Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Majetkové vyrovnání po rozvodu

Od: galapa* odpovědí: 1 změna:

Dobrý den,.

Chtěla bych od vás poradit v záležitosti, která je po rozvodu nepříjemná, ale přesto nutná.

Jedná se o majetkové vyrovnání.

Jsem již 2 roky rozvedená. Naše manželství trvalo 9 let a máme 2 dcery, které jsou nyní v mé péči.

Ihned po svatbě jsem se přestěhovala k manželovi do rodinného domu, který byl v té době v rekonstrukci.Po mém nastěhování jsme v opravách domu, bytu, zahrady i nadále pokračovali. A kromě toho, manžel také opravoval byt matky, který je také v domě.

Jelikož jsem v té době byla na MD, nemohla jsem tedy na opravi tolik přispívat jako manžel. Finance jsme měli rozdělené.Manžel si svoji výplatu nechával a z té opravoval dům, byt... a pokud mě chyběli peníze na domácnost, tak mě nejakou tu korunku dal.Na žádný materiál, dom. spotřebiče nemáme žádný doklad. Mám pouze fotky s datem, kde se některé stavební práce dělaly.

Za dobu manželství jsme tedy částečně opravili dům (střecha, okna, kanalizace, voda,,,,,), zařídili jsme si byt (nábytek na míru, dom. spotřebiče...), upravili jsme zahradu a tchýni opravili byt (zařídili jsme jí koupelnu, kuchyň...).

Nyní stále ještě bydlím u manžela v domě, ale ten již na mě a naše dcery podal soudní vystěhování z domu. (zatím jsem se odvolala a čekám na vyřízení).

Po rozvodu jsem si na hypotéku koupila starší chalupu, která je zatím celoročně neobyvatelná. A jelikož nemám žádné úspory, jen tak rychle obyvatelná nebude.

Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli bych mohla jako majetkoprávní vyrovnání žádat 400 000Kč a kromě osobních věcí mých a věcí mých dětí bych již nic víc nechtěla.Manželovi tedy zůstane skoro zařízený byt, osobní automobil, dom. zvířata...

Těch 400 000Kč bych chtěla rozdělit dcerám 200 000Kč(spoření, studium a část na bydlení) zbytek bych dala do opravy chalupy, abychom se tam mohli odstěhovat.

Odstěhovala bych se do 3 měsíců ode dne, kdy mě peníze dojdou na účet a ve stejné době bych nechala sobě i dcerám úředně změnit trvalé bydliště.

Ještě bych se chtěla zmínit, že bývalý manžel s tímto návrhem nesouhlasí.

Jeho návrh je 200 000Kč a 5 let nebude platit dcerám výživné.Ještě bych chtěla dodat, že kromě výživného( 3000Kč měsíčně)manžel dcerám nic jiného neplatí.

Nevím, jestli má žádost je reálná, ale moc vás tedy prosím o jakoukoli odpověď a radu.

S pozdravem Galapa

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dusatka*

0x
Dobrý den,
takhle jednoznačně to nelze říci. Obecně:
Ohledně vypořádání majetku máte tři varianty. Varianta "dohoda ", která musí mít písemnou formu. Je jasné, že dohoda znamená to, na čem se dohodnou obě strany, že je spravedlivé - může to tedy znamenat cokoliv, s čím budete oba souhlasit.
Pokud se nedohodnou, přichází na řadu varianta "soud", kdy jeden z bývalých manželů dá návrh a soud pak rozhodne. Soud bude vycházíet z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Podle obč. zák. každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek , a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem. Dál soud přihlédne především k potřebám
nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění, k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.
Třetí varianta: Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
U vás to asi na dohodu nevypadá, a jak by dopadlo vypořádání soudem, to vám předem s jistotou neřekne ani advokát, který je důkladně se vším obeznámen. Je možné, že by vámi navrhované vypořádání soud schválil, ale také je možné, že by rozhodl úplně jinak.
Určitě doporučuji najmout si advokáta, protože ten vám doporučí pro vás nejvýhodnější řešení, také vás může zastupovat před soudem.
Jen dávejte pozor, at neprošvihnete tu tříletou lhůtu.
Ještě poznámku: co se týče bytu opraveného tchýni, tam budete mít zcela jistě smůlu, protože to už bude s největší pravděpodobností promlčená záležitost.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]