Nejste přihlášen/a.
Ahoj,
dnes tu byl technik na vyměření oken, je te ovýměna ve starém cihlovém bytě z 50. let, dům má komplet zateplenou fasádu. Technik mi nabízel dva druhy montáže, resp utěsnění:
1) jen vypěnění PU pěnou
2) překrytí pu pěny parozábranou, ze strany fasády se utěsní "bobtnající" páskou.
Jelikož je to starší dům a je tu celkem vlhko, tak doporučuje tu variantu s parozábranou. Prý ta pěna může díky vlhkosti degradovat, vyšlo by to o cca. 5000Kč víc na celý byt.
Co si o tom myslíte? Má to smysl, nebo chce ze mne jen vytáhnout peníze?
ČSN nařizuje pásky, netahá z Vás peníze, páč vám odborně radí. Spousta lidí je nedá, páč tomu nerozumí.
Zevniř parotěsná, zvenku difuzní páska je nutnost.
doplněno 12.08.15 18:47:Z některých odpovědí a rad je mi smutno. Ale i hloupost lze nějak zdůvodnit..
Já to nechal v baráčku z 30 let,kde jsou dvě nosná zdi vyplněné škvárou,udělat pěnou. Je to pět let a ještě jsem neměl čas to začistit zvenčí omítkou,ale není problém
Od 1. 5. 2014 vešla v platnost nová prováděcí norma ČSN 74 6077 Okna a vnější dveře – požadavky na zabudování. Účelem této normy bylo vnést na česky trh jasná pravidla pro navrhování, provádění a kontrolu zabudování otvorových výplní do stavby. Takže montáž oken (zejména připojovací spáry) předepisuje tato norma.
Dle analýzy všech dostupných informací od dodavatele PUR pěn Wellfoam bylo zjištěno, že tento materiál neodpovídá požadavkům normy ČSN 74 6077 a ani požadavkům normy ČSN 73 05 40-2. Nemůže být tedy nabízen jako jediný těsnicí a uzavírací materiál dle platných norem. Dodavatel se tedy evidentně snaží záměrně uvádět zákazníky v omyl. ČKLOP se zásadně distancuje od těchto obchodních praktik a zároveň apeluje na všechny své členy, aby byli maximálně obezřetní, pokud přijdou do styku s těmito nabídkami.
Pokud nejste v nouzi a chcete mít klid v duši, tak pásky dejte. Sám mám doma mnoho plastových oken jen zapěněných a nikdy jsem neměl sebemenší problém. Před 3 lety jsem měnil (tehdy) 12 let staré plastáky a pěna po obvodu byla jako nová - starší "vlhký" dům. Žádná degradace se nekonala. Mnohem důležitější je správné zaměření a zapravení - aby mezera nebyla zbytečně velká, bylo pečlivě všude vypěněno a pečlivě zapraveno. Ideálně z venku zateplit ostění, aby desky překrývaly mezeru a ideálně použít u rámu lišty. Ale je to drbačka, takže ne každý montážník je toho kvalitně schopen. Aby nedošlo k omylu, nikoho nenabádám at na pásky kašle. Píšu jen moje vlastní zkušenosti. Kdybych stavěl dům, tak skoro určitě bych si je tam dal. Ale jen pro klid duše. Když někdo říká, že zakrytá pěna degraduje např. vlhkostí, měl by umět také zodpovědět, zda správně páskou zatěsněná spára takto vydrží na "věky" nebo časem také degraduje.
Bobtnající pásky a jiné podobné věci jsou nesmysl. Mezi fasádou a rámem okna utěsněte spáru po montáži silikonem (třeba sanitárním). Pokud máte mokré zdi, k motáži použijte studniční pěnu. Je to pěna, která odolá vlhku a cena je velmi podobná jako běžná PU. Resp. v tam malém množství (vaše okna) to je zanedbatelné. Řeště hlavně správný rozměr oken, kvalitu plastu, montáž parapetů - pánové jsou zvyklí vše "lepit" PU pěnou...
Pán je znalec, normy beztak vymysleli škodolibí výrobci, aby měli kšeft. Takže běžím nakoupit studniční pěnu a tubu silikonu, abych měl zásobičku, přeci jsem koupil dražší okna, tak nebudu utrácet zbytečně navíc. To je jak ve vtipu, že spadl dům, vápno, voda, písek se hájí, tvrdí, že za to nemohou, ale cement už vůbec ne, ten tam nebyl!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.