Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
mám dotaz k elektrickému rozvodu v bytě. Předesílám, že jsem v tomto oboru absolutní laik a nehodlám se v tom vrtat.
Problém je následující :
Bydlím v panelovém domě a v koupelně mám zapojené světlo, je to ještě to umakatové jádro. Neustále, tedy 1x za půl roku praskne žárovka a to jak klasika, tak úsporka, ledku jsem kvůli ceně nezkoušel, abych o ní nepřišel. Protože jsem je neustále měnil, tak jsem žkoušečkou, teda tou "tužkou" jen zkusil jestli to je vyplý. Zjistil jsem pro mě zajímavou věc, která mě zneklidňuje, ale nevím, jestli to je ok nebo ne.
Světlo ovládá vypínač na stěně, kde jsou dva dráty, černý a hnědý. Pokud je zamontovaná žárovka, tak na při vypnutí spínače žárovka nesvítí, v černém drátu je proud, v hnědém ne, při zapnutí žárovka svítí a v černém i hnědém drátu je proud. Dosud mi to příjde logické.
Pokud je ale žárvka vymontována, tak ve spínači je černý i hnědý kabel pod proudem a to jak při zapnutí tak "vypnutí". Objímka je v obou případech bez proudu a přívod fáze pod proudem. Je mi to nějak divný, vedle na chodbě pokud vypnu vypínač, tak i na fázi žárovky (patice) nejde proud.
Jak jsem psal v úvodu, nejsem odborní a nechci se v tom vrtat. Spíš jestli nevíte popsat co s tím, abych se mohl obrátit na odborníka a také po zkušenostech s různými odborníky je lepší o tom trochu něco vědět, když čék nemá přehled o jejich oboru, tak (né každý, ale ty případy jsem zažil) dělají machry a z lidí blbečka a jsou schopní nakecat cokoli.
Děkuji za radu.
Díky za vyčerpávající odpověď, to o píšete se mi zdá logické. K měření mám ještě multimetr, ale nevím co měřit a co si počít s výsledkama.
Jak jsem tedy pochopil z Vaší odpovědi, tak to zapojení je v snad pořádku a praskání žárovek s tím nesouvisí.
Tak asi koupím zásobu žárovek po 9ti Kč, teda teď se to prodává jako tepelný zářič pro kuřata :D
Odpověď od @hejkal je nejen logická a vyčerpávající, ale i správná. Ve vypínači to opravdu není. Jen bych varoval dotknout se zkoušečkou drátu a druhou rukou něčaho uzeměného. U indukovaného napětí se vám nic nestane a doutnavka zhasne. U fáze však dostanete pěknou šupku a omezovací odpor vám nepomůže. Asi před 30 lety jsem se při kontrole zásuvky v pojízdném prostředku nechtěně druhou rukou dotkl kovového rámu a fázovka v druhé ruce. Od té doby jsem to už nezkusil. Bohužel jsem po revizi připojil zem a pro jistotu chtěl ještě překontrolovat fázi vlevo. I elektrikář se někdy spálí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.