Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zapojení zásuvky, očka na drátech?

Od: pajas322 odpovědí: 23 změna:

Zdravím. U nás ve firmě jsem si všiml jednoho elektrikáře že zapojuje nové zásuvky 220V takovým stylem že dělá očka na drátech pod šroubkami v zásuvce. Chci se jen zeptat ze zvědavosti jestli to není už dneska zbytečný když je všecko v mědi? Dík.

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
Čím delší holý vodič pod hlavou šroubku (a zároveň na spodní ploše), tím menší přechodový odpor. Teda menší možnost ohřevu přechodu procházejícím proudem, mající za následek zvětšení objemu vodiče, následnou deformaci vodiče, následně zvětšení přechodového odporu, a opětovně kolem dokola.
I měděný vodič zvyšováním teploty mění objem.
Očko z pod povoleného šroubku nevyklouzne. Oproti někdy i pár milimetrovému, často i zdeformovanému \"pahýlku\" vodiče, s bídou se dotýkajícího kousku hlavičky šroubu.
Šroubek se sám nepovolí, ale zdeformuje se vodič vlivem tepelné roztažnosti materíálu.

 

nickys

3x

Naprosto zbytečné a pracné. Při běžných proudech to nemá žádné opodstatnění, byt vám tady dědkové budou tvrdit cosi o kvalitě a výdrži 200 let. Korunováno expertem co šroubek vyhodí a pomocí kyseliny to sletuje cínem. Takového pracanta bych chtěl tedy platit od hodiny. Zbytečná práce alibisticky zdůvodněná.

 


1x
Moderní zásuvky nemají šroubky.
2kedar*

Proto taky nevydrží dlouhodobý velký odběr a "vyhřejí" se.

Já začínal v časech, kdy se vodiče, (případné větší množství, třeba 3 až 5 kusů , pěkně spolu rovnoběžně uložených) skroutily spolu a dotáhly kombinačkami. Při tom se dráty mezi sebou dotýkaly poměrně velkou plochou, které se šroubky ani pérové kontakty nemohou ani zdaleka vyrovnat. Také při ohřátí spoje větším proudem byl spoj pružný a nedocházelo k deformaci.
Sem-tam se s takovými i 50 let starými spoji setkám. Hlavně v odbočovacích krabičkách ...
Málokdy ale vidím opálenou zuhelnatěnou izolaci těch vodičů. Zřejmě mají menší přechodový odpor proti šroubovým spojům, kde často vidíme izolaci při nejmenším vyhřátou.
Ty moderní pružné plíšky se vodičů hlavně v zásuvkách dotýkají malou plochou a časem se jejich materiál může vyžíhat a ztratit pružnost.

"...vodiče se pěkně rovnoběžně uložené skroutily spolu a dotáhly kombinačkami ".
Jo, tak zvaná UI svorka (uzel - izolace ). Ale zas tak dokonalé nebyly. Na druhém obrázku je takový spoj po cca 70 letech provozu, který byl zazděný v dřevěném stropě. Mráz běhá po zádech. Ovšem na tom první obrázku je spojka drátu 16mm2 hlavního přívodu pro 6 patrový činžák (zatažená společně s dalšími dráty v trubce kousek za HDS) a tahle spojka to těch 70 let vydržela bez problémů .

jabraka*

Pravda je taková,že "některé "moderní zásuvky jsou bez šroubků.Neznamená to nic o spolehlivosti.

JABRAKA

 

humbucker*

1x

Ahoj. Jak tu Magdon popisuje tu Ui svorku, tak u nás na severu se tomu říká Krutisvorka. Jsou i tací, co tohle i dneska dělají. Je to k nevíře, ale je. Když jsme drátovali můj ,,Temelínský rozvaděč,, ,(je v něm rozfázováno asi 40 jističů), tak jsme kroužkovali všechny natahané Cu dráty. Nějak mi ten dobrý zvyk zůstal a dělám to pořád. Nikdy se mi žádný, takhle utažený spoj nepovolil.

 

albatros498022*

0x

V podstatě ano, ale očko neuškodí, dělám to taky tak.

 

stonek*

0x

Je to zbytečné, dělalo se to kvůli hliníku, že se časem uvolní tak aby vodič nevyklouznul. Dnes se naopak na mědi doporučuje očka nedělat, protože je šroubek rovnoměrně osově zatíženej a má větší sklon k samovolnému povolení vlivem tepelné rozažnosti.

nikdo*

V praxi to bylo přesně obráceně. Kdo udělal očka na hliníku, tak díky tečení hliníku je nestačil dotahovat. Rovně dotažený šroubek totiž nebyl předpružený. Na rozdíl od hliníku chyceného pod jednou stranou hlavy. Šroub se v závitu zkřížil, předpružil, a dýl udržoval Al drát utaženej.

 

 


0x

Pokud mám zásuvku či vypínač se šroubky, dělám také očka.

 

majsterjoe*

0x

Když mám čas a chut, taky dělám očka. Ale je to zbytečné. V dnešní době spoj stejně přežije více než zásuvka komplet.

Tou chutí a časem chci tedy říct, buďte rád že takového elektrikáře máte, nebo znáte.

 

ctenar*

0x

Podotazka: jak ta ocka efektivne delate?

Zajimaji me hezka pravidelna ocka - ne neco naohybaneho kombinackama.

Nekoho jsem videl pouzivat špičaté kleště s /... (normální čelisti jsou půlkulaté).

2kedar*

Takovéto kleště "starý, dobrý"elektrikář používá běžně a stále.

Dnešní doba je divoká a poctivé práci nepřeje, jelikož je zdlouhavější a

navíc vydrží daleko déle. Což je přímo v rozporu z teorií "kurvítek".


 

ctenar*

0x

Když lidi říkají "očka", myslí tím ve skutečnosti "poloočka", aby mohli drát připojit bez úplného vytočení šroubku a jeho provlečení očkem?

 


0x

Já dělám u drátů 1,5 mm (vypínače) jakási "poloočka". Drát má větší styčnou plochu a nemá snahu při utahování šroubku vylézat z pod hlavičky, při tom ale nemusím šroubek zcela vyndavat (někdy bývá jaho návrat problematický). U průřezu 2,5 mm tato poloočka nedělám, jen jeho konec lehce ohnu ve směru utahování když drát nechce pod hlavičkou držet.

Na vhodnost oček mají elektrikáři rozdílné názory. Jeden revizák mi říkal, že když očko není, hlava šroubku se opře o drát jen na jedné straně, čímž dojde k napružení šroubku a on je tak odolnější proti samovolnému povolení.


doplněno 18.11.15 10:48:

ctenar - když někdo řekne "očko"myslí tím to vpravo na obrázku. Když řekne "poloočko"(ten název asi oficiální nebude), je to to vlevo.

Těm kleštím jsme odjakživali říkali "očkové"(snad je to i oficiální název) a patří k běžnému vybavení elektrikářů.


doplněno 18.11.15 10:50:

naradizlin.cz/...

ctenar*

Pro zasuvky/vypinace se mi "poloocka" zdaji rozumnejsi (jednodussi nasazeni + neni potreba pomerne presne trefit prumer sroubku).

Muj odkaz na kleste byl nahodny e-shop z guglu.

Mimochodem - o smyslu, normach a nutnosti/vhodnosti pouzivani ocek se pohadali i profesionalni elektrikari v diskuzi na webu elektrika.cz (ted tu konkretni diskuzi nemuzu dohledat).

Očka jsme se učili ve škole a i dnes očkovky patří k mé výbavě

 

luha*

0x

Šroubky odstraním, vodič a dírku pocínuji (za pomoci kyselého roztoku ZnCl) a spájím k sobě. Přechodový odpor nula, spolehlivost spoje stoprocentní.

Už jste to zkoušel? Jak se Vám podařilo ohřát spoj na teplotu tání pájky, aniž by se Vám roztekl plast okolo?

"...spolehlivost spoje stoprocentní."

Jo, ale jen do doby, než Vám zbytky kyselého roztoku spoj sežerou. Je to jen otázka času. Pak už je to ovšem neopravitelné.

takjan*

Pájené spoje jsou v silové elektrotechnice zakázány. Je to nesmysl. A kroucené spoje se dnes opět používají, legálně, jsou na to svorky. Např v usa se používají téměř výhradně, a mají proudy dvojnásobné

2kedar*

Mňo... protože tam mají poloviční napětí, ale spotřeba je stejná, jako v "evropském" baráku.

Takže se to musí řešit většími "šlauchy". Edison se obrací v hrobě.


doplněno 18.11.15 20:53:

Prd Edison... TESLA.!

Sorry.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]