Nejste přihlášen/a.
pro vás zkušenější, dá se s touto tabulkou souhlasit?pokud to chápu dobře, na 1kwh vychází nejlevněji kusové dřevo, uhlí a čerpadlo. když vezmu pořizovací ceny, tak čerpadlo z toho vypadává a nejlevnější topení je tedy s ohledem na cenu paliva a vstupních nákladů topit dřevem nebo uhlím? (životnost čerpadla a kotle cca 15let?)
hnědé uhlí ořech 2 - 0,7 Kč/kWh / automatický kotel/ 2.800 Kč/t
černé uhlí ořech 2 - 1,2 Kč/kWh / automatický kotel / 6.000 Kč/t
kusové dřevo měkké - 0,7 Kč/kWh / zplyňovací kotel / 800 Kč/t
koks - 1,8 Kč/kWh / klasický kotel / 8.000 Kč/t
dřevěné pelety - 1,3 Kč/kWh / automatický kotel / 5.000 Kč/t
tepelné čerpadlo - 0,9 Kč/kWh / vzduch/voda / 2,3 Kč/kWh+poplatky, topný faktor 3,5
zemní plyn 1,4 Kč/kWh / kondenzační kotel / 1,3 Kč/kWh+poplatky,
Ceny jsou orientační a zohledňují vstupní cenu paliva a účinnost zařízení
pro hrubý odhad nákladů ale většinou postačují
Ten odhad je hodně hrubý. (neřeším špatně uváděné jednotky)
Z 1 prm je cca 1500-2200kwh dle druhu dřeva.
Výhřevnost dřeva je až 5kwh na kg, pokud je opravdu suché.
Z tvého příkladu by totiž jedna 1kwh stála více než korunu. (při započtění účinnosti kotle) A to už by bylo skoro jako plyn.
Nevím jak černé uhlí a koks, ale se zbytkem souhlasím s tím, že:
1) Dřevo musí být za tuto cenu bráno jako nezpracované - metrové kusy a v důsledku je jedno, jestli měkké, nebo tvrdé. Cena za kWh vyjde cca na stejno.
2) U všech pevných paliv s cenou souhlasím jen jako s cenou před započtením účinnosti kotle. Tzn. např. dřevo spálené ve starším kotli se 70% účinností vyjde na 1,0 kč/kWh.
3) Nesouhlasím plně s tvrzením "když vezmu pořizovací ceny, tak čerpadlo z toho vypadává". Dost záleží na okolnostech. Např. já se rozhodoval hypoteticky mezi TČ, plyn a automatický uhlák. Investice vycházely: TČ vhodného typu 32 tis., plyn vč. přípojky a teplovodního systému vycházel podobně jako uhlák s teplovodním systémem a to něco přes 100 tis. Tudíž mám TČ.
není ta cena u TČ nějak nízká?
zeptám se hloupě, ale uhlák s teplovodním systémem a to něco přes 100 tis ,,,,,,,, tím myslíte nějaký druh moderního zplynovacího automatického kotle?
Ano, automatickým uhlákem mám na mysli ty hrůzy s násypkou, které paradoxně podporuje ministerstvo životního prostředí.
Cena TČ je nízká ve srovnáním s tím, co kupují ostatní (kapitalisti... ), ale je to Fujitsu, takže bych neřekl, že je to shit - je to o výběru vhodného typu.
Borci, co mi to dělali mi říkali, že ty nejčastěji montované typy tepelných čerpadel jsou v dnešní době silně předražené, protože když jsou lidi s prominutím dementní a nedělá jim problém ty prachy vypláznout, tak proč by ty firmy nenasadily ceny klidně na pětinásobek. Mít doma TČ a ideálně i podlahovku je zkrátka IN a lidi neváhají a zaplatí za to skoro i životem!
Tak to jo . To jsou klimatizace. Tam musíte mít otevřenou dispozici. To já mám vcelku rád , ale někdo chce teplovodní do každého pokoje a to jsem zatím našel
Ale je to jen odkaz a recenze nevím. Je potřeba se taky zajímat o servis a životnost
Ano, lidi co ke mně chodí říkají "hele, klimatizace"i přes to, že to je TČ ...at si tomu každý říká jak chce, mě zajímá to, že je to levné a topí to tak levně. Otevřenou dispozici ani moc nemám, ale bylo třeba to dostatečně promyslet. Navíc i bez ní to jde v dnešní době, kdy má hodně lidí řízené rovnotlaké větrání (či jiné podobné) - prostě se výparník dá ro vzduchovodu.
Co se týče toho Nosreti, tak obecně bych měl obří odpor ke komprosoru spínanému natvrdo. Jakmile padne teplota k nule, tak to bude strašně namrzat. Navíc to díky tomu bude to řvát i v teple tak, že se při chytrém umístění venkovní jednotky (tzn. někde opodál na základové patce v zahradě) nevyspíte. To moje má "jen"50 dB na plný výkon a to je pak docela rámus (při teplotě nad 5 °C o tom nevím ani když jsem venku). Ta 9 kW verze má skoro 60 dB!
Vzhlledem k tomu, co jsem napsal bych se osobně ani už nezajímal o další. Na ohřev vody/topení mimo topnou sezónu je to ale OK (třeba bazén). Podstatně sympatičější už mi je toto: levnetopeni.info/...
Tepelné čerpadlo vychází dobře dík výhodnému tarifu lelektřiny tím provozně samozřejmě nejlevněji. dle zkušeností 100kWh na straně vstupu tep. čerpadla odpovídá 22 m3 plynu kondenz.kotle .U dřeva ,štěpky záleží na možnosti zajištění suroviny,ještě ořed 5 lety byla štěpka braná jako odpad.Černé /hnědé uhlí - u más černé 480,hnědé 350 takže není co řešit
Pokud si alespoň trochu započítáte práci se dřevem, pak zjistíte, že to je ten nejdrahší způsob vytápění a naopak plyn vyjde pak nejlevněji :D
Pokud si dáte hodinovou sazbu jako manažer ČEZu, tak ano. Jinak ale ani náhodou! Je to spíš o lenosti.
Při tom zpracování dřeva je holt potřeba něco dělat a ne jen čumět!
S máti a ségrou jsme na tuto topnou sezónu ve třech zpracovávali cca 8 m3 dřeva (z polen 1 až 2 m, prům. 20 až 50 cm) a trvalo nám to cca 14 hodin. Když každého ocením na skromných 100 Kč/h a přičtu to k ceně polen, tak jsem stále dost pod cenou plynu.
Moment.
- Tak zajímala by mě pořizovací cena toho dřeva..
- Dále by mě zajímalo, zda-li vám těch 8 m3 bude stačit na celou zimu?
Děkuji za odpověď
V daném případě je "nulová", ale počítal jsem s běžnou tržní, čili 0,8 Kč/kWh (viz původní dotaz).
K čemu Vám bude tato informace? Pokud na zimu spotřebuju dvojnásobek (16 m^3), tak cena za kWh bude stále stejná, protože mě jeho příprava zabere dvojnásobek času. Reálně je ale spotřeba o něco větší - tohle je jen část dřeva do zplyňováku, do druhého kotle (na jaro/podzim) se nedává ručně zpracovávané dřevo.
Co se týká plynu, ale asi i elektřiny, ceny se za poslední roky dost změnily (snížiliy) a roli hraje i výběr dodavatele. Naopak cena dřeva asi dost stoupla. Takže pokud přepočet KWh/Kč není z aktuálních cen, může být dost zavádějící. Navíc pevnými palivy se topí úplně jinak (nepočítám-li uhelné automaty), než automatickými kotly na plyn, takže výsledé roční náklady těžko porovnávat. (Bez automatu se třeba přetápí, při zatápění je nížší účinnost apod.). 7let jsem topil uhlím v Kovothermu a teď už 3 roky plynem v kondenzačním Geminoxu. Rozdíl v nákladech těžko porovnávat, když jsou teď teplé zimy. Ani omylem ale neplatím dvojnásobek toho, co za uhlí, jak by to podle té tabulky mělo být.
Tak ovšem že neplatíte dvojnásobek, ale vezmět v úvahu následující faktory: 1) Ceny v prvním příspěvku nejsou ceny za vyrobené teplo! 2) Reálná provozní (ne)účinnost toho Kovothermu bude dosti mizerná, protože to není nijak skvělý kotel a navíc lidi obecně prostě neumí topit (zato s plynem to umí, protože si topí sám). Kdežto kondenzák má přes 100 %. 3) At už si lidi nalhávají cokoliv, tak s přechodem na plyn se jim vesměs mění návyky. Moje zkušenost od návštěv u příbuzných a známých: kdo topí uhlím má doma teplo až mnohdy přetopeno ("trenkovou teplotu"), kdo topí plynem má doma povětšinou kosu jak cip i když mají plnou hubu keců o tom jak mají doma pěkně a že jim to stačí. 4) Přidejte ještě Vámi zmíněnou "teplou zimu" a máte výsledné náklady stejné. Teplou zimu mám v uvozovkách, protože mnoho lidí s tímto termínem argumentuje, aniž by si uvědomovali, že např. hodně teplé zimy 2013 až 2015 dělají 85 % normálu, čili úspory dost malé.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.