Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
máme u nás velmi tvrdou vodu, asi jako většina v ČR. Prvních 5 let fungoval Geberit dobře, ale po té době ho musím rozdělávat každého půl roku a něco vyčistit. Takže mě napadlo, zda do něj můžu nalít 0,2L kyseliny solné (chlorovodíkové) 38%?
Co si vybavuju bylo uvnitř vše z plastu, takže by to poškodit nic nemělo. Počítám, že to bude silnější než 0,5-1L octu 8%.
Díky
HCl bych nedoporučil používat.Porcelán i plasty jí vcelku odolávají dobře,ale ve splachovačích jsou použity leckdy mosazné součásti,ty se v HCl rozpouštějí.Ne celé,ale hlavně zinek v nich a tyto součásti ztrácejí pevnost a drolí se,.Je lépe použíávat speciální prostředky,jako Domestos nebo Savo,ty obsahují chlornany,které také rozpouštějí kámen.Pokud je ve vodě minerálů hodně,uvažujte o změkčování technologické vody.Tedy vodu pro zdroje teplé vody i splachovače.
JABRAKA
Vaše navrhované zředění je asi 7 promile, to můžete bez obav použít, pokud tam nejsou přítomny kovové prvky. Já používám pro různé čištění 3,3% (1+9 vody). Pro trvalé řešení stačí na přívodního potrubí přiložit dva silnější magnety proti sobě stejnými póly (musí se odpuzovat) a je po problémech (trubka nesmí být ze železa). Žádné škodlivé plyny se při rozpouštění vodního kamene pomocí zředěné HCL neuvolňují, pouze CO2.
doplněno 10.07.15 06:17:Vhodné jsou kruhové magnety z mikrovlnky. Musí se ale rozpůlit na půlkruhy, protože magnetický tok je nasměrován jinak, než potřebujeme k našemu účelu.
7 promile je asi přibližná koncentrace alkoholu ve vaší krvi, nebo neovládáte učivo ZŠ.
Dobrý den, odpovím Vám (netradičně) otázkou. Proč zrovna tato kyselina, resp. máte zjištěno, zda rozpouští vodní kámen a jak reaguje s vodou? Já bych zůstal u toho octa, který je tutovka. Zdravím!
doplněno 09.07.15 14:37:No, aby to nefungovalo jako přípravek (tuším) Fixinela - ten při styku s vodou kouřil a silně zapáchal. Také v tom byla nějaká kyselina (která nesměla na chrom). Ale, co? Vyzkoušíte a když to zničí Geberit, tak si koupíte zase jiný .
Velmi účinným odstraňovačem vodního kamene je kyselina solná, kterou lze použít na všechny odolné povrchy – od toalety, umyvadla, až po spáry mezi dlaždicemi, pozor však na chromové baterie a plastové dřezy, ty by zničila. prozeny.cz/...
Z otázky mi není jasné o čem je řeč. Je to nějaká keramická mísa a nebo plastová nádrž na vodu?
Do sanitární keramiky bych kyselinu chlorovodíkovou klidně použil. Pouze je lepší ji naředit na nižší koncentraci (jeden díl kyseliny a dva díly vody).
Do plastové nádrže na vodu bych kyselinu nedával.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.