geotextílii nedával.
1) myslel jsem tím, zeptat se projektanta.
Co je hlavní dotaz pro Vás?
Bohužel nevím, jak Vaše břidlice vypadá, pokud to dokářete kvalitně zhutnit, tak proč ne.
každý si pod vybagrovanou břidlicí představuje něco jiného. V tvém případě by bylo nejlepší se poradit s odborníkem přímo na místě. Na základové desce a vším co je pod ní nemůžeš šetřit. Všechno se ti časem vymstí. Lidem neustále říkám můžete šetřit na baterce , ale ne na rozvodech. Baterku časem odšroubuješ a vyhodíš , rozvody budeš muset bourat barák a tak je to i s těma základama.
Já bych to udělal tak , že tam dám prvně tu geotextilii a na ni drenážní trubky. Kdybych tam tu hadru nedal , tak mi časem hlína zalepí tu drenážku a pak by nemělo smysl ji tam vůbec dávat. Že by nemělo docházet k zanášení? Nemělo znamená pochybovat - ty musíš mít u základů jistotu. Potom štěrk o určité frakci kterou máš v plánech. Také opatrně s tim hutněním. Ventilátor je dle mého nesmysl . Musíš tam dosáhnout komínového efektu a to se chce také poradit s odborníkem.
Lidi často zapomínají dávat do základové desky ,,průchodky ". Jak na vodu z řádu tak na studni.( pokud studnu neplánuješ , tak ji tam stejně dej. nevíš co bude za 10 let.)Elektriku k ovládání brány a zvonek, elektriku na zahradu s dostatečnou rezervou , atd.
Nevidím ani jeden způsob,proč větrat pod zakladovou deskou.Pokud zvolíte správný způsob odizolování desky,radon se nad ní nedostane a zůstane pod deskou,případně unikne kolem.Větráním ochráníte pouze přízemní místnosti,pkud by se tam radon dostal.Protože radon je poměrně těžký plyn,zůstane po úniku nad zemnou i v okolí domu.I když budete instalovat větrání pod deskou,z okolí se dostane stejně do domu.A co uděláte se splodinami rozpadu?polonium se usazuje na prachových částicích.Budete montovat ještě superčističe vzduchu?Kromě toho se radon ochotně rozpouští ve vodě.Budete zřizovat také filtry na vodu ze studny.Radon má poločas rozpadu několik minut.Po vyloučení z horniny,nebo z vody se za několik minut vyzáří polovina molekul Rn.
JABRAKA
jabraka- při žádosti o stavební povolení asi proběhl radonový průzkum a ten nařídil odvětrání základové desky. Což znamená , že tam byla naměřená velice vysoká hodnota a s tím bych si nezahrával a přesně dodržel technologický postup daný projektantem. Tazateli jde o to jestli může ušetřit za geotextilii. Já ji v tomto případě dávám dokonce dvojitě. Jak na zeminu tak pod podkladní beton. Jestli tam může dát břidlici a já dávám štěrk frakce 16-32 jinak ta drenáž by tam mohla být zbytečná.( průchodnost plynů do drenážky. Někdy pokládám i Iglů tvarovky ale to většinou při rekonstrukci starších RD ) Mám za sebou zhotovení několik desítek základů a z toho několik s velkým rizikem radonu , ale nikdo na tom nešetřil. Možná také proto , že tu máme blízko uranové doly a spoustu lidí tady odchází na rakovinu plic.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.